Lafla icraat olmaz.
Kurşun Kalem

Kurşun Kalem

Lafla icraat olmaz.

03 Eylül 2020 - 17:33

Anadolu'nun kalbi konumundaki Kayseri'nin en büyük problemi kuşkusuz otopark ve trafik. Nedenine gelince nüfus yoğunluğu, artan otomobil sayısı ve yetersiz alanlar.

Bir dönem 3 şeritli yollara sahip Kayseri, önce tramvayla ardından da yanlış kararlarla trafiğin en sorunlu kentlerinden birisi haline geldi. Önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, bu keşmekeş durumun farkına vararak kısa sürede yaptığı battı-çıktı köprülerle sorunu bir nebze halletmeye çalıştı. Gelinen noktada ise herkesin malumu...

Kayseri'nin trafik sorunu asla çözülemez. Yapılan alternatif yollar ise anlık çözümler sunar.  Çözüm gereksiz kavşakları daha kullanışlı hale getirmek. Kimsenin kullanmadığı  kaldırımlarda düzenleme yapmak. Ve gelişi güzel park edilen araçlara müdahale etmek.

Müdahale dedim de!

Kayseri Emniyet Müdürlüğüne ait Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri neden kent merkezini abluka altında almış gelişi güzel park edilmiş otomobillere müdahale etmez.

Bütün duraklama ve park yapılamaz levhalarının altında araçlar bulunuyor.

Ve neden bu araçlara polis cezai işlem yapıp, çekici vasıtasıyla kaldırmıyor.

Sahabiye, Hunat, Düvenönü, Gevhernesibe, Hacısaki, Serçeönü, gibi kentin meydanına çıkan mahallelerdeki uygunsuz şekilde park edilmiş araçlar var.  Yanlış anlaşılmasın polisin görevini yapmıyor demiyorum dememde. Kayseri Emniyetinin başarısı herkesin malumu... Ama Trafik polislerimiz, görevlerini yaparken kuralı da yerine getirmelidir. Halkın önemli bir bölümüne uyarı değil, cezai işlem yapılmalıdır.  Uyarılar kent için çözüm değil.  Kayseri'de halk uyarıları dikkate alsa idi, bu şehirde bu kadar koronavirüs artmış olmazdı.

Kurala uymayanlara kes cezasını da bak bir daha yapıyor mu?

Eski sanayi, Yeni Sanayi gibi yerlerdeki trafik ve park sorunlarını söylemiyorum bile...
Oralar Büyükşehir Belediyesinin beceriksizliği...

Bu şehirde el ele verirsek bu sorunların üstesinden gelir, kenti daha yaşanabilir hale getirebiliriz. Bunun için polis olmaya gerek yok. Sorunlara gönül birliği vererek çözüm sunmak mümkün.

Mesela

Trafikte seyir halinde iken cep telefonu ile konuşanlara neden ceza yazılmaz.
Işıkta beklemesi gerekirken araçların üzerine doğru yürüyerek kazalara davetiye çıkaran yayalara neden işlem yapılmaz.

Bir dönem liboş medya'nın tatavası ile vıcık vıcık hale getirilerek insanlara anlatılan bisiklet yollarına ne oldu?

Burada yetkililere sesleniyorum.

Bu şehirde otopark sıkıntısı var ve bunun nedeni kurallara uymayan kişilere cezai işlem yapmayan Trafik Şube Müdürlüğüdür.

Bu şehirde önemli bir cadde sağlı sollu Rent A Car firmalarının arabaları ile istila edilmiş durumda. Kimse bunlardan işgaliye parası almıyor.  Kimse bunlara dur demiyor.

Lütfen

Kentin farklı noktalarına Radar koymak, en fazla hızı azaltır,
Sorunu değil...
 
 

Bu yazı 3373 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum