RAMAZAN DA İFTAR VE HESAPLARI
Bilal KÖSRECİ

Bilal KÖSRECİ

Gazeteci - Yazar

RAMAZAN DA İFTAR VE HESAPLARI

22 Mayıs 2019 - 10:41

Devlet mi halk için yoksa halk mı devlet için var? bunun cevabını felsefecilere bıraktım da bildiğim bir gerçek var o da halk olmazsa devlet olmaz...halka sorsan önce devlet der ve bunun geregini yapmıştır yapacaktır her daim,çünkü Türkler den bahsediyoruz. Peki ya devlete sorsan? Tabiki o da halk der çünkü sosyal devlet dedigimiz mekanizmanın geregidir bu cevap.Peki hükümetler ne yapar?Onlarda Devlet dediğimiz mekanızmanın işleyişini geçici olarak devralırlar,sözleri devlet sözüdür yaptıkları devlet adınadır.Eminim buraya kadar hepimiz hemfikiriz.

Gelelim esas konuya, Dini İslam olan birinin inancı geregi iftar yemeği vermesi gayet normal ve hatta olması gereken bir şey ancak verdiği iftar yemeginin parasını bu halka ödetmesi ve hatta iftara da yine bu halktan alınan vergilerle maaş alan insanların davet edilmesi de ne demek oluyor? Merak ettiğim ise şu; bunun sevabı, biz vergisini düzenli olarak ödeyen halka mı yoksa bu devlet adamına mı yazılacak?

  Sanırım bunun cevabı da ahirette ortaya çıkacak. Beni düşündüren bu mübarek ayda orucunu hurma ile açamayan insanlar varken bu ülkede ki malum "hurma lobisi" bu Ramazan da işbaşında bu israfa dini alet etmenin manası ne? Gariban anadolu insanı bu sıcakta tarlada çalışırken oruç tutacak, kazandıgından vergi verecek ama siz devlet adamları bu vergilerle zenginlere iftar vereceksiniz bunu benim mantığım kabul etmiyor. Mevzu iftar vermek değil verdiğiniz iftarı kime ödettiginizle alakalı. Asgari ücretle çalışandan vergi alıp bu vergileri zenginlere yemek olarak dağıtırsanız bunun günah olduğunu söylemek için İlahiyat Profesörü olmaya gerek yok beyler ama illaki din adamı olsun diyorsanız Diyanet İşleri Başkanı da o davetteydi sorsaydınız keşke.Orucunu konserveyle açan güvenlik güçlerini de unutmamış selamlar göndermiş saolsun. Hatta "bu tür görüntülerin artması dileğimi paylaşıyorum" demesi de korkuttu beni ne yalan söyleyim.inşallah altında yeni zamlar yoktur. 

Bilal KÖSRECİ

Bu yazı 887 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 10 Yorum
 • Yusuf
  3 ay önce
  Ağzına,yüreğine, kalemine, sağlık Bilalim
 • Ayhan
  3 ay önce
  Eline sağlık yeğenim
 • Halil
  3 ay önce
  Elinize sağlik
 • Ali ALİ
  3 ay önce
  Bilal'cim yıllar önce bu ve buna benzer konuşmalarda görmek, yıllar sonra da bu ve buna benzer makalelerle karşımıza çıkman sevindirici. Son cümlesine kadar katılıyorum. Kalemin dik ve pusat gibi keskin olsun. Allah YÂR VE YARDIMCIN olsun, yolunu açık etsin
 • Ahmet Erduran
  3 ay önce
  Ağzına sağlık kardeşim milletin içinden geçenleri kaleme yansıtmışsın..sarayda iftar veriyorsa babasının veya kendi cebindenmi hayır yine milletin cebini yokluyor..tebrik ederim mükemmel bir yazı olmuş..
 • Sezgin AKÇAY
  3 ay önce
  İnsan Sırtına yüklenen yüklerin belinin büktüğünü gören baronlar her daim vardır bitmeyecek de bunların kim olduğu önemli değil . neden mi önemli değil. çünkü anında türeme, üreme yapabiliyorlar. yani anında ürüyebiliyorlar. Kısırlık onlara yakışmıyor. önemli olan bunların üremesini engelliye biliyor musun ? Şu sistemde hayır . Bu üremeye bizim kendi elimizle de katkımız var.! Gel gör ki bu da var. !
 • Atilla Maraşlı
  3 ay önce
  Kaleminin mürekkebi hiç bitmesin gerçegin peşinde, hakkin , hukukun yaninda olacagindan bu şiarla yazilar yazacagindan şüphem yok. Saygilarimi sunarim.
 • Nergis Aksoy
  3 ay önce
  Eğer o iftar soflarının sevabı bize yazılacaksa baya kardayız demektir... Emeğine sağlık
 • Pars Uygar
  3 ay önce
  Kalemin de yüregin gibi keskin tüm medya kuruluşları ve gazetecilerde görüp bilgidi bu gerçekleri senin gibi cesurca ifade etselerdi eminim şuan ülkemizin vaziyeti bu şekilde olmazdı..Seni yürkten tebrik ediyorum cesur yazar..
 • İbrahim KEPEZKAYA
  3 ay önce
  Eline yüreğine sağlık. Bu yazdıkların ülke nin nasıl yönetildiğini ve bu kısır döngünün işleyişini anlatıyor. Vatan sağolsun.