5G teknolojisi, yapay zeka şeytan işi mi?


İnsanoğlu yaratıldı yaratılalı hep bir mücadele ve rekabet içerisindedir. Maalesef Kabil’in Habil’i öldürmesi ile de insanlık davası uğruna çıkarları uğruna birbirini öldürmeye başlamıştır.

İnsanlar arasındaki rekabette en önemli silah ise bilgi ve teknoloji olmuştur. Bir taraf bilgiye sahipse  diğer taraf nedense bilgiyi hep şeytani görmüştür. Ne ilginçtir neredeyse tüm savaşalarda kütüphaneler yakılıp yıkılmıştır.

Eskilerde Türk suvarileri atın kuyruğunu savaşa giderken bağlarmış. Amaç atın savaş esnasında manevrasına katkı sunmakmış. Ancak rakipleri Türklerin büyü yaptığını zannedermiş.

Barutun keşfinde de sihir ve büyü denilmiş.

Fatih, gemileri karadan kaydırmak için, havan toplarını icat etmek için, şahi topu yapmak için surların mukavemetini kırmak için mühendislik okumuş 7 dil öğrenmiştir. Sonuçta İstanbul’u aldı çağ kapatıp çağ açtı. Ama Bizanslılar için o  da bir şeytandı.

Afrikalı için, kızılderililer için de beyazlar şeytandı…

Halbuki bilginin dini yoktur. Bilgiye kimin sahip olduğunun önemi vardır.

Tarihimizden örnek vermeye devam edelim… Biz üç kıtada  hüküm sürmüş bir imparatorluk kurmuş milletiz. Osmanlı büyürken gelişirken şeyhzadelerini hem teorik hem pratik olarak eğitti. Hanları hamamları medreseleri üniversiteleri kurdu. Matematik, tıp, mühendislik alanında öncü ülke idi. Fatih, Kanuni, Mimarsinan, Ali Kuşcu, Şerafeddin Sabuncuoğlu, Akşemseddin gibi nice insanlar yetiştirdi. En önemlisi Osmanlının adalet sistemi çok güçlü idi..

Aslına bakasanız tüm devletlerin başarısının sırrı bilgiye ve adalete sahip olmasındadır.

Yoksa diğerleri İskender gibi Moğol gibi dünyanın bir ucundan diğer ucuna yıkım getiren bir kasırga gibi esmiş ve nefesinin bittiği yerde de sönmüştür.

Peki Osmanlı niye yıkıldı. Osmanlının yıkılmasındaki sır ülkeyi yönetmeye namzet şeyhzadelerin saraya kapanıp kalmasındadır. Kundaktaki bebeğe şeyhülislamlık verilmesindedir. Adalet terazisinin şaşmasındadır. Ayasofyanın mimarisine meydan okuyup en büyük kubbeyi inşa eden Mimarsinanların yerine Osmanlının saraylarını, camilerini dahi ki Ortaköy camii en güzel örnektir ecnebilerin yapmaya başlamasındadır. Sanayi devriminin yapılamamasıdır. Hal böyle olunca kaçınılmaz son gelişmiştir.

Sonuçta Ne hazindir ki yüzyıllarca Osmanlıyı şeytan gören cahil batıyı bu kez Osmanlı şeytan olarak görmeye başlamıştır.

Gelelim günümüze… İnsanlık bilgi ve teknoloji alanında akıl almaz hızda üretim yapıyor. Gerçekten her şey baş döndürücü hızda oluyor. Ne hikmetse gene değişen bir şey yok yine cahil kalan diğerini şeytan ilan ediyor.

Ben el ense yaparken, lale dikip keyif çatarken bu adamlar çalıştı çabaladı daha verimli daha güçlü teknolojiye sahip oldu demiyor da bunun yerine onu şeytanlaştırıyor anlayacağınız ulaşamadığı ciğere mundar diyor…

Sosyal medyada zaman zaman görüp de acı acı güldüğüm bir paylaşım var… Dünyada en fazla tüketilen bir meşrubatı eğer biz ülke olarak tüketmezsek batacakmış bu sebeple aman bizi boykot etmeyin diye yalvarıyorlarmış.

Afrika’da yolu olmayan köyün bakkalında satılan günde milyarlarca insanın içtiği bir meşrubat biz içmeyince batacakmış… Bunu iddia eden, inanan vatandaşımız şunu düşünmüyor bu içeceğin sahibi aynı zamanda bunu yazdığım bilgisayarın, paylaştığın platformun, giydiğim ayakkabının, kullandığım arabanın da sahibi… Yazık…

Şimdide yapay zeka, kök hücre, 5G teknolojileri şeytan icadı… moda oldu…

Dinimiz neyi emreder, insanlık neyi gerektirir???

Düşünmeyi tefekkür etmeyi, idrak etmeyi, okumayı, cehaletten kaçmayı ki alimler cahille sohbeti bile haram derecesinde görmüşler. Çalışmak, ilim sahibi olmak insanlığa fayda sağlamak insanın en önemli vazifesidir.
 İnsanlığın iyiliği için dertlerin çözümü, hastalıkların tedavisi için insanlığın refahı için bilgi ve teknolojiye sahip olabilmek için gece gündüz uyumadan çalışmamız gerekirken.

Bunun yerine bir cümlelik bir ifade ile işten sıyrılıp çıkıvermek ne kadar gerçekçi…

Şeytan işi ???

Peki bu bizi hem bu dünyada hep öbür dünyada kurtarmahya yeter mi???

 Zalimler insanlığa zulmederken siz ne yaptınız denmez mi???

 Sizde de aynı akıl, aynı göz, aynı el, aynı dil vardı siz ne yaptınız denmez mi?

Bu iş bu kadar kolay değil ağalar… Dünyanın herhangi bir yerinde dini, milliyeti, mensubiyeti ne olursa olsun bir mazluma zulmediliyorsa bunun hesabı yarın hepimize…

Ya adam gibi oturup gece gündüz çalışıp bu teknolojilere sahip olup insanlığın hayrına kullanacağız ya da hem bu dünyada hem de öbür dünyada gereken cezaya razı olacağız …

 Öyle bu şeytan icadı demekle olmuyor yani…

Saygılarımla….