Reklam
Reklam

Şair Ebru Bulkurcu; "Derdi Olmayan Şiir Yazamaz"

Şair Gülhanım Ebru Bulkurcu; "Şiirler ne zaman kitap olacak?" bu soruya âşık olduğum için yüreğim kıpır kıpır ama bunun bi zamanı yok. Yeterli olgunluğa vardığım ve yeteri kadar yazdığım zaman az ve öz olacak şekilde çıkarmayı düşünüyorum.”

Şair Ebru Bulkurcu; "Derdi Olmayan Şiir Yazamaz"

Şair Gülhanım Ebru Bulkurcu; "Şiirler ne zaman kitap olacak?" bu soruya âşık olduğum için yüreğim kıpır kıpır ama bunun bi zamanı yok. Yeterli olgunluğa vardığım ve yeteri kadar yazdığım zaman az ve öz olacak şekilde çıkarmayı düşünüyorum.”

Şair Ebru Bulkurcu;
26 Şubat 2021 - 09:31

Eğer bugün böylesine sarılmışsam şiirlere Selim hocam sayesinde. Öz-güven kazanmıştım yolun en zorlu kısmını atlatmıştım; yazmayı hiç bırakmayacaktım. Samimi görüşlerini cesurca açıklayan Yazar Şair, Gülhanım Ebru Bulkurcu, “Derdi olmayan yazamaz, insan içinde yaşadığı ne varsa bi şekilde dışa vuruyor, kimi konuşarak kimi ise yazarak. Ben de yazanlar kervanındayım.”

Gülhanım Ebru Bulkurcu ile röportaj gerçekleştirdik. Çocukken ressam olacağı konuşulurken şair olduğunu gönül rahatlığı açıladı. Hayatı boyunca kitaplar ve şiirler dikkatini çeken yazar ve şair Bulkurcu, şiir yazdığım için mutlu olduğunu vurguluyor, tıpkı her şair gibi. Yazmaya bir dönem cesaret edemediği için arkadaşlarına hep yardımcı olan farklı bir şair Ebru Bulkurcu.  
 

“Ebru hanım bize kısaca şiir yazmaya başlamadan hayatınızdan söz eder misiniz?”
18 Nisan 1996 yılında dünyaya geldim. Sanırım bu gün belirledi benim sanata olan düşkünlüğümü. Çocukluğumda resim çizerdim herkes bilirdi büyüyünce ressam olacağımı düşünürlerdi. Ortaokulu bitirince ailevi sebeplerden liseye gidemedim kendi azmimle dışardan bitirdim liseyi. Okul benim için bambaşkaydı kitaplar hep ilgimi çekerdi özellikle de şiirler.

Ressam, şair ve yazar olmak benim çocukluk hayalimdi. Şiirler romanlar yazayım isterdim. Kitaplarım olsun istiyordum fakat bir türlü cesaret edemezdim yazmaya yalnızca hayalde kalacağını düşünürdüm bu benim için neredeyse imkânsızdı içimde bir yerlerde hep ukde kalacağını biliyordum. Ressam olamadım bunun için ayrı çalışmalar yapacağım mutlaka. Ama şimdi şiirler yazıyorum. Bugün bunu başardığım için mutluyum.
 


"Şiir yazmaya nasıl başladınız..?"
“Yazmaya cesaret edemediğim için çevremde yazabilen arkadaşlarıma hep destek oldum. Ben destek oldukça onlar da bana oldular. Bir arkadaşım şarkı sözleri yazıyordu bana.  Asıl cesareti veren oydu o yazabiliyorsa bende yazarım en azından denerim diyerek başladım şarkı sözleri yazmaya ama bi türlü olmuyordu ne yazsam şiir oluyordu.  Ben inatla şarkı sözü yazmaya devam ettim, çok sürmedi bi sabah kalktığımda ilk defa ilham geldi ve içimden geldiği gibi yazdım. O gün karar verdim; ben şiir yazmalıyım.
 

"Yazarlık okulunda sizi etkileyen şeyler nelerdi..?"
Selim Tunçbilek hocam kelimelere nasıl dokunuyoruz görmek istedi, bizlerde yazdığımız parçalardan gönderdik. Bana geri dönüş yaptı bu okulu şair olarak bitirebileceğimi söylemişti. Bu beni etkiledi, bana güç verdi. O başlı başına etkilemişti beni zaten ondan öğreneceğim çok şey vardı. Eğer bugün böylesine sarılmışsam şiirlere Selim hocam sayesinde. Öz-güven kazanmıştım yolun en zorlu kısmını atlatmıştım; yazmayı hiç bırakmayacaktım.
 

“Akalemler dergisinde yazmaya nasıl başladınız..?"
Selim hoca yazdıklarınızı gönderin yayınlayalım dedi bende gönderdim, beğendi yayınlamak istediğini söyledi. Doğum günümdü o gün bugüne kadar ki en güzel hediyemdi, hala da öyle asla unutamayacağım bir hediye.
 

“Şiirlerinizde kadın duyarlılıkları kırılgan bir yönüyle aksediyor şiire. Bunun sebebi nedir..?"
Bilemiyorum. Ne diyebilirim ki? Derdi olmayan yazamaz, insan içinde yaşadığı ne varsa bi şekilde dışa vuruyor, kimi konuşarak kimi ise yazarak. Ben de yazanlar kervanındayım. "Yazar kendini yazar" der Selim hoca yaşamadığım bir şeyi yazamam. Belki kırıldım belki de öyle anlamanızı istedim. Yazdıklarımı yaşamam aslında farklı şeyler yaşarken farklı şeyler anlatırım, yazdıklarımda bunu ancak beni iyi tanıyanlar anlayabilir.

 
“Şiirlerinizden derginizle birlikte çeşitli yazarlar söz etti. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Ve gelecek hedefiniz ne? Şairler ne zaman kitap olacak..?”
Tüm içtenliğiyle bir işe atılıp güzel sonuçlar alınması verilen emeklerin boşa çıkmadığı anlamına geliyor, bunun için çok mutluyum. Bundan sonraki hedefim daha çok azmetmem ve daha özenli çalışmam gerektiği. "Şiirler ne zaman kitap olacak?" bu soruya âşık oldum için yüreğim kıpır kıpır ama bunun bi zamanı yok yeterli olgunluğa vardığım ve yeteri kadar yazdığım zaman az ve öz olacak şekilde çıkarmayı düşünüyorum. Açıklamalarında bulundu.

RÖPORTAJ Remzi Yıldırım gastepress.com

Bu haber 2946 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kerim şafak
    1 ay önce
    Bunu senin başaracağına en içten duygularımla inaniyorum