Reklam

Seyahat yasağı ve 65 yaş yasağı kalktı mı?

65 ve 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı ile seyahat kısıtlaması kalkıyor mu? Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yaptığı toplantıda son kararı verdi.

Seyahat yasağı ve 65 yaş yasağı kalktı mı?

65 ve 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı ile seyahat kısıtlaması kalkıyor mu? Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yaptığı toplantıda son kararı verdi.

Seyahat yasağı ve 65 yaş yasağı kalktı mı?
28 Mayıs 2020 - 20:37

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Tarabya'daki Huber Köşkü'nde gerçekleştirilen kabine toplantısı, saat 15.10'da başlamıştı

Toplantı, dokuzuncu kez video konferans yöntemiyle yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı.
 

Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı?

1 Haziran itibariyle Türkiye normal hayatına dönüyor. Sokağa çıkma yasağı 15 ilde bu hafta sonu için son kez uygulanacak.
 

Pazartesi seyahat yasağı kalkıyor

Alınan yeni kararlar içinde en dikkat çekici olanı ise seyahat kısıtlamasına ilişkin oldu. 1 Haziran pazartesi günü itibariyle şehirler arası kısıtlama kalkıyor. Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere 15 ile giriş ve çıkış yasağı vardı. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KABİNE TOPLANTISI SONRASI ALINAN YENİ KARARLARI AÇIKLADI

 

- Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran'dan itibaren kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmememiz halinde yeniden getirebiliriz.

- 1 Haziran itibariyle kamu personelleri iş başı yapacaklar

- Kronik hastalığı bulunan kamu hastalarının durumları değerlenecek

- 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlandırılması devam edecek. Pazar günleri 14:00-20.00 saatleri arasında dışarı çıkmaya devam edecekler.

-İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecektir.

- 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını 18 yaşa indirildi. 0-18 yaş grubu çarşamba ve cuma günleri 14 ve 20 arasında çıkmaya tabi olmayacak

-1 Haziran itibariyle şehirler arası kısıtlama sona erecek.

-Restoran, kafe, pastane, çay bahçeleri ve kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'da açılacak ve saat 20'ye kadar hizmet vermeye başlayacak.

-Eğlence ve nargile mekanları bu kapsamın dışındadır.

-Plajlar milli parklar, müzeler, mesire yerleri, bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran itibariyle açılacak.

-Hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren faaliyete geçecek.

-Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı belirli kurallar dahilinde kaldırılmıştır.

-Gençlik merkezleri, kütüphaneler 1 Haziran'dan itibaren şartlar dahilinde açılacaktır.

-Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren hizmete başlayacak.

-Hayvan satış yerleri 1 Haziran'da faaliyete geçecek.

-Bireysel sporlara yönelik kısıtlamalar kaldırılacak.

-Açık havada konserler, yine saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecektir.


Bu haber 6407 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum