Bir yılı daha geride bırakırken
Kurşun Kalem

Kurşun Kalem

Bir yılı daha geride bırakırken

01 Ocak 2020 - 17:30

Acısıyla tatlısıyla 2019 yılını geride bıraktık ve 2020 yılına merhaba dedik. Umarım ve bu yıl geçmiş yıllardan daha güzel, olaysız, kavgasız, savaşsız bir yıl olur. Peki 2019 yılını geride bırakmasına ne oldu, neler yaşadık ülke olarak, şehir olarak...

Hatırımda kaldığı kadarıyla 2019 yılının Ocak ayında çok sancılı bir süreç yaşadık. Soğanın ve Patatesin kilosunun pazar tezgahlarında  5-10 TL arasında satıldığını gördük.

Hükümetimiz soğan ve patates istifçilerine deyim neredeyse savaş açtı. Uyuşturucu baskınları gibi, depolar baskınlar düzenlendi. Ülkemizde başta İstanbul ve Ankara olmak birçok şehrin göbeğine tanzim satış tezgahları konuldu. Vatandaşın daha ucuza sebze ve meyve yemesi sağlandı. Ta ki bu tezgahlar 31 Mart seçimlerine kadar kuruldu.

31 Mart'ta ne oldu... Mahalli idareler seçimlerine  CHP ve İYİ Parti'nin oluşturduğu Millet ittifakı damga vurdu. İktidar partisinin elinde bulunan İstanbul,  Ankara, Antalya, MHP'nin kalesi olarak nitelendirilen Adana  gibi önemli illerin hepsini CHP kazandı. 

31 Mart seçimleri sonunda İstanbul ile ilgili seçim tartışması yaşandı. AK Parti'nin itirazı kabul edildi ve Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı Binali Yıldırım'ın kaybettiği İstanbul seçimlerinin yeniden yapılmasına karar verildi.  Aynı zarf içindeki 3 oy pusulası kabul edildi, 1 tanesi kabul edilmedi... İstanbul seçimleri için yeni tarih belirlendi. Ak Parti ve Cumhur ittifakının diğer ortası MHP mitili İstanbul'a attı.

Son 20 yıldır ilk defa İstanbul'un iki Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binalı Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu canlı yayına çıktı.  Bu son 20 yol içinde ilk defa olan bir şeydi.
 
PKK ele başı Abdullah Öcalan'ın ağabeyi Osman Öcalan Devletin televizyonuna çıkarıldı ve açıklaması okutuldu.

İstanbul'da yeniden seçimler yapıldı. Saatler 20.00'yi göstermeden bu kez Ekrem İmamoğlu rakibine büyük fark atarak seçimi kazandı. Binali Yıldırım, hem meclis başkanlığından hem de belediye başkanlığından oldu.

" Keşke yunan galip gelseydi" diyen fesli Kadir efendiyi Diyanet İşleri Başkanı ziyaret etti.  Aynı diyanet tüm milli bayramların olduğu haftada hutbe Atatürk'ü ağzına bile almadı.

Ülkenin yandaş ve yanaşma medyası siyasi partilerin liderleri hakkında asılsız ve mesnetsiz iftiralarda bulundular. Hatta yandaşlıktan zirve olan bir medya kuruluşu çalışanı CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nın asılması gerektiğini söyledi.

Mehmet Özhaseki'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi hakkında söylediği Binalardaki su sayaçlarını teröristler okuyacak dediği kişileri başkent sokaklarında ne gören ne duyan oldu.

Atatürk havalimanı kapatıldı ve Dünya'nın en önemli büyük 3'ncü havalimanı hizmet vermeye başladı.
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı şehit cenazesinde yumruklandı. Linç edilmek istendi.

Kılıçdaroğlu'nun arabası taşlandı. Emniyet Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu'nu can siperhane korudu.  Bir vatandaşın evine sığınan Kılıçdaroğlu'nun bulunduğu ev yakılmak istendi.

Kılıçdaroğlu'na yumruk atan kişinin inek hırsızı olduğu ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu'nu korumaya çalışan Emniyet Genel Müdürü görevden alındı.
 
Reza Zarrab davasıyla ilgili yakalanan ve 28 ay ABD'de hapiste yatırılan Halk Bankası Genel Müdürü serbest bırakıldı.  Hakan Atilla'yı Türkiye dönüşü  Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak karşıladı. Birkaç gün sonra Hakan Atilla Borsa İstanbul'un başına getirildi.

17-25 olaylarından sonra geri plana düşürülen Egemen Bağış, Prag büyükelçisi olarak görevlendirildi.
ABD Başkanı Trump ülkemize hadsizlik yaptı. Ancak, misliyle cevabını aldı.

Türkiye, Suriye'de Barış Harekatı başlattı. Ordumuzu muzafferiyetle döndü.

Tesettür sosyetesi ortaya çıktı. 40 günlük bebeğe tek taş yüzük taktılar. Yapılan etkinlikte harcanan parayla bin asgari ücretlinin bir ay geçinebileceği ortaya çıktı.

Ülkemizde yerli otomobil kamuoyuna açıklandı. Yerli otomobil dünya da ülkede büyük ses getirdi. Bursa'ya fabrikasının kurulması kararlaştırıldı.

İşte acısıyla tatlısıyla 1 yıl geride kaldı.
 
 

Bu yazı 1763 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum