Reklam
Reklam

Mehmet Aslan; “ Engellilerin haklarına saygı gösterilmiyor “

Adana Yüreğir gelecek Partisi engelliler komisyon başkanı Görme Engelli Mehmet Aslan; “ Sağır sultan duydu engellilerin mağduriyetini bir bu iktidar duymadı. Sorun iktidarda ama çözüm gelecekte “ dedi.

Mehmet Aslan; “ Engellilerin haklarına saygı gösterilmiyor “

Adana Yüreğir gelecek Partisi engelliler komisyon başkanı Görme Engelli Mehmet Aslan; “ Sağır sultan duydu engellilerin mağduriyetini bir bu iktidar duymadı. Sorun iktidarda ama çözüm gelecekte “ dedi.

Mehmet Aslan; “ Engellilerin haklarına saygı gösterilmiyor “
24 Ocak 2021 - 14:09

“DEVLETİN YETKİLİLERİ ENGELLİYE HİZMET GÖTÜRMEDE İSTEKSİZ ”

Adana Yüreğir gelecek Partisi engelliler komisyon başkanı Görme Engelli Mehmet Aslan, yaptığı açıklamasında İktidara ve bürokratlara yüklendi, Aslan; “ Devlet yetkililerinin engelli vatandaşlarına hizmet götürmede isteksiz olmaktadırlar. Devletin yetkilileri engelli vatandaşlarına hizmet götürmede ve haklarını vermede isteksizdirler. Engellilere verilecek olan hak ve hizmetleri bir lütuf olarak görmekte, bu da hak temelli bakış yerine, sadaka ve iane kültürünü oluşturmaktadır. Bu tutum ve davranış yerel yöneticilere ve Belediye Başkanlarına olduğu gibi yansımaktadır. Dolayısıyla engelli vatandaşların insan haklarına ve vatandaşlık haklarına gereken saygı gösterilmemektedir “ ifadelerini kullandı.

“ SORUN İKTİDARDA ÇÖZÜM GELECEKTE “

Engelli insanlara kamu hizmeti verilmesinde bir isteksizlik, birçok bahanenin ortaya çıkmasına sebep olunduğuna işaret eden Görme Engelli Mehmet Aslan, “ Önemli olan, bu olumsuz tutum ve davranışların ve ön yargıların ortadan kalkmasıdır. Bizler bunun için sonuna kadar mücadele veriyoruz ve vereceğiz. Engelli bireylerin topluma ve hayata katılmasındaki önemli faktörler nelerdir? En önemli faktör, başta ailesi ve onunla birlikte devletin ilgili kurumlarıdır. Gerçekçi, yaşadığımız çağa uygun okul öncesi eğitimden başlayan güçlü bir eğitim sürecidir. Bunu takip eden eğitim süreci de, kaliteli bir mesleki eğitim sürecidir. Devletin ve özel teşebbüsün bir görevi de, engelli vatandaşlara uygun iş ve istihdam sağlamasıdır Sağır sultan duydu engellilerin mağduriyetini bir bu iktidar duymadı. Sorun iktidarda ama çözüm gelecekte “ dedi.

“ POLİTİKACILAR KARDEŞLİK DAYANIŞMA HÜKÜMLERİNİ YAPMADI”

Adana Yüreğir gelecek Partisi engelliler komisyon başkanı Görme Engelli Mehmet Aslan, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2011 yılında yayınlanan Engellilik Raporu’nda, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ine karşılık gelen 1 milyardan fazla insanın engelli olduğunu, Türkiye’de bu sayının ülke nüfusunun yüzde 13’üne tekabül ettiğini hatırlattı. Aslan; “ Yaşamın birçok alanında engeller ile karşılaşan engelli bireylerin farkına varılması ve onlarla birlikte nefes aldığımızın unutulmaması gerektiğinin altını çizmek isteriz. Hayata engelli başlamak veya devam etmek bir tercih değil, sonuçtur. Engellilik, insanların kendisinin seçmediği ve hayatın değişmez bir gerçeğidir. Bu gerçeklik, hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Gündelik hayatta yaşamlarını kolaylaştırıcı tedbirler arttırılmalıdır. Onlara hak ettikleri değer Ve önem verilmelidir. Ne yazık ki dillerinden birlik, Beraberlik, Dayanışma, Kardeşlik düşmeyen yöneticiler politikacılar bu hükümleri yerine getirememiştir. Yine sonuç olarak altını çiziyorum. Sorun iktidarda ama çözüm gelecekte olacak “ açıklamalarında bulundu.

ÖZEL HABER Remzi Yıldırım gastepress.com

Bu haber 564 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum