Nerede o güzel bayramlar
Reklam
Reklam
Esma Özboz BAKIR

Esma Özboz BAKIR

Nerede o güzel bayramlar

22 Mayıs 2020 - 05:48

Bundan 20 yıl önceki bayramlar ne güzel bayramlardı 10 gün öncesi içimizde sıcaklığını hissederdik temizlikler yapılır alışverişler tamamlanır tatlılar, kuru börekler açılır sarmalar hazırlanır limonatalar yapılırdı.

Tatava dan başlardı Bayram Ne güzeldi o tatava aile büyükleri bayramda ev boş kalmasın gelenler kapıda kalır diye tavadan gelirlerdi rahmetli dayımız Hacı Ali çilsal ve eşi Türkan annem İbrahim amcam ve eşi Ganime teyzem nurlarda yatsınlar tatava sabahı ilk misafirlerim onlar olurlardı. Arefe sabahı erkekler mezarlık ziyaretine giderler. Hanımlar evde nohutlar ayıklanır, tatlıların şerbetleri dökülür, sarmalar, muhallebiler pişer öğlen sonu yahni Ocağa konur bütün binaya mis gibi kokusu savrulur du.

Arife akşamı aile büyüklerine yatıya gidilirdi. Bayram Sabahı erkenden kalkılır erkekleri namaza uğurladıktan sonra bizler masa hazırladık en güzel masa örtüleri örtülür misafir yemek takımları çıkardı tandır börekleri, yaprak sarmaları, muhallebiler, tatlılar konur en güzel kıyafetlerimiz giynilirdi bizler bayramı severdik ve sayardık erkekler camiden gelince güle oynaya yahniler yenirdi masa kalkmadan büyükten küçüğe el öpülür harçlıklar dağıtılır bayram şekerleri ikram edilirdi. Komşunun çocukları ellerinde küçük çanta veya poşet bayramlaşmaya gelirlerdi mendil, kolonya, şeker verilir onların mutluluğu seyredilir di.Evin büyükleri evde kalır gencler 3 gün boyunca bayram ziyaretlerine gider bazende bu 3 gün yetişmezdi cünkü kücük, büyük, geldi, gelmedi demeden ziyaretlerimizi yapmaya özen gösterirdik Peki ya şimdi? bayramları tatil yaptık Kaçan kaçana bu güzellikleri bir bir kaybettik.

Herkes bir yere dağılır oldu anne baba bayramlarda camdan bakar oldu. Biz Bayramı unuttuk demeye kalmadan Bu yıl bayram bizi unuttu hani çok meraklıydık ya Bayram kutlamasını mesajla hallederdikya hani tamda o oldu bu bayram inşallah bu bayram kaybetdiğimi bu güzellikleri hatırlarız neleri unutmuşuz ya da unutdurmuşuz farkına varırız. Belki önümüzdeki bayramlarda Bayramı bayram gibi yaşarız, yaşatırız hayırlı bayramlar

Bu yazı 5866 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum