Gurbetçi Kardeşime Davet
Kaplumbağa Terbiyecisi

Kaplumbağa Terbiyecisi

Kablumbağa Terbiyecisi

Gurbetçi Kardeşime Davet

16 Haziran 2019 - 12:25

İki kültür arasına sıkışmış yapay bir kültürün sonucu şimdilerde biraz farklı. 80'li 90'lı yılların gurbetçilerinin yetiştirdiği yeni nesil eğitimiyle üst seviyede fakat empati anlayışı dibe vurmuş durumda.

Nereden mi bu sonuca varıyoruz?

Gelişmiş yabancı ülkelerle gelişmişlik düzeyi artı ve çoğunlukla da eksi yönde ziyadesiyle değişken güzel ülkem arasında birtakım kıyaslamalar yapalım.

Öncelikle sanattan başlayalım; Sanat sanat için mi yoksa sanat toplum için mi?

Cevapları alayım ve malesef bütün cevaplar yanlış. Güzel ülkemde sanat rant sağlamak için yapılıyor siyasi, ekonomik, kültürel,... sayamadığım birçok alanda.

Peki ya kültür; Eskiden bir kültür mozaiği olan güzel ülkem şimdilerde o mozaiğin parçalarını yavaş yavaş parçalamakla meşgul. İnsanların kendine saygısı kalmamışken, nasıl başka kültürleri hazmedebilecek bir sindirim sistemi geliştirsin ki?

Sağlık; Güzel ülkemde sağlıkta eskisi gibi uzun kuyruklar yok evet. Şimdilerde uzun ve sonuçsuz tedaviler dönemi var. Her 10 hastadan 1'ine kanser teşhisi konuluyor neredeyse ve yapay kanser hastaları uygulanan yanlış tedavilerle başarıyla gerçek kanser hastalarına dönüşüyor. Sonuç: Kanser ilaçlarının satışındaki artış ekonomiye can katıyor.

Ekonominin durumuna değinmeye hiç gerek yok. Sadece pazardaki meyve sebze fiyatlarına biraz göz atmak kafi. Ha bu arada hediye anlayışımızda da reform yaptık; düğünlerde "bir çeyrek altın takarız yeter" dönemi mazide kaldı çünkü aile bütçe planımızda hediyeye ayrılan pay mercekle görülebilecek kadar küçüldü.

Eğitim politikasındaki değişikliklerin beyinleri yakıp kavurduğu da malumunuz. Bu kadar kıyaslama yeter. Şimdi söyle bakalım sayın gurbetçi kardeşim, yaşadığın ülkede yukarıdaki saydıklarımdan hangileriyle karşılaşıyorsun?

Vatana hasretin yeter! Dön güzel ülkene de beraber şükredelim...

Bu yazı 235 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Gökhan Arslan
  4 ay önce
  Sayın kaplumbağa terbiyecisi. Özüne sözüne sağlık. Çok güzeldi
 • Ayça Ökmen
  4 ay önce
  Kaplumbağa Terbiyecisi;kalemine,kelimene,yüreğine sağlık...Böyle güzel özetlenebilirdi