Kripto paralar gerçekten ne kadar güvenli?
Reklam
Hakan SEVİMOĞLU

Hakan SEVİMOĞLU

hakansevimoglu.net

Kripto paralar gerçekten ne kadar güvenli?

01 Aralık 2019 - 13:33

Kripto para birimleri, alıcı kararları konusunda akıllı olduğu ve  özen gösterdiği sürece yatırım yapmak için harika bir yol olabilir.

En büyük kripto para birimlerinin neredeyse on yıldan beri var olduğu, ancak son birkaç yıl içinde Favori olmaya başladılar. 2017'nin sonunda kripto çılgınlığı maximum seviye’ye  ulaştı. Bitcoin'in fiyatı Aralık ayı ortasında neredeyse 18.000 $ 'a ulaştı ve her zamankinden daha fazla insan kendi payına düşeni satın aldı. Önümüzdeki aylarda, kripto para birimlerine medya ilgisi düşen fiyatlara rağmen artmaya devam etti. Meşruiyetlerini sorgulayan çağrılar ortaya çıkmaya devam etti.
 
Kripto para birimlerinin bu kadar kısa bir süre zarfında bile belirgin bir kat ettiki kaçınılmaz olarak bir yatırım olarak güvenilirlikleriyle ilgili sorulara yol açtı. Bu arada, büyük çaplı hackler ve zorlayıcı faaliyetlere sahip görünen dernekler, güvenlikleri hakkında daha genel anlamda endişeler uyandırdı. Kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyenler için, küçük çapta olsa bile, sansasyonel medya kapsamı ile endüstrinin durumuna dair gerçek yorum arasında ayrım yapmak zor olabilir. 

Kripto para birimlerine yatırım yapmak kaçınılmaz olarak pazarın anlaşılmasını gerektirir ve bu nedenle, gerçekte ne kadar güvenli oldukları hakkında çeşitli soruların cevaplarını gerektirir.  

Kripto para birimleri güvenli bir yatırım mıdır?

Kısacası, güvenli bir yatırım diye bir şey yoktur. Kesinlikle diğerlerinden daha güvenli olan bazı yatırımlar var, ancak çoğunlukla herhangi bir yatırımın bir risk unsuru var. Kripto para birimlerinin son 12 ay boyunca dalgalanma gösterdiği dalgalanma kesinlikle daha yüksek bir kayıp riski olduğunu gösteriyor, ancak aynı zamanda onları bu kadar çok insan için kazançlı bir yatırım yapan şey de buydu. Eğer tüccar piyasayı anlıyorsa ve yatırım yapma şeklinden sorumluysa, kripto para birimleri almak ve satmak yüksek riskli bir faaliyet olmak zorunda değildir.  

Şu an aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kripto para birimi var, ancak hepsi eşit olarak yaratılmadı. Herhangi bir şifreli para biriminde satın almadan önce, Tokenleri  kimin oluşturduğuna, güvenli borsalarda işlem yapılıp yapılmadığına, tarama işlemlerinin eksiksiz olup olmadığına ve tanınabilir markalarla ilişki kurup desteklenmediğine dair bazı araştırmalar yapmak önemlidir. Tüm bu önlemlerin alınması, zor kazandığınız paraya yatırım yapmayı seçmeden önce çok önemlidir.

Kripto Paralar Karanlık Yüzler tarafından kullanılıyor mu?

Çok daha geniş ölçekte, para aklama gibi kriminal faaliyetlerin kolaylaştırılması iddiası nedeniyle kripto para birimleri sorgulanmıştır. Kripto para birimlerinin suçlulara, tipik fiat para birimleri ve banka hesaplarını kullanmadıkları anonimliklerini verdiğini iddia ediyorlar. Aslında, konuşma doğrudur. Kripto para birimlerinin temelini oluşturan teknoloji, blockchain, tüm işlemlerin izlenebilmesini sağlar. 

Ne zaman bir miktar değer aktarılırsa, düzenlemenin veya manipülasyonun neredeyse imkânsız olduğu blok zincirine işlemin bir kaydı eklenir. Kara para aklama, tipik olarak, paranın menşe noktasını gizlemek ve nihayetinde onu görünür bir meşru varlığa dönüştürmek için karmaşık para hareketi izlerini kullanır. Bu parola izi ile mümkün değildir, çünkü para izi kaydedilir ve bu nedenle daima izlenebilirdir. 


hakansevimoglu.net  
sevimoglu35@gmail.com

Bu yazı 1147 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum