Deprem ve hatırlattıkları & Kayseri havası!
Kurşun Kalem

Kurşun Kalem

Deprem ve hatırlattıkları & Kayseri havası!

02 Kasım 2020 - 10:58

Türkiye deprem kuşağında yer alan dünya ülkeleri içerisinde ilk 5'nci sırada...

Peki biz buna ne kadar hazırız...

1999 depreminde sonra ülkemizde depreme yönelik ciddi hamleler yapıldı. Çürük yapılar tespit edildi ve kentsel dönüşüm ile çürük yapılarak yıkılarak yeni,sağlam ve yapı denetimi kontrolünden geçirilmiş depreme dayanıklı yaşam alanları oluşturuldu. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dediğine göre 975 bin konutun inşaatına başlandı. İşte yeni yapılan bu yapılar bizleri biraz daha depreme karşı hazır edecek.

Ama

Cumhurbaşkanı yatay yapılaşma derken hala birileri dikey yapılaşmada ısrarcı. Neden yeni yapılacak binalarda ruhsat verirken buna dikkat edilmez. 40 katlı, 30 katlı gök delen çok mu önemli!

İşte İzmir'de gördük, 15 saniye süren deprem 60'ı aşkın canımızı hayattan kopardı. Demek ki 1 dakika sürse belki İzmir'in önemli bir bölümünde yıkılma söz konusu olacaktı.

Türkiye'de şu ana  kadar kaç yapının denetimi yapıldı!

Kaç konut depreme hazır!

Yıkılma tehlikesi olan yapılar için ne yapıldı!

1999 depreminde biz bu acıyı yaşamadık mı?

Erzincan'da, Dinar'da, Elazığ'da, Malatya'da....

Devletin tüm organları seferberlik etti ve İzmir'e akın etti. Çok şükür can kaybımız beklenenin altında.  Ha bir de yaşanan depremi İzmir'de ki alkol tüketimine veya giyinme tarzına bağlayan aptal, insanlıktan nasibini almamış, sakalının tanesi kadar haysiyeti olmayanlar için Emniyetimiz gereğini yaptı. Tutuklananlar oldu. Polisimin eline sağlık.... Bu haysiyetsiz hastalıklı beyinlere de yazıklar olsun.

Depremde enkaz altında her canlı için mücadele eden ekiplerin her birine sonsuz teşekkürler.

Geçmiş olsun güzel İzmir....


KAYSERİ DEDİKODUSU

Kayseri'de de herkesin malumu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında protokol krizi yaşandı. CHP Milletvekili parti veya ismen olmasa da Tebrikat töreni çağırıldı. Ancak, protokolde kendisine yer ayrılmadığı doğrudur. Sonrasında birileri hemen Sayın Vali'ye kalkan olmaya çalıştı. Devletin Valisine kimsenin kalkan olmasına gerek yok. Kimse devletten güçlü değildir. Hele ki bazı gazetecilerin.... Adam kutlamalarda yok, sırf yalakalık olsun diye Vali'ye sahip çıkıp, Çetin Arık'ı provokatör ilan ediyor. Bu memlekette asıl provokatörleri herkes biliyor. Onlar yok yere yemin ederler, her türlü hainliği yaparlar. Ha bir yerlerde de itibar görürler. Ama ederleri kadar...

Kayseri'de bir diğer önemli gelişme de OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan'a ait fabrikanın kurşunlanması oldu. Kimisi bu ticari nedene bağlarken, kimisi de seçimlere bağladı. Gerçek nedeni polis kurşun sıkanları yakalayınca ortaya çıkacak. Nursaçan daha önceki yazılarımda olduğu gibi OSB için önemli çalışmalar yapmış, gelişim göstermiştir. Ama bunu sadece OSB için değil, belli sanayiciler, belli sözde gazeteciler içinde göstermiştir. Hatta o gazetecilere öyle katkı sunmuştur ki Villa, lüks otomobil konusunda baya yardımcı olmuştur.

Malum birde müfettiş raporu, sayıştay raporları var. Kayyum beklentisi her geçen büyüyor. Bakıp göreceğiz....

Bu yazı 7449 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum