Ahmet BACANAK

Ahmet BACANAK

Haftada 4köşe....

4'e Dair

14 Şubat 2020 - 14:49

Dünyaya dair.....

Evet günümüz dünyasında pasif ve aktif o kadar problem var ki hangi birisini bu köşede dile getireceğimiz noktasında kafamız karışmaktadır.

Günümüzde savaşlarının birfiil asker gönderme suretiyle değil de birilerini destekleme ve vekalet vererek hem o ülkenin istikrarını bozma hemde o ülkede yönetimleri bölüp parçalayarak karşılarına sert bir iktidar ya da kendi çıkarlarını yönetecek kişileri ülkenin başına getirerek sistemleri sağlama alıyorlar  Günümüzde Sisi, General Hafter ve diğer ülkelerdeki demokrat  görünümlü kuklalar bunların en güzel örneğidir.
Amerika Rusya Çin ve hatta son zamanlarda Hindistanın emperyal düzen olarak seçtikleri sistem maalesef budur.Hatta Amerika bu konuda bir katman daha üzerinde kendine ya da ürettiği sisteme düşman ilan etmek suretiyle ortaya çıkardığı terörist gruplara istediği gibi savaş açmakta ve bu savaşlara istinaden demokratik olmayan her sistemi kullanmak suretiyle o ülkelere girerek kendilerine yakın yönetimleri o ülkenin başına getirmektedir.Bu emperyalist sistemin bir parçası olacaksın ya da yok olup gideceksin şeklinde ayar vererek ülkeleri bir seviyede sabit tutmaktadır.Vaktinde Vietnam’a ihraç etmeye çalıştığı demokratik! sistemi daha sonra Afganistan sonra Irak olmak üzere milyonlarca insanın hayatına mal olmuştur ve olmaya devam ediyordur.

Bunları yaparkende tabiki yeni kültür ihraçlarıyla birlikte toplumun sosyal yapısını değiştirmekte ve tek tip tüketim kültürünü oluşturarak kendi mal ve hizmet piyasalarını da istediği gibi yönetmektedir.Bu proses,dünyanın geleceğinde inanılmaz derecede vasıfsız tüketim insanı çıkartmaktadır.

Globallaşan Dünya terimini İlk 1990 lı yıllarda duyduğumuzda bu meselenin bu kadar insanları zombileştireceğini kestirmek bir hayli zordu.Bu süreçten sonra nasıl bir insan profili ile karşılaşacağımızı da kestirmek bir hayli zor.Gerçekten dünya küçüldü ve bu küçülmenin insanlara olumlu yönden etkisi olduğu kadar olumsuz yönden etkisi inanılmaz boyuttadır.İnsanlar metroda evde işte her ortamda smart telefonlarını kullanarak bu tüketim çılgınlığının bir esiri olmakta önce yeni çıkan herşeyi daha sonrada kendini tüketmektedir.Bu durumda insanları bu dünyada hissetmeleri yaşatmaları gereken idealizm duygusundan mahrum bırakıp anlık yaşayarak yorgun bir zihne sahip oluyorlar....
Hasan El Benna nın dediği gibi aslında ‘Yarınlar yorgun olanların değil Rahatından vazgeçenlerin olacaktır.
 
Bölgeye Dair...

Dünya kaynıyor Bölge ise fokur fokur kaynıyor..Bu bölgede eğer ki ülkemiz güçlü olmaz ise mağdurların garibanların mazlumların yetimlerin sahipsizlerin artacağı tarihsel bir gerçektir.Bölgenin hem mezhebi hem ırki manada bölünmesi için belki tarihin hiç bir döneminde bu kadar çalışılmamıştı.Amaç her formatta israilin güvenliği ve bu noktada belki komplo teorisi olarak ta değerlendirebilir İsa Mesihin geleceğine bölgeyi hazırlamak.

Ama her ortamda da akan müslüman kanı oluyor.İranın bir taraftan Şii hilali düşüncesi aslında Kadim Pers İmparatorluğunun diriltilmesi noktasındaki duruşu bir yandan Amerikanın emperyal düşünceleri diğer taraftanda Çinin yeni pazarlar arayışı ve Rusyanın Akdenizden vazgeçmemesi bölge de akan kanın müslümanlardan olması bölgenin kısa sürede istikrara ulaşmasını pek mümkün kılmamaktadır.
Bölgedeki mazlumlara sahip çıkılması açısından Aliye İZZETBEGOVİÇ’in ‘Tabuta Konulmuş olsa da gömülmediği sürece türkler tek güvencemizdir.’sözünün tercümesi yukarıda yazdıklarımızın izdüşümüdür.Allah bu ülkeyi güçlü kılsın....
 
 
Ülkeme Dair....
 
Türkiye ilginç bir ülke,Ülke de kinetik enerjisi fazla ekonomik ve siyasi tepkileri de anlık ve geçişken oluyor.son dönem de fetö dediğimiz terör organizasyonun bu ülkeye verdiği zarar hala boyutlanabilmiş değildir.hele son zamanlarda Fetö nün siyasi ayağı noktasında söylemler bu boyutlandırmayı hala güçleştirmektedir. Olayın esasında Fetö olayını üç’e bölebiliriz.
       1.Fetö Mağdurları
       2.Fetö Mağrurları
       3.Fetö Mahlukları
Fetö ile irtibatı ya da iltisakı olmamasına rağmen bir şekilde mağdur edilmiş ekonomik kazanımlarından mahrum bırakılmış,işten atılmış, aileleri parçalanmış kişiler,Fetö mağdurlarıdır.
 
 Fetö ile vaktinde irtibatı olup ekonomik kazanımlar elde etmiş,bürokraside istediği gibi haksız bir şekilde at oynatmış,hak etmediği halde vaktinde fetö sayesinde yükselmiş,her türlü yolsuzluk dosyası fetö sayesinde sümen altı edilmiş,şimdi ise sıkı fetö düşmanı olduğunu iddia edip fetö mahkumları üzerinde ekonomik kazanımlar elde eden herkes fetö mağrurudur.Bu tip insanlar bürokrasi de yada özel de her zaman tehlikelidir.eğer bürokrasi de ise Fetö düşmanlığının arkasına saklanarak normal vatandaşın malına mülküne bir şekilde çökmek için her türlü ahlaksızlığı yaparlar.Devleti yönetenlerin bu konuda daha dikkatli olması elzemdir.zira Adalet , mülkün temeli,vicdanın sesidir.
 
Yapılan onca ihanete rağmen hala fetö ye, hizmet hareketi demek,ve hala sahip çıkan kişiler ise tamamen Fetö mahluklarıdır.Zombileşmiş bir guruhtur. Alamut Kalesi fedaileridir. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Haşhaşilerdir. ihanet rüzgarının içinde her geçen yaprak döker taki kurayana kadar .Onlara allah akıl fikir ve izan versin.diyecek fazla birşey olmamaktadır.
 
Kayseri ye dair....
 
Memleketim güzel memleketim.İç anadolunun incisi medeniyetlerin beşiği alemi islamın askeri dünyanın belki en farklı memleketidir.toplumsal bağı güçlü olması ki en önemlisi bu , sıkıntılara göğüs germesi açısından en farklı özelliği budur.

Elbette ki kayseride yönetimsel ve sistemsel hatalar vardır.Mehmet ÖZHASEKİ’nin memlekete yaptığı hizmetler inkar edilemez.ama bir kişi herşeye de yetişemez.AK Partili milletvekillerinin bu konuda daha insan odaklı ve memleketi temsil açısından daha agresif olmaları gerekmektedir.zira memleket hizmet bekler.Hızlı trenin Geç geliyor olması yanı başımızda ki Sivasın Hızlı tren açısından bizden çok önde olması , yada en yakın otobanın Niğde tarafında olması insanı düşündüren durumlardır.Her şeye rağmen Belediyenin insiyatif alarak çok güzel yaptığı işler de bir kayserili olarak bizleri mutlu etmektedir.

Geçen günlerde ki fırtınada bir çok evin çatıları zarar gördü.hızlı bir şekilde zarar gören yerlere ulaşılması bu onuda ki mağduriyetlerin de hızlı bir şekilde çözüleceği inancını taşımaktadır.Kayseri de Erciyes Turiziminin kazanımlarını hissedilmekte olup diğer gastronomi noktasında ki çalışmalarında hızlanması gerekmektedir.Yurt dışı turist odaklı çalışmalara topyekün sarılmakta fayda vardır. Teşekkürler .fiemanillah
 

Bu yazı 1359 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Rugras
  4 ay önce
  Tesbitleriniz çok güzel ve yerinde kaleminize sağlık Çin ekonomisinin virüs ile bertaraf edilmesi, abd nin dünyanın tek hakimi olmak istemesi de ortadoğuda bazı müslüman devletlerin buna çanak tutması müslüman kanının akmasına neden olmaktadır bu bağlamda mezhepsel çatışmalar küffara kolaylık sağlamaktadır
 • Hamza göngül
  4 ay önce
  Az, öz ve yerinde tespitler
 • Orhan çıklafırıncı
  4 ay önce
  Tesbitler ve yazı güzel
 • Mustafa e.
  4 ay önce
  Harika tespitler..
 • Insanoğlu
  4 ay önce
  Teşekkür ederiz. Yerinde tespitler yapmışsınız.