Kayseri'de hobi bahçesi krizi
Reklam
Kurşun Kalem

Kurşun Kalem

Kayseri'de hobi bahçesi krizi

18 Nisan 2020 - 15:33

Kayseri Büyükşehir Belediyesinin takdir ettiğim hizmetlerinden birisi hiç kuşkusuz Hobi bahçeleridir.

Kurulmasındaki amaç, şehirdeki emekli vatandaşların kahve köşelerinden kurtulmaları, temiz ve sağlıklı bir ortamda doğa ile iç içe kendilerine verilen alanda sebze, meyve, çiçek v.s. yetiştirebilecek ortamın oluşturulmasının sağlanmasıdır.

Bu bahçelerin tahsis süreleri 3 ile 10 yıl arasında değişiyor. İnsanlar hobi bahçelerine sahip olmak için belli bir ücret ödeyip sıraya giriyor ve çekilen kura sonucu bu bahçelere sahip oluyor.

Bağ, bahçe alacak gelire sahip olamayan ancak, toprakla uğraşmayı, üretmeyi seven insanlar için büyük ve anlamlı bir hizmet...

Kayseri'de Cırgalan, Altınoluk, Selçuklu, Karpuzatan ve Beştepeler'de hobi bahçeleri var. Birçok insan buradaki bahçeden yer almak için sıraya giriyor ve umutla bekliyor.

Bekliyor beklemesine de ne hikmetse uzun yıllar bu hobi bahçelerinden yararlanamayan insanlar var. Nasıl mı?

Kayseri'de benim bildiğim Mehmet Özhaseki Büyükşehir Belediye Başkanı iken hobi bahçesi için başvurmuş ancak hala hobi bahçesi alamayan birçok insan var. Sayın Özhaseki vekil oldu, bakan oldu, sonra Genel Başkan Yardımcısı oldu aradan 15 yıl geçti, hala bu insanlar hobi bahçesi sahibi olacak.

Yaşanan adaletsizlik nedeniyle birçok kişi bu duruma isyan ederek, borç-harç farklı yerlerden bahçe alarak kendilerini toprağa verdiler. Birçok kişi de bir umut diye hala bekliyor.

Burada hobi bahçesi almanız için iki şarta sahip olmanız gerekiyor.

Birincisi emekli olacaksınız ikincisi de 50 yaş üzerinde olacaksınız.

Gereken şartları sağlayarak yapılan çekilişte hakkı ile alanlara diyeceğim tek bir sözüm yok.

Ama;

Siyasi tercihleri nedeniyle çekilişe katılmadan yıllardır bu hobi bahçelerinde oturtulanlara, oturmalarına izin verenlere iki çift lafım var. YAZIKLAR OLSUN SİZE VE İNSANİYETİNİZ BATSIN...

Sadece siyasi tercihleri nedeniyle doğal ürünler bahçesinde yer alanları biliyorum. Onların kafe adı altında mekan açtıkları mekanları da biliyorum. O kişilerin siyasi partinizin teşkilatlarında aldıkları görevleri de biliyorum.

Buna neden olan kişi kesinlikle Memduh Başkan değil... Çünkü Başkan daha 1 yıldır görevde... Yıllardır o hobi bahçelerinde oturanlar, neredeyse kendini o bahçenin mülk sahibi sananlar var.

Her işte olduğu bu işte de şartınız siyasi tercih mi?

Sizden olmayanlar bu bahçelere sahip olamayacak mı?

Hani gönül belediyeciliği....

Sizin gönlünüz bile yandaş olandan yana....

Sizin de, o yıllarca sadece partiliniz diye hobi bahçelerinizden faydalandırdıklarınızın da gözünü TOPRAK doyursun.

Bu yazı 3798 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hakan Biçer
    1 ay önce
    Bu kadar doğru söz bir araya gelince oluşturduğu anlam bütününe ne denir ki. Hislerimize tercüman oldu