Kapılara para bırakan gizemli hayırseverin kimliği belli oldu!

Kapılara para bırakıp, zarflarla para dağıtan esrarengiz hayırseverin kim olduğu ortaya çıktı. İsmi Erdoğan Uludağ... Haluk Levent artık ismini açıkla dediği için kimliğini açıklayan Erdoğan Uludağ, 'Sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek' diyenlerden.

Kapılara para bırakan gizemli hayırseverin kimliği belli oldu!

Kapılara para bırakıp, zarflarla para dağıtan esrarengiz hayırseverin kim olduğu ortaya çıktı. İsmi Erdoğan Uludağ... Haluk Levent artık ismini açıkla dediği için kimliğini açıklayan Erdoğan Uludağ, 'Sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek' diyenlerden.

Kapılara para bırakan gizemli hayırseverin kimliği belli oldu!
14 Şubat 2020 - 10:11

 İşte gizemli hayırsever ve bakkalla ilgili anısı:

Kiminin bakkal borcunu ödedi, kiminin kapısına bir tomar para bıraktı... Yoksul mahallelinin gözünde 'Hızır' gibi görüldü. Sıkıntıda, darda olan ailelere nefes oldu.  Aylarca kim olduğu merak konusu oldu. Herkesin merak ettiği isim sonunda ortaya çıktı. Adı Erdoğan Uludağ... Bugüne kadar kendini saklamasının sebebini 'sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek' diye özetliyor. Ortaya çıkma sebebi ise Haluk Levent... 


Robin Hood benzetmesi yapıldı

Birçok gecekondu bölgesinde yoksul ailelerin bakkal borçlarını kapatıp, yoksulların kapısına tomar tomar para bırakıyordu. Gönüllerde taht kuran gizemli hayır sever bir gün İstanbul'da ortaya çıkıyorsa bir başka gün Kocaeli'nde varlığını hissettiriyordu. İstanbul'da Hasköy, Şahintepesi ve Tuzla Mimar Sinan mahallelerinde içinde 1000 lira bulunan zarflarla para dağıtılınca ismi Robin Hood'a çıktı. Kimliğini gizlemeye devam etti

Kimliğini gizleyen ve çoğu zaman çalışanları aracılığıyla yardım dağıtan gizemli kişinin kim olduğu merak uyandırırken, yapılan yardımlar ise hız kesmeden devam etti. Öyleki, İstanbul ve çevresinde çok sayıda bölgede ortaya çıkan gizemli kişi, birçok mahallelinin bakkal borcunu üst üste kapatınca gündemden hiç düşmedi.Gizemli hayırsever Erdoğan Uludağ kimdir?

Türk halkının 'Hızır' ismini taktığı Erdoğan Uludağ bir işadamı. Tekstil sektöründe çalışıyor. 43 yaşında olan Erdoğan Uludağ 'sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek' felsefesine inanıyor. 

 

Param olsa da insanlara yardım etsem hayali

26 yıldır tekstil sektöründe çalışan Erdoğan Uludağ, 1994 yılında ilk maaşını alınca yardımlara başlamış. O yıllarda yardım yapabilecek parayı kazanmak için hayaller kuran Uludağ şunları anlatıyor: 

"İnsanlara yetebilecek kadar param olsun. İnsanlara dokunabileyim. Özellikle çocuklara. Kadınlara bir şeyler yapabileyim, ezilenlere bir şeyler yapabileyim. Bu hayalimi de çok şükür yolunda gittiği sürece gerçekleştirmeye  devam ediyorum."

Bakkal anısı

Kamuoyu ona Robin Hood dese de öyle bir hevesinin olmadığını belirten Erdoğan Uludağ, "İnsanın 'İ' harfinin noktası olabiliriz" diyor. Herkesin sevgisini kazanan Erdoğan Uludağ, bir anısını da paylaştı: 
 

Bir bakkalın önünden geçiyordum. Bir amca gördüm, eli kafasında deftere bakıyordu. İçeri girdim 'Nasılsın dayı' falan derken 'iyiyim yeğen' dedi. 'Ne kadar borç var' dedim. 'Çok var' dedi. 'En önemli en çok geciktirenin borcu ne kadar ve kaç kişi' dedim. Dedi ki '5 kişi şu kadar lira.' 'Buyur dayı' dedim 'bu senin' 'sen kimsin' dedi, 'Allah'ın kulu' dedim. İnsanız. Ne bakkal beni ismimi tanır, ne de hesabı ödenen.

 

İsmimi Haluk Levent'in isteğiyle açıklıyorum

Yapılan yardımların örnek alınması için ismini açıkladığını söyleyen Erdoğan Uludağ hayırın gizli yapılması gerektiğine inanan biri... Bugüne kadar da bu kurala riayet etmiş. Onu ismini açıklamaya ikna eden ise Ahbap derneği ile Türkiye'nin kalbini kazanan Haluk Levent olmuş. 

Haluk Levent: Sen bunu saklarsan insanlar seni örnek alamaz

DW Türkçe'ye konuşan Erdoğan Uludağ ismini açıklama sebebini şöyle anlatıyor: -"Yaptığım yardımlar iki yıl öncesine kadar bende saklıydı. Ancak Haluk Levent ile tanıştıktan sonra kendisi bana 'Bir dakika bu böyle olmaz. Sen bunu saklarsan insanlar seni örnek alamaz. Gençler seni rol modeli alamazlar"


Gerçek ismini bilmiyorlar

Borç defterlerindeki hesaplarını kapattığı bakkallarla, borçlarını ödediği ailelerin kendisini gerçek ismiyle tanımadığını söyleyen Uludağ, bugüne kadar kaç liralık yardım yaptığını bilmiyor. Bunun çetelesini tutmasa da yardım talebinde bulunanları ince eleyip sık dokuyor. Öğrenciyse belge istiyor, hastaysa raporlarını görmek istiyor. 

 


Bu haber 1041 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum