Zorunlu Deprem Sigortası - DASK
Ali TİRYAKİOĞLU

Ali TİRYAKİOĞLU

Zorunlu Deprem Sigortası - DASK

12 Eylül 2019 - 11:50

Değerli Dostlar,

Bu günkü yazımda sizlere DASK adıyla bilinen ve zor gün dostu olan deprem sigortaları hakkında kısa ve özet bilgiler vereceğim.

DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası, deprem ve deprem sonucunda meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizdeki belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılayan bir sigorta türüdür.

Meskenler ve mesken olarak inşa edilen ve kullanılan binalar içinde bulunan işyerleri ve ticarethaneler deprem sigortası kapsamındadır, ancak köy nüfusuna kayıtlı meskenler ile işyeri olarak inşa edilmiş ticari yapılar kapsam dışındadır.

İnşaat maliyetlerindeki artışa göre güncellenmekle birlikte yapınız için verilecek maximum teminat limiti bu gün için 190.000 TL olup, bu teminat sigortalanan yerin yapı tarzına göre ve m2 yüz ölçümüne göre belirlenmektedir.

Ödeyeceğiniz sigorta primi ise sigortalanan deprem tehlike derecesine göre yani adrese göre, inşaat yılına göre, yapınızın m2 büyüklüğüne ve yapı tarzına göre değişiklik gösterir.

Örnek vermek gerekirse Kayseri’deki 100 m2 lik bir evin deprem sigortası İstanbul’daki 100 m2’lik bir eve göre daha uygundur, betonarme bir yapının deprem sigortası yığma bir yapınınkinden daha ucuzdur, yada inşaat yılı 1999 öncesi yapılmış bir evin poliçesi eski olması sebebi ile 2000 ve sonrasında yapılandan daha pahalıdır, aynı adreste bulunan evlerden geniş olanın deprem poliçesi dar olan göre daha pahalıdır ancak ancak deprem sigortaları sanılanın aksine çok uygun fiyatlı poliçelerdir.( Ortalama 100-200 TL gibi )

Sigortalanacak yerin değeri 190.000 TL’nin üzerinde ise DASK sigortanıza ilave olarak birde özel konut poliçesi yaptırmanız gerekir ki konut sigortalarıda sanılanın aksine çok uygun fiyatlı poliçelerdir. (Ortalama 250-300 TL gibi )

Poliçe yaptırırken işini iyi bilen hasar anında ulaşılabilirliği en hızlı olan profesyonel acenteleri tercih etmeniz doğru poliçe yaptırmanız ve hizmet almanız açısından çok önemli olup, banka, Ptt vb. gibi asıl işi sigortacılık olmayan satış kanallarından poliçe satın alınıyor ise çok dikkatli olunmalıdır.

TC No, Tapu, tam Adres bilgileri ve yapınızın brüt kaç m2 olduğu bilgileri ile DASK poliçesi yaptırabilir ve hasar anında ise acentenizi arayarak hizmet alabilirsiniz.

Sorularınız için mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Ali TİRYAKİOĞLU
[email protected]
 

Bu yazı 163 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum