Siyasal Alanın Her Yerdeliği!
Batuhan ŞAHİN

Batuhan ŞAHİN

Siyasal Alanın Her Yerdeliği!

09 Ekim 2019 - 13:41

Hayatımızın her alanında yer verdiğimiz, onunla uyuyup onunla kalktığımız ve bir süre sonra ikili ilişkilerimizi fazlasıyla bozan bir yapı var: Siyaset.

Akşam televizyon programlarına baktığımızda sürekli aynı konular tartışılıyor; partiler, seçimler, s-400, ABD, Rusya, Ortadoğu…

Sürekli aynı konular ile meşgale olduğumuzdan günlük yaşantımız ile siyasi konular iç içe geçmiş durumda. Üniversiteye gittiğimizde aynı konu, arkadaş muhabbetinde aynı konu, evde aynı konu. Sanki bu ülkede ve dünyada başka bir şey olmuyormuş gibi sürekli siyasi tartışmalar içine giriyoruz. Bu kısır tartışmalar da bir süre sonra aramızdaki mesafeleri artırıyor. Fark ettiyseniz bizim toplum olarak farklı düşüncelere tahammülümüz oldukça az. Bu azlıkta bizi birbirimizden ayırıyor. Siyasal alanla kendi özel alanımız da şu an iç içe geçmiş durumda. Hem tahammülümüz az hem iç içe geçmiş iki alan var. Bunlarda birleşince doğal olarak ayrışmalar artıyor.

Kendimizi biraz olsun bu alanın dışına itip farklı alanlarla ilgilenmenin toplum olarak daha faydalı olacağını düşünüyorum. Vatandaş olarak oy kullanma, hür düşünme, istediğini seçme özgürlüğe sahibiz ki demokrasinin bir gereğidir fakat sadece siyasi konular tartışarak günümüzü geçirdiğimiz zaman vaktimizin ne kadar verimli olduğu konusunu tartışmamız gerekiyor.

Aslında suçu sadece kendimizde de aramamalıyız. Neredeyse her kanal sürekli aynı kısır tartışmaları yapıyor. Bir sunucu, sağ tarafta 3 konuşmacı sol tarafta 3 konuşmacı birbirlerine hakaret ede ede tartışıyorlar. Bunu izleyen bizlerde doğal olarak etkileniyor, tartışıyor ve agresifleşiyoruz. Bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar nadir naif insanlar televizyon kanallarına çıkıyor. Sürekli yüksek sesle konuşma, alçak gönüllüğe zaten yer yok, kendi fikrini sonuna kadar savunma, karşı tarafı düşman gibi görme gibi bir insana yakışmayacak davranışlar sergileyerek kanallarda gündemi değerlendiriyorlar. Kızmıyorum. Çünkü buna talep var. Bunu istiyoruz. Kuru gürültü…

Biraz olsun bu siyasal alandan kendimizi soyutlayıp daha farklı alanlara ilgi duymalıyız. Doğa, spor veya müzik olabilir. Eminim daha iyi hissedecek ve birbirimizi kırmayacağız.

Biraz uzaklaşalım.
 

Bu yazı 488 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum