Reklam
Reklam

Görme Engelli Mehmet Aslan; "Atama bekleyen 100 bin engelli var"

Adana gelecek Partisi engelliler komisyon başkanı Görme engelli Mehmet Aslan, yaptığı çarpıcı açıklamasında, Engellilerin mağduriyet üstüne mağduriyet yaşamakta olduğunu söyledi. 2012 yılından 2018 yılına kadar yüksek alım ve üç atama yapılmışken. 2018’den bu yana hiç yok dercesin de iki atama yapıldı. Yüksek puan alan arkadaşlarının bile atanamadığına vurgu yaptı. Atama bekleyen 100 bin engelli olduğunu ifade etti.

Görme Engelli Mehmet Aslan; "Atama bekleyen 100 bin engelli var"

Adana gelecek Partisi engelliler komisyon başkanı Görme engelli Mehmet Aslan, yaptığı çarpıcı açıklamasında, Engellilerin mağduriyet üstüne mağduriyet yaşamakta olduğunu söyledi. 2012 yılından 2018 yılına kadar yüksek alım ve üç atama yapılmışken. 2018’den bu yana hiç yok dercesin de iki atama yapıldı. Yüksek puan alan arkadaşlarının bile atanamadığına vurgu yaptı. Atama bekleyen 100 bin engelli olduğunu ifade etti.

Görme Engelli Mehmet Aslan;
10 Ocak 2021 - 19:52

KADROLAR 2018 DE DOLDURMUŞLAR! 

Adana gelecek Partisi engelliler komisyon başkanı Mehmet Aslan, yaptığı açıklamasında şu ifadelerine yer verdi; “ Engelliler mağduriyet üstüne mağduriyet yaşamaktalar Ak Parti milletvekili Özlem zengin Ocak ayında 3000 engelli ataması yapılacağını açıkladı. Bunu sayın bakan Zehra zümrüt Selçuk‘tan duymamız gerekirken AK Parti milletvekili Özlem zengin eden duymamız gerçekten de çok şaşırtıcıdır. 2012 yılından 2018 yılına kadar yüksek alım ve üç atama yapılmışken. 2018’den bu yana hiç yok dercesine iki atama yapıldı. Yüksek puan alan arkadaşlarımız bile atanamadı. 9 bin kişinin girdiği sınavda 3bin 500 atama yapıldı, bunlar lisans önlisans ortaöğretim ve Koray’la. 15 Kasım 2020 sınavından sonra aralık ayında atama yapılacağını söyleyen Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, atamamıza 2000 21 Ocak tarihine aldı. Sırf bir atamaya düşürmek için. Puanlarımıza dört yıl geçerli yaptılar. 2010 sekizlilerin mağduriyeti ortadayken 2020 sınavıyla büyük bir yığılma olmuştur. Engelli sayısı arttıkça atama sayılarını düşüren sistem engellileri Ümitsizliğe çaresizliğe itmiştir. Kamuda %4 özelde %3 engelli kotası dolu dur. 2019 verilerine göre 7019 boş engelli kontenjanı bulunmaktadır. Her yıl Ekim Ayı’nın sonuna kadar kurumlar aile çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığı’na boş engelli kontenjanı var ne bildirmek zorundadır ve sayın bakan Zehra zümrüt Selçuk bizi açıklaması gerekmektedir. Fakat bu yıl açıklamadı göreve geldiğinden belli engellileri mağdur eden Zehra zümrüt Selçuk 2018 yılında iç hastalıklarını bizim kadromuza katarak kadroları doldurmuştur. “

İKİ YILDIR TWİT ATIYORUZ SESİMİZİ DUYAN YOK..!

Atama bekleyen 100 bin engelli olduğuna dikkat çeken Görme Engelli Komisyon başkanı Mehmet Aslan; “Atama bekleyen engelliler varken 3 bin atama kabul edilemez ve yanlıştır. Üstelik bir atamayla sınırlı kalacağını biliyoruz. İki yıldır twit atıp mağduriyetlerimizi haykırmamıza rağmen seslerimizi duyuramıyoruz. 2008 yılında kabul edilen birleşmiş milletler engelli hakları yasası resmen ihlal edilmektedir. Birleşmiş milletler engelli hakları yasası engellilerin topluma ve siyasete tam olarak katılması. Ve hiçbir ayrımcılığa uğratılmamasıdır. Engellilerin ayrımcılığa uğratılmasının en güzel örnekleri Sağlık Bakanlığının 2017 yılından belli engellilere kadro açmamasıdır. Ve Sağlık Bakanlığının Pandemi döneminde 50 Bin personel istihdam etmesi ve bunların içinden hiç engelli almamasıdır. Diyanet işleri Başkanlığının hafızlık şartı sunmasıdır. Erişebilirlik yasası 2008 yılında kabul edilmiş ve 2018’e ertelenmişti. 2018’de gelindiği zaman iki yıl daha ertelenerek 2020 yılına ertelenmişti. 2020 yılının Sayın cumhurbaşkanımızın erişebilirlik ya da ilan etmesi dolayısıyla Pandemi bahane edilerek 2021’e tekrar ertelendi. Hatırlayalım 2019 yılında Ankara’da Tahir kermen abimizi vagonların arasında düşüp can verdiğini hepimiz gördük ve şahit olduk. Daha kaç Tahir ölecek muhalefet partilerin engelliler için verdikleri kanun teklifleri iktidar tarafından reddedilmektedir. İktidar sorun değil çözüm üretmelidir. Bu mağduriyetlere sesimizin yettiği kadar dur diyor ve devlet yetkilerini göreve davet ediyoruz.” 

ENGELLİLER TÜKETEN DEĞİL ÜRETEN OLMALI 

Muhalefet partilere ve iktidara seslenen görme engelli Aslan; “  Biz engelliler tüketen değil üreten olmak istiyoruz. Acınacak deyil korunması gereken bireyler olmak istiyoruz. Sosyal yardım değil istihtam istiyoruz. Ülkemize katkıda bulunmak istiyoruz. Çalışabilen kendi kendine yeten başı dik yurttaşlar olarak yaşamak istiyoruz. Kamuda %4 özelde %3 engelli kotası dolu olduğundan mevcut engelli kotasının altıya çıkarılmasını istiyoruz. Ocak‘ta on bin atama yapılmasını istiyoruz. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi beyaz baston yasası altında hükümetimizin bu konuya sahip çıkmasını istiyoruz.2008 yılında kabul edilen birleşmiş milletler engelli hakları yasasının kağıt üzerinde durması değil hayata geçilmesini istiyoruz. 2022 engelli maaşıyla evde bakıcı maaşının engellinin Bir birey görülmesini istiyoruz. İç Hastalığı kardeşlerimize ayrı bir kadro açılmasını istiyoruz. İlaç araç gereçlerin devlet tarafından karşılanmasını istiyoruz. Sadece engelli temsilciliği değil tüm ülkemizin sorunları da yer almak istiyoruz. Evi olmayan engelli kardeşlerimiz ve evlenip yuva kuracak kardeşlerimiz için evde bakıcı maaşına ve 2022 engelli maaşı üzerine devletimizin engellilere kredi desteği vermesini istiyoruz. Nasıl ki Hakk’ın huzurunda eşitsek bize de bu eşitliğin sağlanmasını istiyoruz. Adana engelliler savunucusu ve hakları araştırmacısı Mehmet Aslan, olarak tüm devlet yetkililerimizi selamlıyor ve muhabbetle kucaklıyorum “ açıklamalarında bulundu.

ÖZEL HABER/Remzi Yıldırım/gastepress.com.

Bu haber 1900 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum