Artık Grip Bile Olamıyoruz!
Reklam
Esma Özboz BAKIR

Esma Özboz BAKIR

Artık Grip Bile Olamıyoruz!

03 Şubat 2021 - 00:31

1 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Huber Bölgesinde Başkenti Wuhan Kentinde Ortaya çıktı Covid 19. Türkiye'de ise 11 Mart 2020 tarihinde görüldü. Bugün biter yarın biter umutlar karman, çorman şu anda Covit hayatımızın bir parcası oldu kafamızda yüzlerce cevaplanmayan sorular. 

Hiç kimse bir şeyi  net bilmiyor sanki, bilenlerde tam bilgi vermiyor." İspanyol gribi" salgını ilk kez 11 Mart 1918_ 1920'de ABD Kansas Eyaletinde görülmüş Türkiye'de 1918 Eylül ayında başlamış ve tüm dünyayı etkisi altına almış 50 milyondan fazla can kaybı yaşanmış. Belirtileri Covit ile hemen hemen aynı, peki o yıllarda bu kadar teknoloji olmamasına rağmen kısa zamanda biten salgın, şimdi bu kadar teknoloji, bilim adamları varken bu kadar uzaması, sürekli  tedbirlerin alınmasına rağmen Mutasyona uğraması ister istemez kafamızda sorular oluşturuyor.

Grip olamıyoruz  bu benim çok dikkatimi çekiyor, boğaz ağrılarımız mevsimsel yaşamamız gereken bu durumlar yok olanada zaten covit diyoruz salgın gerçekten azaldı mı? aşı ne kadar olumlu sonuç verecek? azaldına inanmak isterken tekrardan mutasyona uğraması umutlarımızı düşürdü sanki, artık hayatımızın sonuna kadar Covit, le yaşayacağız gibi, bitmek bilmeyen önüne geçilemeyen korkulu rüyamız  oldu.

Etrafıma bakıyorum da sanki artık insanlar Covit,le yaşamayı kabul etmiş gibi. Her şeyi ile dünyanın merkezi oldu, olmaya da devam ediyor. Çağ atlamışız, bilim adamlarımız çok, Teknoloji süper, eee bunun çözümü nerede? kimde?  Daha ne kadar sürecek, kaç Can vereceğiz her an ölüm korkusu, hasta olma endişesi ne zaman son bulacak. Bizler maske bitecek derken çift maske gündemde, Covit bitiyor derken mutasyonu bitmiyor, dalgası bitmiyor, insanlar şaşkın kime inanacağını, ne yapacağını bilmiyor, olumlu düşünmek istesekde umutlarımız sanki sönüyor ne kadar daha dayanacağız bu duruma, yorulduk artık eski günleri özledik. Dünya çok eski zamanlarda çok daha büyük salgınlarla mücadele etmiş, bunun da üstesinden geliriz, gelmesine de artık bu işler biraz daha kolay olmalı sanki, bu kadar gelişmişlikleri düşününce, insanlar şaşkın, umutsuz, boş yaşıyor sanki, güvensizlik, endişe, korku, umutsuzluk.Esnaf caresiz, işci perişan, eğitim en zor dönemleri ile gencleri caresiz bırakmış durumda.

Salgınla mücadele evet ama bizden ne cok şey aldı psikolojik'man maddi, manevi yıprandık Covit,i atlatıcaz inşallah ama bizde bıraktı büyük hasarlar,covit sonrası nasıl telafi olcak acıkcası tartışılır. Ben hep dedim ki yok ya eskiden bu kadar kısa dönemde atlatılmış, şimdi bu zamanda bu daha kolay demiştim, demek ki değilmiş, neden bilmiyoruz biz artık eski dünya'mızı, eski yaşamımızı istiyoruz. Tedbirlere uyalım, güzel günler yakın İnşallah diyelim başka bir şansımız yok galiba, güzel günlerde buluşmak dileğiyle

Bu yazı 25257 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 2 Yorum
  • Cem yoldaş
    4 ay önce
    Bu da; insanlara oynan bir oyun isteseler bugün bitirirler, ama bitirmek işlerine gelmiyor, her zaman ki, gibi olan masum halka oluyor kalemimize sağlık.
  • Esma
    4 ay önce
    Kesimlikle öyle bu iştende cıkar sahlayan vardır illaki