Web sitesi yaptırırken dikkate alınması gereken 7 altın kural!
Ersin ÖZDEN

Ersin ÖZDEN

Web sitesi yaptırırken dikkate alınması gereken 7 altın kural!

06 Mayıs 2019 - 15:24

Web Sitesi Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli 

1. Altın Kural; Öncelikle kendi beğenilerinizi değil, ziyaretçilerinizin beklentilerini düşünmenizde fayda var.

Unutmayın ki, web sitenizi kendininiz için değil, ziyaretçileriniz için yaptırıyorsunuz. Ziyaretçileriniz öncelikle “ne için web sitenize geliyor, öncelikle hangi ürün ya da hizmetlerinizi arıyor?” sorularını cevaplayın ve web sitenizi tamamen buna göre dizayn ettirin. Gereksiz ve çok uzun bilgiler koymak yerine, ihtiyaç duyulacak bilgiyi, fotoğraf ve video ile destekleyerek sunmaya çalışın.
 
2. Altın Kural; Web siteniz arama motorlarına dost (SEO uyumlu) olmalı!

Web siteniz arama motorlarına dost bir altyapı ile yapılmamış ise, sadece personeliniz ve tanıdıklarınızın ziyaret ettiği bir site olacaktır. Oysa web sitesinin asıl amacı, yeni müşteriler bulma ve hizmetlerinize insanların kolay ulaşımını sağlamaktır. 
Web sitenizin SEO'ya uygun olup olmadığını anlamak için kullanabileceğiniz bir çok araç var. Arama motorlarında yapacağınız küçük bir arama ile bir çok araç ve makale ile kısa zamanda temel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.
 
3. Altın Kural; Web sitenizi mutlaka responsive (mobil ve tablet uyumlu) yaptırın!

Mobil kullanım her geçen gün yoğunlaşarak artıyor. Uzmanlar yakın bir gelecekte mobil cihazlardan yapılan ziyaretlerin, diğer kanalları çok daha fazla geride bırakacağını öngörüyor. Ayrıca arama motorlarında üst sıralarda yer almanın da yolu mobil uyumluluğa bağlı. 
 
4. Altın Kural; Sitenizin açılış hızına dikkat edin!

Yavaş açılan bir web sitesi, ziyaretçilerinizi sitenizden uzaklaştırır. Ortalama açılış süresi 3-4 saniyeyi geçen web siteleri için durum budur. Ayrıca arama motorları da, sıralama da hızlı web sitelerini daha üst sıralarda gösterirler.
 
5. Altın Kural; Web sitenizdeki tüm içerikler, orijinal ve işe yarar olsun!

Web sitesi yaparken karşılaştığımız en büyük sorun ve hata, içeriklerin kopyala yapıştır metoduyla, internetten alınıyor olması. Kullanacağınız fotoğrafların, lisans durumu ve orijinalliğini araştırın. Mümkünse sadece sizin web sitenizde bulunan fotoğraflar olsun. Yine yazılar, sadece size ait özgün içerikler olsun. Bu arama motorlarındaki konumunuzu önemli ölçüde olumlu yönde etkileyecektir.
 
6. Altın Kural; Kullanacağınız dokümanları hazırlarken harcama yapmaktan kaçınmayın!

Bir çok işletme web tasarım konusunda yapacakları bir sözleşme ile web sitelerinin güzel olacağını düşünüyor. Oysa, web sitelerinin içerisinde bulunacak görsel ve videoların hazırlanması için ayrılacak ilave bütçe, kimi zaman web sitesi yapım bütçesinden bile fazla olabilir. İşletmenizi tanıtan bir kısa film ve profesyonel olarak çekilmiş fotoğraflar, bir editöre yazdırılmış size özel metinler veya sitenizin birkaç dilde yayınlanmasını sağlayacak dil çevirileri web sitenizi çok daha profesyonel ve kaliteli gösterecektir.
ve her şeyden önemlisi,
 
7. Altın Kural; Tüm bu disiplinlere hakim, tecrübeli ve yetenekli bir web tasarım ajansı seçin!

Pusula Teknoloji, 2000'li yıllardan beri sektörün içinde yer alan çekirdek ve uzman teknik bir ekip tarafından kuruldu. Pusula Teknoloji komple bir dijital pazarlama ajansıdır. Web tasarım, işlerinden sadece birisidir. 

Pusula Teknoloji ’den web tasarım teklifi almak için tıklayın

Bu yazı 833 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum