GELECEK MİSAFİRLERE GÜZERGAH
Reklam
Kurşun Kalem

Kurşun Kalem

GELECEK MİSAFİRLERE GÜZERGAH

16 Eylül 2019 - 09:11

Büyükşehir Belediyesi'nin paylaştığı bültende  85 ülkeden 350 gazetecinin Kayseri'ye geleceğini açıkladı.

Gelecek misafirlerimizin hepsi hoş gelsin, sefa getirsin...

Kayserimizi bir güzel tanıtalım, yedirelim, içirelim. Çarşıya pazara çıkartalım alışveriş yaptıralım. Yanlarına ticaretten, pazarlıktan anlayan esnaf kılıklı gazetecilerden verelim. 

Fotoğraf çeksinler, çektirsinler...

Ama meydanda çekinmesinler. 

Çünkü Meydanın bir bölümünde arka manzara 6-7 yıldır bitmeyen bir kale, diğer bölümünde ise kentsel dönüşüm inşaatı görünüyor. Düvenönüne doğru sırtını vererek çekinse, bu sefer de keşmekeş trafiğimiz görünüyor. Kapalı Çarşıya doğru dönse, Ankara'nın pavyonları gibi ışıl ışıl renklerle çevrilmiş tabelaların yer aldığı alan var. Beş yıldızlı otele doğru çevirsek bu seferde arkada 80 kuruşluk ekmeği almak için metrelerce sıraya giren emekliler görünüyor. 

Ne yapsak bilemedim ki

Her neyse gelsinler duruma göre bakarız.

Şehir turu için nasıl bir güzergah belirlendi, bilmiyorum ama benim önerim.

Sahabiye'den başlayalım...  Çarşıya en yakın mahalle... BM mahallesi gibi. Tamam biraz kokuyor, biraz kötü yapı çok. Ama ne yapalım... Hem oralardan üzeri spreylerle tahrip edilmiş, tarihi kümbetleri görsünler.
Oradan Eski Terminal arsasına gidelim. İnsan boyu kadar uzamış otları ne yapabileceğimiz konusu hakkında fikir versinler. Devamında Ankara girişine götürelim. Kanalizasyon kokusunu hissetsinler. Hatta Oymaağaç Boğazköprü mahalle sakinleri bu kokuya nasıl dayanıyorlar bilimsel bir çalışma başlatsınlar.

Kuzey Çevre yolundan Boztepe, Yeşilmahalle, Oruç Reis'e mahallesine girdirelim. Oradaki çocuk parklarını gösterilim. Orada ver elini Küçükmustafa mahallesi... Tek tük Türk'ün yaşadığı mahalleleri görsünler. 
Sonra Cumhuriyet meydanında Kayseri yemekleri yedirelim.

Ama meydanda da Kayseri yemeği yapan yok ki...

Tavuk dürüm yaptıralım bir de ayran Oh... 

Tatlıyı da Belediye bütçesinden bol fındıkla aşure verdik mi tamam.

Başkan bey Gaziantep'te düzenlenen Gastroantepfest’e katılmış. Umarım Kayseri için feyz almıştır. Kaytur damga vurdu şöyle yaptı, böyle yaptı mavalını geçin. Burada ne yapıyor ki orada ne yapsın.

Gaziantep'ten bahsediyoruz... Sıra gecesinin, çiğ köftenin, kebabın, baklavanın merkezinden...
Bir şehrin yemek kültürü ile nasıl çok sevilir, nasıl çok turist çeker umarım Başkan bey görmüştür. Kasım ayında Kayseri'de bir festivale ev sahipliği yapacakmış. Yapsın tabii.

Bizim şehrin mantısı, yağlaması, tatlısı tanıtılsın.
 
Ama sen, ben bizim oğlana değil.

Bu lezzetleri ülke ve dünya genelinde duyurabilecek insanlara. 
 

Bu yazı 283 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum