Kayseri'de turizm atağı
Kurşun Kalem

Kurşun Kalem

Kayseri'de turizm atağı

26 Kasım 2019 - 20:17

Kayseri, sanayi ve ticaret kentinin olmasının yanında son 10 yılda yapılan ciddi yatırımlarla turizm şehri olma yönünde ilerliyor.

Bir zamanların turistin uğramadığı Kayseri'de Büyükşehir Belediye Eski Başkanı ve şu an Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı olan Mehmet Özhaseki Erciyes'te ciddi yatırımlar yaparak Erciyes'i tam bir kış merkezi haline getirdi. Bunun devamında da Mustafa Çelik ve Memduh Büyükkılıç Erciyes'te titiz çalışmaları devam ettirdi. Bunun meyvelerini de Rusya, Ukrayna ve Moldava'dan Charter seferi ile gelen yabancı kayak severleri, Erciyes'te ağırlayarak toplamaya başladı. Bu yıl da Belarus'tan Erciyes'e yabancı kayak tutkunlarının geleceği ifade edildi.  Şehir adına bu çok olumlu bir hamle. Emeği olanlara teşekkür ederim.
Erciyes'e gelen turistleri kent merkezinde otururken, alışveriş yaparken ve yemek yerken görmek en büyük dileğim.

Turist varsa sosyallik vardır.

 Turist varsa para vardır.

Turist ve modernleşme vardır.

Şimdi de Kayseri Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde sadece renkli afişlerde insanların tanıdığı Soğanlı'da balon turizmi hamlesi başladı.  Cumartesi sabahı Yeşilhisar semalarında 3 balon gökyüzüne çıktı.  Kapadokya var olan, yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği ve döviz bazında çok büyük bir kar bırakan Balon turizminin Kayseri'de olması çok sevindirici.  Kapadokya'nın önemli giriş noktalarından Yeşilhisar'ın Soğanlı ilçesi tam bir turizm cenneti. Çünkü o bölge de ziyarete açık 7 kilise, daha da turizme kazandırılmayı bekleyen 50'nin üzerinde kilise var. Soğanlı'dan kalkan Sultan Sazlığı üzerinden geçip Erciyes eteklerinden süzülerek iniş yapan Balonlar Kayseri'ye renk katacağı gibi şehir ekonomisine de ciddi katkı sağlayacaktır.  Artık Yeşilhisar ilçesi balon turizmi ile kabuğunu kırmalıdır. Bölgeye oteller yapılmalı ve treking alanları oluşturulmalıdır. 

Kayseri'de Kültepe, Kaniş Karum, Koramaz Vadisi, Fosil Müzesi, Ağırnas ve daha bir çok tarihi güzellik Belediye tarafından restore edilerek turizme kazandırılmaya çalışıyor. Şehir olarak Valiliğe, Belediye'ye ve emeği geçenlere destek vermeliyiz. Kim bu şehir için taş üstüne taş koyuyorsa iktidarıyla, muhalefetiyle yardımcı olmalıyız.

Hatta turizmde yaşanan gelişmeye İncesu ilçesini de katmalıyız. Tarihi İpek yolu üzerinde bulunan ve Nevşehir'in tarihi turist ilçelerine komşu olan İncesu'da da kültür turizmine öncülük edecek hamleler yapmalıyız.

Bir sevindirici gelişmede Kültepe Kaniş bölgesinde yaşandı. 70 yılı aşkın zamandır bölgeden kazı çalışmaları yapılıyordu. Göbeklitepe kadar önemli olan Kaniş Karum'da 4-6 bin yıl öncesinde yapılan ticari anlaşmalara ait tabletler çıktı. Hatta o kadar çok eser çıktı ki 50 müzeye yetecek kadar belge var.  Ve şimdi buranın Türkiye ve Uluslararası tanıtımı için çalışmalar başladı. Erciyes Anadolu Holding taşın altına elini bir kez daha koydu. Holding ve TMSF yetkililerini tebrik ediyorum.

Yolumuz uzun. Ancak bunu yapabilecek idarecilerimiz var.
 
 

Bu yazı 403 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum