Reklam
Reklam

Başkanlardan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajları!

Çalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür. 1961-1971 arasında "Çalışan gazeteciler bayramı" adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, "10 Ocak Çalışan gazeteciler günü" olarak değiştirilmiştir.

Başkanlardan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajları!

Çalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür. 1961-1971 arasında "Çalışan gazeteciler bayramı" adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, "10 Ocak Çalışan gazeteciler günü" olarak değiştirilmiştir.

Başkanlardan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajları!
10 Ocak 2021 - 13:10

Bu vesileyle bizde gastepress.com olarak bu mesleği hakkıyla, onuruyla ve karakteriyle icra eden bütün meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlarız.

Gazeteciler günü dolayısıyla Başkanlardan gelen kutlama mesajları ise şe şekilde;

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI PROF. DR. YILMAZ BÜYÜKERŞEN'İN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJIÜlkemizde sadece gerçekleri halka duyurmayı kendine amaç edinen gazeteciler, çalışma koşullarını iyileştiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 10 Ocak 1961’den bugüne aradan geçen 60 yılda yaşadıkları baskıya ve zulme rağmen doğruları araştırmaktan ve yazmaktan yorulmamış, hatta canları pahasına etik değerlerinden vazgeçmemişlerdir. 212 sayılı yasanın çıkması hayli çalkantılı bir sürecin ürünü olsa da 2021 yılı itibariyle gazeteciler açısından hala bir kazanıma dönüşmüş değildir. Birkaç örnek vermek gerekirse 2020 yılında hakim karşısına çıkarılan gazetecilerin bir bölümüne 140 yıl hapis cezası verilirken, sürmekte olan yargılamalarda da gazeteciler için yüzlerce yıl hapis cezaları istenmektedir. Mesleğin zorluğuna pandemi şartlarının da eklenmesiyle zor bir yıl geçiren basın emekçileri, 2020 yılı içerisinde de görevlerini yaparken fiziksel şiddete maruz kalmaya devam etmiştir. Bunlara çeşitli baskı araçlarıyla sindirme politikaları da eklenince 2020 yılı da ne yazık ki gazetecilik mesleği için kötü hatırlanacak bir yıl olmuştur. Ancak yürekten inanıyorum ki doğruları, yazarak bu mesleği gerçekten halk için yapan meslektaşlarım, gerçekleri araştırmaktan ve halka ulaştırmaktan 2021 yılında da korkmayacaktır.

İletişim Fakültelerinde yasama, yürütme ve yargıdan sonraki en büyük güç olarak gösterilen ancak baskılar nedeniyle bu güçlerin altında ezilen medyanın, kendini gösterebilmesi için özgür günlerin uzak olmadığını düşünüyorum. Gücünü kamuoyundan alacak ve meslek etiği ve ahlakı çerçevesinde halkımızın haber alma hakkını kullanabilmesini sağlayacak medya, mutlaka etkin bir denetim organına dönüşerek demokrasimizin temel unsurlarından biri haline gelecektir.  

Son olarak ifade etmek istiyorum ki Eskişehir için yerine getirdiğim nice görevin yanı sıra gazetecilik mesleğim, benim için her zaman büyük bir gurur ve onur kaynağı olmuştur.  İçinde bulunduğumuz tüm olumsuz şartlara rağmen, büyük özverilerle görevini yapan başta şehrimizin basın emekçileri olmak üzere, bu mesleği ahlak ve etik kuralları çerçevesinde onuruyla yapan tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, zorlu görevlerinde yürekten başarılar diliyorum.

****************************************************************************************

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ZEYDAN KARALAR'IN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJIBasının, medyanın, halkın haber alma hakkı için çalışması, bunu yaparken bağımsız olması, çağdaş demokrasilerde en temel hak ve özgürlüklerden biridir.

Halkın objektif haber alma özgürlüğü, ancak ve ancak özgürce çalışan, görevini layıkıyla yerine getiren medya kuruluşlarının varlığıyla mümkündür.

Meslek etiğini gözeten, toplumun haber alma özgürlüğüne hizmet eden gazetecilere, medya kuruluşlarına, ülkemizin gelişmesi, demokrasinin köklü hale gelmesi ve hukuk devleti özelliğinin korunması için her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

Geçmişte gazetecilere, basın çalışanlarına verilen evrensel haklar nedeniyle ülkemizde Gazeteciler Bayramı olarak kutlanan fakat daha sonra bu hakların alınması nedeniyle Çalışan Gazeteciler Günü olarak; gazetecilik mesleğine dair sorunların gündeme getirildiği bir gün haline dönüşen 10 Ocak, ümit ediyorum ki gelecekte yine bayram olarak kutlanacak bir gün haline gelecektir.

Yeryüzünün bir çok noktasında işini iyi yaptığı, sorunları objektif olarak halkla paylaştığı ve görevini yerine getirmeye çalıştığı için işinden olan, hapse giren ve sürgün edilen, hatta hayatından olan gazeteciler mevcut.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk de, basının önemini şu sözlerle dile getirmiştir:

“Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.”

Halkı bilgilendirmek için gece gündüz çalışan, problemlere rağmen meslek etiğinden asla vazgeçmeyen basın çalışanlarının, medya emekçilerinin, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü yeniden bayram olarak kutlayabileceği günlerin gelmesini diliyorum...

****************************************************************************************

İYİ PARTİLİ KAZIM YÜCEL: "GAZETECİLER HAKİKATİN TEMSİLCİLERİDİR"İyi Partili Kazım Yücel, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Basın emekçilerinin bu özel gününü kutlayan Yücel, gazetecilerin kamuoyunun haber alma ihtiyacını karşıladığını belirtti. Yücel, "Gazeteciler  hakikatin temsilcisi olarak görev yapıyorlar" dedi.

10 Ocak 1961 yılında çalışan gazetecilere ekonomik ve sosyal hakları sağlayan 212 sayılı yasa kabul edildi. O günden bu yana 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü olarak kutlanıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi İyi Parti Grup Başkanvekili Kazım Yücel de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününün 60'ıncı yılında bir kutlama mesajı yayınladı.

Yücel, "Kamuoyunun haber alma ihtiyacını karşılarken; mesleki ilkelerin yanı sıra toplumsal sorumluluk idrakiyle, demokratik ve hukuki değerleri koruyan, kişilik haklarına saygıyı esas alan gazeteciler 'Hakikatin Temsilcisi' olarak görev yapmaktadır. Yerel, ulusal ve uluslararası mecralarda çalışan bütün gazetecilerin, mesleklerini yerine getirirken hakikat konusunda gösterdikleri hassasiyet, gazeteciliğin saygınlığını ve medyaya güveni artırdığı gibi, demokrasinin sağlıklı işlemesine ve güçlenmesine de katkı sunmaktadır. Bu duyarlılık, mesleki yetkinlik ve başarı ile birleştiğinde aynı zamanda genç gazetecilere de değerli bir örnek teşkil etmektedir." dedi.

Yücel, "Basın, demokrasinin temel taşıdır. Güçlü basın, güçlü ülke demektir. Çünkü tarafsız ve özgür basın hem iktidarlara hem de muhalefete yol gösterir. Gazeteciler, yorumları ve yaptıkları haberler ile hükümetlerin yanlışlarını gündeme getirirken; muhalefete de gündeme getirdikleri ile yol açmış olur. Basın, hepimizin bildiği gibi 4.kuvvettir. Yabana atılacak ve dikkate alınmayacak bir güç değildir" şeklinde konuştu.

Yerel basın ve çalışanlarının yaşadığı sıkıntılara da  değinen Yücel, "Bizler yerelde siyaset yapan kişileriz ve bazen eşimizden dostumuzdan daha ziyade basın mensupları ile birlikte mesai harcıyoruz. Yerel basının ve çalışanlarının kısıtlı imkanlarla ve zor şartlar altında hizmet verdiğine bizzat şahit oluyoruz. Emeklerini esirgemediklerini görüyoruz. Hepimizin bildiği gibi, özgür basın demek ekonomik özgürlükten geçer. Ekonomik özgürlüğü elde eden basın da güçlü basın olur. Temenni ederim ki yerelden başlamak üzere çalışan gazeteciler emeklerinin karşılığını alır. Gazeteler, gazeteciliğin temel ahlaki değerlerine bağlı olarak hareket eder ve emeklerinin karşılığını alırlar. Bu duygu ve düşüncelerle daha özgür ve tarafsız basın temennimi yineliyor, bütün gazeteci dostlarımın bu özel günlerini kutluyorum" dedi.

****************************************************************************************

CHP KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ÇETİN ARIK’TAN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI: “GERÇEĞİN PEŞİNDE KOŞANLARA SELAM OLSUN”Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin antidemokratik uygulamaları nedeniyle Türk basının can çekiştiğini ifade ederek, “Maddi madeni tüm baskılara rağmen halkın haber alma hakkını koruyan, gerçeğin peşinde koşanlara selam olsun” dedi.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, AK Parti iktidarının antidemokratik uygulamaları nedeniyle Türkiye’nin gazeteciler için bir tutukevine dönüştüğünü ifade etti. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayımlayan Arık, “İktidar kendisi düşünmeyen, kendisinin yalanlarını parlatmayan herkesi terörist ilan ediyor” dedi. Arık mesajında şu görüşlere yer verdi: “Yoksulluğu, yolsuzluğu ve yasakları bitirme iddiasıyla iktidar olan AK Parti, yoksuzlukta, yolsuzlukta ve yasaklarda zirve yapmıştır. Yoksulluğu sömürmeyi, yolsuzluğu yandaşları için yaşam tarzı haline getirmeyi alışkanlık haline getiren iktidar, ülkenin gerçeklerini gizlemek, yalanlarını parlatan, muhalefete çamur atan bir medya ordusu kurdu. AK Parti elindeki medya gücüne rağmen, gerçeğin peşinde koşan gazetecileri ve basın kuruluşlarını da kendisi için bir tehdit olarak görmektedir. Bunun için yandaş medya haksız ve hukuksuz bir şekilde desteklenirken, AK Parti’nin denetimine girmeyen basın kuruluşları ve gazeteciler ekonomik ve hukuki baskılar altında adeta can çekişmektedir. Maalesef bir çok gazeteci bugün işsiz kalmıştır. Bu koşullar altında 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü, gazeteciler için kutlanabilecek bir gün olmaktan çok ötedir. Bu durum ülkemizde demokrasinin içine düştüğü kara tabloyu da gözler önüne sermektedir. Gazetecilerin özgürce haber yaptığı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün gerçekten kutlanacak bir gün olduğu günlerde buluşmak dileğiyle; halkın haber alma özgürlüğü için her türlü zorluğa göğüs geren, iktidar değil halkın sesi olan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum. Maddi madeni tüm baskılara rağmen halkın haber alma hakkını koruyan, gerçeğin peşinde koşanlara selam olsun”

****************************************************************************************

KAYSERİ TALAS BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA YALÇIN, 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE BİR MESAJ YAYIMLADI.Mesajında gazetecilik mesleğinin önemine ve sorumluluğuna dikkat çeken Başkan Yalçın, bu önemli görevi ifa eden basın mensuplarını tebrik etti.

Başkan Yalçın mesajında gazeteciliğin hem zor hem de sorumluluğu büyük bir meslek olduğuna vurgu yaparak, “Gazetecilik, halkın gözü ve kulağı olan ve bu haliyle kamuoyunun haber alma hakkını yerine getiren önemli bir meslektir. Elinde fotoğraf makinesi veya kamerası ile soğuk sıcak demeden zor şartlar altında haber peşinde koşan muhabirinden sayfasını çizen, haberini montajlayan ekibe kadar tüm gazeteciler gerçekten önemli bir işe imza atmaktadırlar. Her türlü sıkıntıya rağmen bin bir güçlükle gazete çıkaranların, yayıncılık yapanların çabaları takdire şayandır. Bu önemli görevi yürüten gazeteci arkadaşlarımızı tebrik ediyor, Çalışan Gazeteciler Günü'nün mesleki açıdan olumlu gelişmelere vesile olmasını diliyorum” dedi.

****************************************************************************************

KAYSERİ HACILAR BELEDİYE BAŞKANI BİLAL ÖZDOĞAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJIHacılar Belediye Başkanı Bilal Özdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.  Özdoğan “Basın ve gazetecilik toplumsal bilincin oluşmasında günlük hayatın vazgeçilmez bir öğesidir” dedi.

Başkan Özdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi. “İletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyon içermektedir. Bu önemli misyonu yerine getirmek için her türlü şartta görevlerini yerine getiren gazetecilerimiz mesai saati gözetmeksizin, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve her konuda haberdar etmek için verdikleri mücadele takdire şayandır.  Hacılar Belediyesi olarak basın yayın kuruluşlarımızın ve çalışanlarının kutsal bir görevi yerine getirdiklerine olan inancımız tamdır.

Başkan Özdoğan, İlkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan  toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen, vatandaş ile yönetim arasında köprü vazifesi gören basın mensuplarımız bu yönüyle milletin duygularına tercüman olmaktadırlar.

Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın ve basın çalışanları için her zaman yol gösterici değerler olmuştur diyen Başkan Özdoğan, ‘’Basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ederim” dedi.

****************************************************************************************

KTO BAŞKANI ÖMER GÜLSOY’DAN “10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ” MESAJIKayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, yazılı bir açıklama yaparak, her koşulda kamuoyunu bilgilendirmek adına özveriyle görev yapan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Günümüz teknolojileri ile habere ulaşmanın eskiye oranla çok daha kolay hale geldiğini belirten Başkan Gülsoy, doğru habere ulaşmakta görsel ve yazılı medyanın büyük bir işlevi yerine getirdiğini kaydetti.

“BASIN DEMOKRATİK HAYATIN VAZGEÇİLMEZ UNSURUDUR”

Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından birisinin hür ve bağımsız basın olduğunun altını çizen Gülsoy,  mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Gazetecilik mesleği ifa edilirken etik kuralların ihmal edilmemesi, objektif ve tarafsızlıktan ödün verilmemesi gerekir. Özgür, objektif ve ilkeli basın; toplumların gelişmesinde büyük bir paya sahiptir. Ülkemizin ve ilimizin gelişmesinde çok değerli katkıları olan basın mensuplarımız, her koşulda büyük bir fedakarlıkla kamuoyunu bilgilendirmeye devam etmektedir. Pandemi sürecinde de basın mensuplarımız yaptıkları haberlerle toplumsal duyarlılığa katkıda bulunmuş ve kamuoyunu gelişmelerden haberdar ederek çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesine destek olmuştur. Pandeminin her sektörü olduğu gibi özellikle yerel basınımızı da ciddi manada etkilediğinin farkındayız. Bu zor dönemde göstermiş oldukları mücadeleden dolayı ayrıca teşekkür ediyor, çalışmalarında kolaylık ve başarılar diliyorum. Bu duygularla milletimizin gören gözü, işiten kulağı olan ve güç koşullarda bile gece gündüz demeden görev yapan başta ilimiz basını olmak üzere, tüm değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sağlık ve başarılar diliyorum“

****************************************************************************************

İYİ PARTİ KAYSERİ İL BAŞKANI SEBATİ ATAMAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI YAYIMLADIEmektar Basın çalışanlarımız;

10 Ocak 1961 tarihinde 212 Sayılı Kanun ile yürürlüğe girerek, Basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günde, değerli basın mensuplarımızın sevinç ve gururunu gönülden paylaşıyorum.
 
İletişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte toplumun aydınlanmasında önemli bir rol üstlenen basınımız, internet medyası ve sosyal medya ile yelpazesini genişletmiş, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına erişmiştir. Kamuoyunun bilgilendirilmesinde doğru ve güvenilir haber yapma, objektif olma, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde barındıran bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, aynı zamanda vatandaşla devlet arasında da köprü görevi görmekte ve bu anlamda da bir nevi kamu görevi icra etmektedir.
 
Ülkemizin ve şehrimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran, etkin çözüm önerileriyle toplumsal yapının ve kamu kurum ve kuruluşlarının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan basın mensuplarımızın yorum ve görüşleri, bizlere de çalışmalarımızda önemli faydalar sağlamaktadır.

 Ulu Önder Atatürk'ün “basın bir milletin müşterek sesidir” ilkesinden hareketle, basın etiği esasları çerçevesinde çalışmalarını büyük bir özveriyle devam ettiren, tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü”nü bir kez daha içtenlikle kutluyor, kamuoyunun doğru ve tarafsız bilgilendirilmesinde büyük rol üstlenen siz değerli basın mensuplarımızın  sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ediyor, ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anıyorum.

****************************************************************************************

KAYSERİ MELİKGAZİ BELEDİYE BAŞKANI DR. MUSTAFA PALANCIOĞLU 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI


 

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir açıklama yaparak basın mensuplarının gününü kutladı.

Başkan Dr. Palancıoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“1961 tarihinde, bundan tam 60 yıl önce basın mensuplarımızın, gazetecilerin izin haklarını korumak amacıyla çıkartılmış yasa kapsamında 10 Ocak gazeteciler için bir bayram, bir anma günü olarak ilan edilmiştir. Ben tüm gazetecilerin, basın çalışanlarımızın 10 Ocak Gazeteciler Günü'nü tebrik ediyorum. Ülkemizde ve dünyanın her yerindeki gelişmeleri topluma en doğru şekilde ulaştırma görevini yürüten tüm gazetecileri kutluyorum. Tabi basın bizim için önemli. Teknoloji ile insanların bilgiye ulaşması ve bu bilginin de doğru ve güvenilir olması son derece önemli. Ve bununda çok hızlı bir şekilde olması gerekiyor. Halkın habere ulaşması açısından mesai mefhumu gözetmeksizin habere ve bilgiye bizlere ulaştıran basın çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Mesleğini tarafsız, ilkeli yayıncılık anlayışıyla sürdüren tüm değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum."

****************************************************************************************

KAYSERİ ÖZVATAN BELEDİYE BAŞKANI HALİT DEMİR, 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADIÖzvatan Belediye Başkanı Halit Demir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, gazetecilerin aydınlatıcı, iyi ve doğruyu gösterici, fikir, düşünce, haberleşme özgürlüğü, insan hakları ve demokrasimizin en yılmaz savunucusu olan bir güç olduğunu ifade etti.

Gazeteciliğin kutsal bir meslek olduğunu ve gazetecilerin görevlerini icra ederken birçok zorlukla karşılaştıklarını belirten Özvatan Belediye Başkanı Halit Demir, toplumun daha şeffaf ve aydınlık günlere ulaşmasının temelinde ise özgür basın olduğunu söyledi. Haber alma ihtiyacının arttığı günümüzde basın ve haberleşme de toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten Başkan Demir; “Halkın, tarafsız, doğru, ilkeli ve eksiksiz haber akışıyla bilgilendirilmesi şeffaf ve demokratik toplum olmanın başlıca şartlarından biridir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte yazılı ve görsel basının etki alanını da hızla genişlemiş, kamuoyunun bilgilenme imkanlarının artmasını da aynı oranda artırmıştır. Türkiye ve dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan basın mensuplarımızın yanı sıra yerel basınımız da il ve ilçemizdeki gelişmeler hususunda halkımızı bilgilendirmektedir. Bu yönüyle basın, toplumun bilgilendirilmesinden ziyade kentlerin gelişiminde de önemli bir katkı sağlamaktadır. İlkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı çerçevesinde görevlerini başarıyla yürüten tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

****************************************************************************************

CHP KAYSERİ İL BAŞKANI ÜMİT ÖZERÖncelikle bütün gazetecilerimizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlarken basınımızın daha özgür olduğu, baskı altında olmadan işine odaklanabildiği, cezaevindeki tutuklu gazetecilerin bir an önce ailelerine kavuştuğu ve hiçbir gazetecinin görevini yaptığı için hapishaneye atılmadığı bir gelecek diliyorum.

212 Sayılı Basın Yasası'nın yürürlüğe girdiği gün olan 10 Ocak, 1961 yılından bu yana "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak kutlanıyor. O dönemde yaşanan “9 patron olayı” ise dönemin gazete sahiplerinin gazetecilere verilen haklara “mesleki sakıncalar” doğuracağı gerekçesi ile karşı çıkması ve ortak bildiri imzalayarak 3 gün boyunca gazetelerini kapatması olayıdır. Gazete sahiplerinin bu kararına, o dönem aktif olarak gazetecilik yapanların yanıtı ise "Basın" adlı bir gazete çıkarıp, üç gün boyunca yayınlamak olmuştur. Yazılı, görsel ve dijital medyanın temel görevi, gerçekleri tarafsız biçimde kamuoyuyla paylaşmak ve böylece yurttaşların doğru haber alarak, gerçeklere ulaşmçalışan verını kullanabilmesini sağlamaktır. Gelişmiş ülkelerde medya, parlamento ve yargıyla birlikte yürütme erkini denetleyen ve saydamlığı sağlayan en temel denge mekanizmalarından biridir. Bir başka deyişle medya, çağdaş demokrasilerde yasama, yürütme ve yargının faaliyetlerini sağlıklı bir biçimde ulusal kamuoyuna ulaştıran bir kuvvettir. AKP iktidarında ise, Türkiye’de güçler ayrılığı ortadan kaldırılırken, medya da otoriterleşen yürütme erkinin kontrolü altına alınmıştır. Her konuda insanlarımızı “benden” ve “benden değil” diyerek ayrıştıran AKP Hükümeti, kendisine yakın olan medya gruplarının her türlü haberi yapmasına olanak sağlarken görevini bağımsız yapmaya çalışan medya gruplarına ise büyük cezalar kesmektedir. Medya gruplarına ve basın mensuplarına verilen bu cezalarla aslında halkımızın haber alma özgürlüğü kısıtlanmakta, doğru ve gerçek bilgiye ulaşması engellenmektedir.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün hazırlamış olduğu 2020 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 180 ülke arasında 154. sırada yer almaktadır. Türkiye AKP Hükümetiyle gazetecilerin tutuklandığı, medya kuruluşlarının siyasi baskılar sonucunda kapatıldığı, bir ülke haline gelmiştir. Yaşadıkları zorluklara rağmen görevini yapmaya çalışan ve görevini yaptığı için tutuklu bulunan tüm basın mensuplarımızın haklarına kavuştuğu bu özel günü yine değerli basın mensuplarımızın aracılığıyla tekrar kutluyorum.

****************************************************************************************

MHP KAYSERİ İL BAŞKANI SERKAN TOK: “BASIN BİZİM GÖZÜMÜZ, DİLİMİZ VE SESİMİZDİR”Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanı Serkan Tok, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Tok, yayımladığı mesajında, özgür ve tarafsız bir basının varlığı şeffaf, demokratik, bir toplumu yaşatan en önemli unsurlardan biri olduğunu söyledi.

Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygının, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerler olduğunu söyleyen Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanı Serkan Tok, basın mensuplarının, mesleklerinin gereğini yerine getirmek için yeri geldiğinde canlarını ortaya koyarak görev yaptıklarını ifade etti. Gazetecilerin, halk adına kutsal bir görev üstlendiklerini ve bu görevi icra ederken de çok kez zorluklarla karşılaştıklarını belirten Başkan Tok; “Gazetecilik, fedakarlık isteyen, şartları ağır olan önemli bir meslektir. Gazetecilik, televizyonculuk, radyo yayıncılığı, internet haberciliği gibi alanlarda önemli gelişmeler göstermiş ve ülkemizde saygın bir yere sahiptir. Temel işlevi insanlara bilgi akışını sağlamak ve toplumsal olaylara ayna tutmak olan medya, demokrasilerin vazgeçilmez unsurudur. İletişim, teknoloji ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Bir anlamda basınımız, bizim elimiz, gözümüz, dilimiz ve sesimizdir. Gerçekleştirilenleri ve beklentileri karşılıklı anlamda etkileşime bağlı olarak taşıyan ve aktaran yine basın mensuplarımızdır. Olayları, ilkeli yayıncılık anlayışının bir gereği olarak tarafsız bir şekilde halka aktarmak, basının başlıca görevi, doğru ve zamanında bilgi almak da vatandaşın en doğal hakkıdır. Bu vesileyle, ilkeli, tarafsız, güvenilir yayınlarıyla kamuoyunun güçlü ve gür sesi olan, tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, aile yaşantılarında mutluluklar ve çalışma hayatlarında başarılar dilerim" ifadelerine yer verdi.

****************************************************************************************

MMO KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI SÜLEYMAN VAROL’DAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJIMakina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol, basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Başkan Varol, basın çalışanlarının Kayseri’de ve ülkemiz genelinde büyük özveriyle bazı bölgelerde ise canları pahasına görevlerini sürdürdüklerini söyledi.

Basın mensuplarının toplumun aydınlatılmasında ve bilgilendirilmesinde, demokrasinin güçlü ve sağlam temeller üzerine oturtulmasında büyük rol oynadıklarını belirten Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol, toplumun vicdan ve duygularına tercüman olma misyonunu taşıdıklarını söyledi. Gazetecilerin birçok zorluğa göğüs gererek, gecesini, gündüzüne katıp, yaz-kış, tehlikeli-tehlikesiz demeden canla başla çalışarak yaptıkları haberlerle kamuoyuna haber ve bilgi akışını objektif bir şekilde sağladıklarını belirten Başkan Varol: “Gazeteci; ürettiği, doğru, güvenilir kaynaklara ve araştırmaya dayalı bilgiyle, bu iletişim çağının olmazsa olmaz bir unsurudur. Günümüzün sayısal iletişim teknolojilerinin sağladığı kolaylıkla bireysel ve kitlesel iletişim düzeyinde yaşanan karmaşıklık ve dezenformasyon bugün gazetecilik mesleğini çok daha önemli bir konuma getirmektedir. Basın çalışanlarının başta özlük haklarının iyileştirilmesi, rahat, özgür, bağımsız ve tarafsız bir şekilde görev yapması, hepimizin ortak dileği ve sorumluluğudur. Bu vesileyle, insanların ortak sesi, gözü, kulağı olan, kamu yararı gözeterek, basın meslek ilkeleri doğrultusunda görevlerini başarıyla ifa eden başta gazetecilerimiz olmak üzere basın ve yayın kuruluşlarımızın tüm çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü en kalbi duygularımla kutlarım. İlkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışından taviz vermeksizin yerine getirdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür eder, sağlık, mutluluk, başarı ve esenlikler dilerim” dedi.

****************************************************************************************

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALTAY 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ'NÜ KUTLADIKonya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajı şöyle:

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sadece Türkiye’ye özgü olmasından dolayı farklı ve özel bir öneme sahiptir.

Objektif, çok sesli, etkin, seviyeli bir medyanın kamuoyunu doğru bilgilendirme amacıyla ifa ettiği görev göz ardı edilemez. Dünyadaki gelişmeleri iyi okuyan, halkı doğru ve eksiksiz bilgilendiren, sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasına katkı sağlayan medya, demokratik toplumun olmazsa olmazıdır.

Gazetecilik; mesai kavramı olmayan, kamu menfaatlerinin daima önde tutulduğu, fedakârlık ve özveri isteyen bir meslektir. Özel yetenek, meslek aşkı ve üstün kabiliyet gerektiren bir iş kolu olarak değişen dünya koşullarına hızlı uyum sağlamayı gerektirmektedir.

Konya’mız ülkemizin medyası en güçlü şehirlerinden biridir. 1,5 asırlık bir gazetecilik geçmişine sahip olan şehrimiz, son yıllarda artan çeşitlilikle Türkiye’de adından söz ettirmektedir. Pandeminin zor koşullarında, durup dinlenmeden, vazifesini aksatmadan çalışan şehrimiz medya çalışanlarını yaptıkları başarılı hizmetlerinden dolayı tebrik ediyorum.

Gecesini gündüzüne katarak koşturan, devletinin ve milletinin yanında saf tutan, hak ve hakikatten ayrılmayan tüm medya mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; sağlık, afiyet ve mutluluk diliyorum.”

****************************************************************************************

ERÜ REKTÖRÜ MUSTAFA ÇALIŞ'IN "10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ" MESAJITüm basın mensuplarının gününü kutlayan Rektör Çalış, şunları kaydetti:

“Demokratik toplumun olmazsa olmaz unsurlarından biri olan medya çalışanları, ülkelerin ve demokrasinin gelişmesinde önemli görevler üstlenmekte ve her koşulda fedakârca görevlerini yerine getirerek toplumu bilinçlendirmek için var güçleriyle çalışmalarını sürdürmektedirler.

Kamuoyunu bilgilendirme amacıyla toplumun sesi olan basın mensuplarımız, her zaman demokrasimizin yol gösterici önemli değerlerinden olmuştur.

Üniversitemizin akademik çalışmaları ve faaliyetlerini de kamuoyu ile paylaşmamızda bizlerin en büyük destekçisi olan gazetecilerimizin, emekleri ve özverili çalışmaları bizler için yadsınamaz önem arz etmektedir.

Erciyes Üniversitesi Yönetimi olarak göreve geldiğimiz günden bu yana basın mensuplarımızla her zaman koordineli çalışmalar yürüttük ve yürütmeye de devam edeceğiz.           

Bu kapsamda her zaman işbirliği içerisinde olduğumuz Kayseri Gazeteciler Cemiyeti ile İletişim Fakültemiz tarafından, öğrencilerimiz ve basın çalışanlarımızı bir araya getirebilmek amacıyla bu yıl ilki düzenlenen ve geleneksel hale getirmeyi hedeflediğimiz ‘Medya Ödülleri’ yarışmamız da bunun en önemli örneklerindendir.

Bu vesileyle mesai saati gözetmeksizin fedakârca görev yapan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

****************************************************************************************

KAYSO BAŞKANI MEHMET BÜYÜKSİMİTCİ'DEN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJIKayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, yazılı bir açıklama yaparak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Başkan Büyüksimitci açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Kamuoyunun doğru ve eksiksiz bilgilendirilmesini ilke edinmiş tarafsız ve özgür basın, demokratik, şeffaf ve gelişmiş devletlerin önemli güçlerinden biridir.

Gazetecilik fedakarlık ve sorumluluk isteyen zor bir meslektir. Zamana karşı ve stres altında işlerini icra eden basın mensuplarımız, düzenli bir mesaisi olmadan, doğru haberi halka ulaştırmak için büyük gayret sarf etmekte ve bu anlamda kamusal bir görevi de yerine getirmektedirler. Bu sorumlulukların bilinciyle en zor şartlara rağmen görevlerini yerine getirmeyi amaçlayan gazetecilerin bu çabaları hiç kuşkusuz takdire şayandır.

Pandeminin her sektörü olduğu gibi özellikle yerel basınımızı da ciddi manada etkilediğinin farkındayız. Buna rağmen görevini en iyi şekilde icra eden basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Kendilerine desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. İnanıyorum ki, basın kuruluşları ve basın çalışanları, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, hızlı ve objektif habercilik anlayışı ile kamu vicdanının sesi olmaya devam edeceklerdir.

Bu vesile ile öncelikle şehrimizde görev yapan basın mensuplarımız başta olmak üzere tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum”

****************************************************************************************

KAYSERİ KOCASİNAN BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇOLAKBAYRAKDAR “BASIN ÇALIŞANLARI HALKIN SESİDİR”Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Çolakbayrakdar, mesajında; basın çalışanlarının halkın sesi olduğuna vurgu yaptı.

Başkan Çolakbayrakdar mesajında; şu ifadelere yer verdi: “Son derece dinamik bir meslek olan gazetecilik, haberleri en doğru şekliyle kamuoyuyla paylaşma misyonu taşımaktadır. Bunun yanı sıra bu mesleği yapan gazeteci kardeşlerimiz, düşünceleri ve yorumları ile demokrasinin güçlenmesine katkı sunmakta, yaşanan sorunları ve yapılan çalışmaları gündeme taşıyarak idarecilerin çalışmalarına yardımcı olmaktadırlar. Kalemini her zaman doğrudan yana ve doğru şekilde kullanarak kamuoyunu aydınlatan, bu yolda her an haber peşinde koşan basın çalışanları, halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak da kamusal bir görevi yerine getirmekte ve toplumun sesi olmaktadırlar. Böylesi önemli bir vazifeyi üstlenmiş olan basın çalışanlarının hassasiyetlerinden bazıları da şüphesiz ki; meslek etiğinin çiğnenmemesi, insanların kişilik haklarına saygı gösterilmesi konusudur. Bu hassasiyetlere özen göstererek, çok zor şartlar altında vatandaşın haberi alabilmesi için canla başla çalışan basın mensuplarının, harcadıkları çabayı görmemek ve takdir etmemek mümkün değildir.

Bu duygu ve düşüncelerle, ilimizin ve Kocasinan’ımızın sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelerine çalışmalarıyla katkı sağlayan değerli basın çalışanlarımıza teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. İlimizde şevkle, fedakarca çalışan, işini hakkıyla yapmak için çabalayan tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, güzel haberlere ulaşmalarını dilerim.”

****************************************************************************************

SİVAS BELEDİYE BAŞKANI HİLMİ BİLGİN’DEN 10 OCAK MESAJI…Milletimizin sesi, vicdanı olan, 7 gün 24 saat hemşerilerimizin doğru bilgiye ulaşması için mesai mefhumu gözetmeden çalışan tüm gazetecilerimizin günü kutlu olsun.

Milli birlik ve beraberliğin sağlanmasında, hak ve özgürlüklerin korunmasında önemli bir yapı taşı olan tarafsız basın, demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Kamuoyunu aydınlatma hususunda hayati bir görevi yerine getiren basın mensuplarımız; her an, her yerde ve büyük bir özveri ile çalışmaktadır.

Vatandaşları hızlı ve sağlıklı bilgilerle buluşturmak için her türlü zor koşulun üstesinden gelen gazeteciler, toplumsal bilinci artırarak güçlendirmeyi hedeflemektedir. Basın meslek ilkeleri çerçevesinde doğru, dürüst ve tarafsız bir şekilde objektif olarak bilgilendiren gazeteciler, yaşamın vazgeçilmez unsurları arasına girmiştir.

Bizler mesai arkadaşı olarak gördüğümüz gazetecilerin her zaman yanındayız. Bu vesileyle şehrimizde görev yapan gazete, televizyon, internet medyası, ulusal ajans ve temsilcilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum.”

**************************************************************************************** 

Bu haber 2853 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum