Tedbir Tercih Değil Zarurettir!
Enes Berke AVCI

Enes Berke AVCI

Tedbir Tercih Değil Zarurettir!

23 Mart 2020 - 14:25

Gerek Dünya, gerek ise Ülkemiz olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz, öncelikle bunun farkında olmalıyız. Bu süreci en az hasar ile nasıl atlatabiliriz noktasında hem fikir olup, dayanışma içinde hepimizin sağduyulu ve hassas davranması gerektiğinin farkına varmalıyız. Uymamız gereken kurallar, almamız gereken tedbirler aslında çok basit, ama biz ısrarla bu kurallara uymamaya ve kendimizi cesaretli gösterip hala ortada dolaşmaya devam ediyoruz.

Unutmayalım ki sağlık ne ihmale, ne de şakaya gelmez. Özellikle risk grubunda yer alan 65 yaş ve üstü, kronik hastalığı bulunanlar lütfen şu süreci atlatana kadar kurallara uyalım, uymayanları uyaralım. Yapmamız gerekenler çok basit, ellerimizi bol su ile sık sık yıkayacağız. Tokalaşma, sarılma ve yakın temastan kaçınacağız. Hapşırma, öksürme anında tek kullanımlık mendiller kullanacağız yâda ağzımızı kapatarak etrafa mikrop yaymamaya gayret edeceğiz. Toplu taşıma araçlarını mümkün mertebe kullanmamaya ve kalabalık ortamlara girmemeye dikkat edeceğiz. Evde hijyeni sağlayacağız ve bu süreç atlatılana kadar mecbur kalmadıkça, çok acil işimiz olmadıkça dışarıya çıkmayacağız. Bu önlemlerimizi alıp, takdiri Allah’a bırakacağız.

Biz üzerimize düşen yukarıda saydığım tüm görevlerimizi yerine getirelim, gereksiz panik yapmayalım. Üzerimize düşen tedbirleri alıp, kurallara uyalım ki ne kendi sağlığımızı, ne sevdiklerimizin sağlığını, ne de hiç tanımadığımız insanların sağlığını riske atmayalım. Önce kendimizi koruma altına alacağız ki, etrafımızdaki insanlara örnek olalım, yol gösterelim. Tedbir bizden, takdir Allah’ın…
Gece gündüz demeden, uykusundan, ailesinden, çocuklarından fedakarlık yaparak hepimizin sağlığı için fedakarca çalışan Sağlık Bakanımız başta olmak üzere, sağlık görevlilerimize, devletimizin her kademesinde görev yapan çalışanlara, bütün bakanlıklara teşekkür ediyorum. Lütfen birey olarak üzerimize düşen ne varsa yapalım, bizim için çabalayanlara bizde destek olalım ve bu kötü günlerin geride kalması için bolca dua edelim.

Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca’nın Resmi Twetter hesabından yaptığı açıklamada ‘’BUGÜNE KADAR toplam 20.345 test yapıldı, 1.236 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik. Hastalık ülkemizde yokken, “yok” dedik. Şimdi gün gün durumu açıklıyoruz. Şeffaflığımızla sizi tedbire de davet ediyoruz. Tedbirli olalım. Bu ülke, bu tehdide yenik düşmeyecek.’’ Yeni hayatlar kaybediyoruz. Vaka sayıları artıyor. Fakat mümkün olduğunca çok sayıda test yaptığımız unutulmamalı. Tedavi altına alınmış her hastayla, salgının önünü kesmiş oluyoruz. BUGÜN 9 YENİ VEFAT, 289 YENİ TANI VAR. Evimizde kalalım. Risk almayalım. Hayat eve sığar. İfadeleri kullanıldı.

Temennimiz bu virüsün bir an evvel tedavisinin bulunup, hastalığa yakalananların şifaya kavuşmasıdır. Bu vesile ile hastanelerde tedavi süreleri devam eden tüm hastalara acilen şifalar dilerken, ahirete intikal edenlere de Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ben eminim ki biz Ülke olarak kenetlenip bunu birlikte başaracağız, Allah hepimizin yardımcısı olsun…
 
 

Bu yazı 6475 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • GÜLŞEN DEMİR
    3 ay önce
    Tedbiri alıp takdiri Allah'a bırakmak en doğru olan yoldur. Kaleminize sağlık