Anket Sonuçları Üzerine Değerlendirme
Reklam
Batuhan ŞAHİN

Batuhan ŞAHİN

Anket Sonuçları Üzerine Değerlendirme

21 Mayıs 2019 - 20:13

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce arkadaşlarımızla birlikte 18/24 yaş arası gençlerin Türkiye siyasetine bakış açısını ve politikacılardan beklentilerini ölçmek üzere bir anket çalışması yapmıştık.  2015 seçimlerinde 8,4 milyon genç (%16) oy kullanmış ve gençlerin seçim sonuçlarında etkisinin fazla olduğunu düşünerek bu çalışmamızı 3 hafta gibi bir sürede 2000 genç arkadaşımızla birebir anket yaparak sonuçlandırmıştık. Ankette sorduğumuz birkaç kilit sorudan beklemediğimiz cevapları aldığımızda bu durum bizi baya üzmüştü. Bizi üzen bu durumu değerlendirmeden önce siyasi partileri, seçimleri, siyasetçileri veya herhangi bir politik konu üzerine uzun bir süre (40 yaşına kadar) yazmama kararı aldım ki yaşımın da henüz genç olması ve bu konulara zaten her gün her köşe yazarı değindiğinden daha geniş daha büyük problemlere bakmanın faydalı olacağını düşündüğüm için uzak durmaya dikkat edeceğim.

Anket çalışmamızın ilk kilit sorusu: “İmkânınız olsa yurt dışında yaşamak ve hayatınızı yurt dışında devam ettirmek ister miydiniz?Arkadaşlarımıza sorduğumuz sorunun cevabında %52 hayır %48 evet cevabını almıştık. Bizi üzen ilk cevap bu olmuştu. Genç arkadaşlarımızın %48’i yurt dışında yaşamayı ve hayatını orada devam ettirmeyi istiyor. Buna neyin veya nelerin sebep verdiğini henüz net olarak cevaplandırmış değiliz ki bu derecede de bilgimizin olmadığını, yorumlayamadığımız bir soru olduğunun da altını çizmekte fayda var. Aklımıza ilk gelenlerden örnek verecek olursak; genç arkadaşlarımızın ülkemizde gelecek kaygısının fazla olması, yeterli eğitim görememesi, maddi imkanların ve sosyal yardımların az olması ve izlediği yabancı dizi ve filmlerin etkileri olarak cevaplandırabiliriz. Üniversite de okuyan arkadaşlarımızın gelecek planlaması yaparken zayıf kaldığını, neyi ne için istediğini net olarak karar vermediğini ve kamu kurum sınavlarında zaten başarısız olacağını düşündüğü için yurt dışına çıkma hayali her iki gençten birinde gözükmektedir. 

Diğer bir sorumuz ise “Politikacıların vaatleri size inandırıcı geliyor mu? İdi. Bu sorudan aldığımız cevap bir önceki soruya göre bizi daha çok hayal kırıklığına uğratmıştı.Tablodan da görüldüğü üzere “Politikacıların vaatleri size inandırıcı geliyor mu?” sorumuzun cevabında %90 hayır, %10 ise evet cevabını almıştık. Bu sorumuzun cevabında neden %90 çıktığını bizim değil siyasi partilerin cevaplandırması gerekiyor. Şahsen cevapta çıkan sonucun çözülmesi ve aşılması gereken büyük bir problem olarak görüyorum.

Son olarak diğer bir sorumuz “Milletvekillerine ulaşabilme imkânınız var mı?” sorumuzu sormuştuk ve cevap olarak:Görüldüğü gibi genç arkadaşlarımızın bölgenizdeki milletvekiline ulaşabiliyor musunuz? Sorusuna cevabı %82 hayır çıkmıştı. Bu sonucu gördükten sonra aklıma gelen ilk şey “ulaşamıyorsak ne diye seçiyoruz?” gelmişti. 

Çıkan sonuçları yorumlayacak kadar bilgi sahibi olmadığımdan yorumlamak yerine bu sonuçların çıktığını size göstermek istedim. Üzerine eğilip bu sorunları aşmamız gerektiğini düşünüyorum. Umarım birlikte bu problemleri çözeriz.  

Bu yazı 904 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Ali Osman KANDEMİR
  1 yıl önce
  Eline sağlık kardeşim çok güzel yerlere temas etmişsin.
 • Batuhan Şahin
  1 yıl önce
  Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim
 • Hüseyin İyigün
  1 yıl önce
  Maalesef durum böyle allah ülkemize yardım etsin emeğinize sağlık
 • Batuhan Şahin
  1 yıl önce
  Değerli yorumunuz için teşekkür ederim