Enes Berke AVCI

Enes Berke AVCI

Önyargı!

06 Mart 2020 - 13:50

Einstein'ın ön yargıya ilişkin bir sözü bulunmaktadır: "İnsanların ön yargılarını parçalamak, bir atomu parçalamaktan daha zordur."Önyargı, bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargı, peşin hüküm, peşin fikir.

Günümüz toplumunun hastalığı ne yazık ki! Önyargı! İnsanlar kişileri kendileri tanımak yerine bir başkasının tanıtması ile hareket edince doğal olarak önyargıdan dolayı duvarlar örülüyor. İletişimsizlik, insanların birbirinden bir başkasının anlatması ile nefret eder bir hal alıyor. Fikrini değiştiremeyenler hiçbir şeyi değiştiremez. Önyargılarından kurtulamayanlar hiçbir insanı anlayamaz. Önyargı ile alakalı çok fazla söz söylenmiştir bunlardan birkaç tanesini sizlerle paylaşalım.

Hüküm, ekseriyete göre verilir. İmam Gazali

Tek kitaplık adamlardan korkunuz. Thomas Aquinas

Peşin fikirler, muhakemesiz hükümlerdir. Voltaire

Peşin hükümlü, ön yargılı olmak; daima zayıf olmak demektir.

Samuel Johnson Çirkinlik diye bir şey varsa o da, gözlerindeki önyargılı ölçeklerdir. Halil Cibran
Tek bir kitabın adamı olmaktan, kendini koru. Benjamin Disraeli Zihinlerinizi açın, dostlarım. Bizler, hepimiz anlamadıklarımızdan korkarız. Dan Brown Kibir ve peşin hüküm; ilmin iki düşmanıdır. Charles Caleb Colton
Kuşkusuz ki en büyük ön yargı; etrafımızdaki herkesi insan sanmamızdır. Charles Bukowski Peşin hükümlülüğün samimiyet kavramında asla yeri olmaz. A.F.Y.

Bir insan, iktidar sahibi olmadan kalbi, zekâsı ya da gücü hakkında hüküm verilemez. Sofokles
1001 meziyeti de olsa insanlara kötü yanlarından bakarlar. Moliere Önyargılar insanları birbirlerinden uzak tutmak için bilgisizlikten yapılmış zincirlerdir. 

Blessington Kontesi Peşin hükümlere dayalı kararları kabul ettirmenin en kolay yolu şiddete başvurmaktır. John Knox Peşinen verilmiş olan hükümlerin nedenini ve ispatlarını arayan kimse mutsuzdur. Edmont Goblot Merhem iyi işlesin diye nasıl sürülen yeri ovup kızıştırmak lazımsa peşin hükümlere karşı da bir önsöz lazımdır.

Francis Bacon Kendimiz hakkında yapabileceğimize inandığımız şeylere göre hüküm veririz. Başkaları ise hakkımızda yapmış olduğumuz işlere göre hüküm verirler. Longfellow

Hayatı boyunca okuduğu tek kitabı dünyada yazılmış tek kitap zannedenlerden korktuğum kadar hiçbir şeyden korkmadım. Rufus Choate
 
 
 
 

Bu yazı 3876 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yasemin
    1 ay önce
    Başarılarının devamını dilerim