İMAMOĞLU PROJE Mİ?
Reklam
Ahmet SARIKUŞ

Ahmet SARIKUŞ

İMAMOĞLU PROJE Mİ?

19 Haziran 2019 - 19:25

Son yıllarda Türkiye siyasi gündemi, hiç görülmediği kadar farklı bir havaya girmiş durumda. Bunun başlıca sebebi ise aniden ortaya çıkan bir isim; Ekrem İmamoğlu. Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de siyasetin içerisinde bulunan Ekrem İmamoğlu’nun, bu kadar gündemde kalması normal değil açıkçası.

İmamoğlu isminin kamuoyunda bu kadar konuşulması, bizi geçmişte yaşanan olaylara götürüyor. Hatırlayın, 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel başkanlık koltuğunda Deniz Baykal otururken İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için Kemal Kılıçdaroğlu aday gösterilmişti. Kılıçdaroğlu, adaylık döneminde çizmeleri çekmiş halkın içine girmiş ve İstanbul’un sorunlarından biri olan bataklıkları incelemeye kadar gitmişti. Kılıçdaroğlu’nun yıldızı gitgide parlamış ve kendisi CHP kanadında ismi ön plana çıkanlardan biri haline gelmişti. Daha sonra Kılıçdaroğlu, Baykal’ın kaset skandalının ardından CHP genel başkanlığına yükselmişti. Günümüzde yaşanan olaylar ise aslında hiç de yabancı olmadığımız şekilde, daha önce yaşanmış hatıralar misali karşımıza çıkıyor.

Türk milleti, özellikle de CHP seçmeni dejavu olmuş gibi, Kılıçdaroğlu’nun parlatıldığı dönemi yaşıyor adeta. Bu kez sadece isim farklı, Ekrem İmamoğlu. Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yapan Ekrem İmamoğlu’nun ismi, daha şimdiden CHP’liler tarafından önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday olarak gösteriliyor. İmamoğlu’nun bu denli yıldızının parlaması ise hiç de doğal değil. CHP’nin İstanbul adayı üzerinde yapay bir şişirme söz konusu. İmamoğlu, altı üstü İstanbul Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmesine rağmen özellikle sosyal medyada gündemden hiç düşmüyor. Sosyal medya hesapları incelendiğinde, Ekrem İmamoğlu’nun hayran kitlesi de bir hayli fazla. Hatta İmamoğlu, Instagram’da kendi genel başkanını sollamış geçmiş. Bahsettiğim sosyal paylaşım platformunda İmamoğlu’nun takipçi sayısı, Kılıçdaroğlu’nun takipçi sayısının neredeyse 9 katı. Ana haber bültenlerine baktığımızda da Kılıçdaroğlu’ndan çok İmamoğlu’nun sesinin çıktığını görüyoruz.

Ayrıca kamuoyunda iyi ya da kötü konuşulan tek adam yine İmamoğlu. Millet ittifakı tarafından yapılan övgüler, Cumhur İttifakı tarafından yapılan eleştiriler, tamamen Ekrem İmamoğlu’nun üzerinde. Kılıçdaroğlu’nun ismi neredeyse hiç duyulmamaya başladı bile. CHP’nin içerisinde bulunan muhalif grubunun genel başkan değiştirme politikası bu kez İmamoğlu ile yapılmaya çalışılıyor kanımca. Daha önce Muharrem İnce’nin muhalifler tarafından ön plana çıkarılması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınan kötü sonucun ardından bu kez yerel seçimleri fırsat bilen muhalifler, Ekrem İmamoğlu’nu yerel seçimlerin ardından Kılıçdaroğlu’nun koltuğuna doğru itekleyecek gibi duruyor. Muhalifler, İmamoğlu için hem sosyal medyayı hem de yazılı ve görsel medyayı seferber etmiş durumda. Demem o ki; 23 Haziran’da yapılacak İstanbul seçiminden sonra Kılıçdaroğlu’nun koltuğu yine sallanacak.

Ahmet SARIKUŞ

Bu yazı 486 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Adsız Adam
  3 ay önce
  Tespitleriniz çok güzel ama daha önce yaşanan senaryoyu atlamışsınız. Taraflı bir yazı olsa da emeğinize sağlık.
 • Ahmet SARIKUŞ
  3 ay önce
  Yorumunuz için teşekkür ederim