AK Parti İl Yönetimi Değişir mi?
Reklam
Habibullah Efendigil

Habibullah Efendigil

AK Parti İl Yönetimi Değişir mi?

20 Eylül 2019 - 14:34

Kongre süreci yaklaştıkça kapalı kapılar ardında AK Partide kulislerde artıyor. Yeni oluşumla ilgili konuşmalarda kongre öncesi fısıltı haline dönüşmeye başladı. AK Partide sessizce kendi halinde bekliyor bazıları. "Olur da  destek bulursak buradayız, işimiz yürüsün tek" diyen de var. "Ali Babacan ve ekibi sağlam geliyor. Acaba yönetiminde yer alabilir miyiz" diye düşünende. Bütün bunlar ayrı ayrı ele alınması gereken hususlar.
 
Geçtiğimiz gün, yakın dönemde AK Partide yönetimde yer almış, belediye meclis üyeliği yapmış biriyle yaptığım sohbette, "Bana hizmet etmek için görev verildiğinde elimden geldiğince çalıştım. Kayserimiz için en iyi çalışmalar nelerdir onun gayreti içerisinde bulundum. Bir nevi aklımın ve zamanımın zekatını vermiş oldum. Belediye Meclisi veya Parti Yönetimi ile alakalı olarak tekrar görev tevdi ettiklerinde nazik bir şekilde teşekkür ederek kabul etmedim. Benim zamanım doldu. Partimizde görev yapmak isteyen genç arkadaşlarımızın önünü açmamızın gerekliğine inanıyorum. Bu nedenle yeniden bir görevin içinde olmanın yanlış olacağını düşünerek  belediye meclis üyeliği  başvurusu yapmamıştım. Şimdi İl Başkanlığımızın kongre süreci yaklaşmakta. Benim tavsiyem burada görev yapmış ve yapan arkadaşlarımızın aynı hassasiyet ile biz burada kalalım ısrarı ile değil, gençlerin önünü açmak adına yeniden görev almamaları yönünde" demişti.
 
Uzun uzun parti çalışmaları hakkında sohbet ettiğimiz kıymetli insana bende hak vermiştim. 
Gençlerin önü bugün açılmayacaksa ne zaman açılacaktı.
 
Bu gençlerin önünün açılması konusu sadece AK Parti için değil, ülkemizde bulunan tüm siyasi partilerden bir beklentidir. 

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da partisinin 18. yıl kutlamalarında yaptığı konuşmada kongre sürecinde gerçekleştirilecek yenilenmenin önemine değinerek, "Partimiz müktesabatı ve kadrolarıyla yeni safhaya geçmiştir. AK Parti kuruluşunda gençlik kurullarında göreve başlayan erkek veya kız evlatlarımız milletvekillerimiz, ilçe, il başkanlarımız olarak görev yapıyor. Liseli ve üniversiteli gençlerimiz de bayrak yarışında inşallah yarın aynı görevleri devralacaklardır" sözleriyle yeniliği ifade etmişti.

Anlaşılacağı üzere, AK Partide büyük kongre öncesi il, ilçe ve beldelerle beraber bir yenilenme hareketi bekleniyor.

Bu süreçte ise Kayseri İl Başkanlığına atanan Şaban Çopuroğlu'nun alacağı tavır önemli. 
Kendisi de yenilik yaparak yeni bir liste ile kongreye gider mi? 

Ataması yapıldığında listesi bir çok kez veto yedi dedikodularına maruz kalan Çopuroğlu, kendisi bir liste yapacak mı?

Yoksa eski kadrosu yeniden kongreye  sürecine girecek mi?

Bu sorunun cevabı çok önemli!  
Hatta biraz daha ileri gidersek Çopuroğlu, kendisi de aday olur mu? diye biliriz. 

Öğrendiğim kadarıyla tekrar aday olacağını bildiğim Çopuroğlu, "Bu konuda benim talebim olmaz. Daha önce de olmamıştı. Görev verilirse de en iyi şekilde yaparız ” sözleriyle net bir cevap vermekten kaçınıyor. 
Çopuroğlu, adaylığı konusunda net değil! 
Yönetimini yenilemek konusunda net olacak mı? 
Adaylığı konuşulan AK Parti Melikgazi İlçe BaşkanıGökhan Ülke için kullandığı "“Gökhan Ülke sevdiğimiz bir arkadaşımız ve aday olursa da destekleriz” sözleri de kendisi için net olamaması mı yoksa bir ön almamı..  

Onu da ilerleyen günlerde göreceğiz.

Öte yandan her dönem olduğu gibi yeni kongre sürecinde de İl Başkanlığına talip olan bazı kişilerin kulis çalışmaları yaptıklarını duyuyorum. 

Aldığım bilgilere göre bu konuda da bir kaç kelam etmek gerekecek..

Kalın sağlıcakla..

Bu yazı 404 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum