Fiiliyatta Tıkanan Eleştiri Kültürü
Reklam
Batuhan ŞAHİN

Batuhan ŞAHİN

Fiiliyatta Tıkanan Eleştiri Kültürü

24 Ekim 2019 - 08:36

Neden her konu hakkında fikrimiz ve eleştirimiz mevcutken yanlış giden problemleri düzeltme konusunda yerimizde sayıyoruz?

Sürekli devam eden kısır bir döngü içerisindeyiz. Karşılaşılan problemleri çözmek yerine sürekli eleştiri içerisinde devam ediyoruz.

Sorumluluk almaktan korkuyoruz.

Yolun ortasında duran taşa takılan insanlara orada taşın olduğunu söylüyor fakat taşı yerinden alacak gücümüz varken almayı bırakın, yeltenmiyoruz.

Her konuda fikrimiz var, her konuda az çok konuşuyoruz, bir problemin nasıl çözüleceği konusunda düşüncelerimiz mevcut. Fakat iş fiiliyata geldiği vakit yerimizde saymaya başlıyoruz.

Şu an gözlemlediğim kadarıyla toplumumuzda üç grup insanın problemlere yaklaşış tarzı var;

1) Hastalığı teşhis edip tedaviyi bilip uygulamamak
2) Hastalığı teşhis edip tedaviyi bilmemek
3) Hastalıktan bir haber yaşamak.
 
Bu üç gruptan en tehlikesini ilk grup olarak görüyorum. Bizim görevimiz hasta bir topluma, karşıda hastane var oraya gidip tedavi olacağını söylemekten ziyade o hastaneye gidip gerekli materyalleri alıp bizzat o toplumu iyileştirmek olmalıdır. İlk grup tedaviyi bilmesine rağmen, sürekli söylenip eleştirmektedir.
İkinci grubun ise en büyük sorunu tedaviyi gerçekleştirecek yolları aramamasıdır. Hastalığı doğru teşhis etmesine rağmen görevinin burada sonlanacağını zannedip bu grupta yerinde saymaktadır.
Üçüncü grubu konuşmaya bile gerek yok zaten. Hastalığın içinde eriyip kaybolduğu vakit halden anlayacaklardır…

Bizim burada yapmamız gereken; hastalığı doğru teşhis etmek, tedavi yollarını bulmak ve bizzat tedavinin içinde yer almaktır.

Sürekli eleştirerek ve söylenerek yerimizde saymamız kısır bir döngü içinde kalmamızı sağlayacaktır.
Ayrıca değinmek istediğim bir diğer nokta, hastalığın tedavisini bulurken sadece kendi fikir dünyamızda yer alanlarla değil, daha üst, daha geniş pencereden bakarak ortak bir tedavi yöntemi bulmamız.

Artık öyle bir hale geldik ki, kendi fikir dünyamızda yer almayan insanların yanlış giden problemlere karşı ortaya koyduğu eleştirilere, sırf bizim gibi düşünmüyor diye direkt olarak karşı çıkıyoruz.

Kendimizi toparlayıp, derhal hastalıklara çare bulmamız gerekmekte.

Neden sorumlu olduğumuzu ise tarihe bakıp net bir şekilde görebiliriz.

Üstümüzde çok büyük sorumluluklar var.

Teşhis et, tedavi bul ve uygula…
 
 

Bu yazı 2824 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum