Anne babaların çocuklarına örnek olması, onlara doğru değerleri öğretmesi gerektiğini belirtti. Ancak modern hayatın getirdiği koşturmaca ve ekonomik sıkıntılar, ailelerin çocuklarına yeterince zaman ayıramamasına neden oluyor. Bu durumda çocuklar, internet ve diğer medya araçlarıyla kontrolsüzce şiddet içeren içeriklere maruz kalıyorlar. Bu noktada, kadınların bilinçli bir şekilde çocuklarına rehberlik etmesi büyük önem taşıyor. Çünkü şiddetin öğrenildiği ilk yer ailedir ve kadınlar, bu zincirin kırılmasında büyük bir rol oynayabilirler.Açıklamada, şiddetin bulaşıcı ve öğrenilebilir olduğu da vurgulandı. İlk öğretmenlerin anne ve baba olduğu gerçeğiyle, çocukların davranışlarını şekillendirmede ailenin önemi altı çizildi. Kadınların, çocukların yetişmesinde büyük bir sorumluluk taşıdığına dikkat çekildi. Özellikle modern hayatın getirdiği zorluklar karşısında, kadınların çocuklarını doğru değerlerle yetiştirmesi gerektiği vurgulandı.KİGDER açıklamasında ayrıca, kadınların şiddete karşı en büyük silah olduğu belirtildi. Kadınların eğitim ve öğrenim haklarının sağlanması, ekonomik özgürlüklerinin desteklenmesi gerektiği ifade edildi. Ayrıca, şiddetin önlenmesinde hukuki yaptırımların yanı sıra, kadınların güçlendirilmesinin önemine dikkat çekildi.Son olarak, KİGDER Yönetimi, şiddetin toplumsal bir sorun olduğunu ve herkesi ilgilendirdiğini belirtti. Şiddetin önlenmesi için zaman kaybedilmemesi gerektiğinin altı çizildi ve toplumun bu konuda daha fazla adım atması gerektiği vurgulandı.
GÜNDEM
Yayınlanma: 14 Mayıs 2024 - 10:55
Toplumsal Dönüşüm İçin Kadınların Öncülüğü: Şiddete Karşı Mücadelede Yeni Bir Bakış!
Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği (KİGDER) tarafından yapılan açıklamada, toplumda artan şiddet olaylarına dikkat çekildi. Özellikle son dönemde yaşanan vahim olaylar, toplumun şiddetle yüzleşmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koydu. KİGDER Yönetimi, şiddetin önlenmesinde en büyük rolün anne olan kadınlara düştüğünü vurguladı
GÜNDEM
14 Mayıs 2024 - 10:55