Şeffaflık...
Kurşun Kalem

Kurşun Kalem

Şeffaflık...

09 Ekim 2019 - 11:46

Şehrül Emin...

Ne güzel unvandır ah bir bilseniz...

Şimdi böyle belediye Başkanları nerde

Say deseniz bir elin parmaklarının sayısını geçmez.

Üzüm diyarı İncesu çok şanslı bir ilçe... Çünkü 6 aylık performansı ile çok başarılı, şeffaf ve üretken bir belediye başkanına sahip.

31 Mart mahalli idareler seçimlerinde vatandaşın teveccühü ile seçilen Belediye Başkanı Mustafa İlmek, göreve gelir gelmez, avukat olması sebebiyle belediyenin borçlarını kalem kalem inceledi ve incelettirdi. Köyleriyle birlikte 25 bin nüfusa sahip İncesu'da Belediyeyi 9 trilyon aşkın borçla devraldı.

Tarih 8 Eylül oldu ve belediye yeni borcunu kamuoyuna açıkladı. Çünkü Başkan İlmek, 6 ayda bir belediyenin gelir-giderini, borcunu kamuoyuna açıklayacaklarının sözünü verdi. Yani şeffaflık sözü...

Sözde değil, özde şeffaflıktan bahsediyorum. Açıklanan rakam 6.336.400 TL.

Başkan neredeyse diğer belediyelere göre kıt imkanlarla Belediyenin borcunun bir bölümünü ödemiş ve bunu halkına duyurmuş.  Hem hizmet edeceksin hem de belediyenin geçmişten gelen borcunu ödeyeceksin.

Vallahi Pes...

Şeffaflık ilkesini her belediye başkanı söyler ama uygulamaya koyan pek fazla değildir. Halen Kayseri Büyükşehir Belediyesinin borcuyla ilgili muamma varken...

Geçmişte partide özel kalemlik yapmış kişiler şakır şakır belediyelere, önemli belediye şirketlerine alınırken Mustafa Başkan tek bir  yakınını, partilisini, arkadaşını işe almadığını ben ve benim gibi herkes çok iyi biliyor.

Liyakat ve becerinin ön planda tutulması işin sırrı.

Ama bakıyorsunuz ki bazı belediyelere, parti teşkilatlarından yüzüne aşina olduğumuz kişiler  önemli göreve getirilmiş.

Kimse inkar etmeye kalkmasın isim isim sayarım...

Halen Belediyelerde bankamatik memurları var mı? yok mu? Belli değil...

Bunu soracak babayiğitte pek kalmadı.

31 Mart'ta açıklanan devasa projelerin uygulamalarını görmedik.

Çiçek, böcek, ziyaret, hoş geldin ziyaretleri metin haline getirilip haber diye mail olarak atılıyor.

Dediğim gibi partisi kim olursa olsun, şeffaflık ilkesi ile hizmet eden, halkı ve hakkı gözeterek çalışanın yanında durmak herkesin görevidir.

Bence Mustafa İlmek'in yol arkadaşları, yeni belediye meclis üyeleri bu konuya ciddi eğilim göstermeli ve hodri meydan demelidir. Hangi Belediyenin ne kadar borcu varsa bu tespit edilmeli ve kamuoyuna açıklanmalıdır. Bu büyük bir vebaldir.

En büyük kul hakkı budur.

Biz kapalı kapılar ardından el ovuşturan, abim, kardeşim diyen bazı medya mensuplarını da biliyoruz.

Mustafa İlmek onlara da yüz vermeyecek kişiliğe sahiptir, sahip olmalıdır.

Biz ağırlananları biliyoruz, kesilen faturalardan da haberimiz var...

Hak yiyerek yakınlarını, arkadaşlarını, partililerini, akrabalarını  hiç becerisi olmayan, yeteneği olmadan, sınav yapmadan işe her kim almışsa bu dünya ve ahirette iki elim yakasındadır. Ne bu dünya da ne de ahirette razılığım yoktur. Olmayacaktır.

Vesselam

Bu yazı 350 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Şükran Öke
    7 ay önce
    Keşke her belediye şeffaf olsa , keşke kişilere değilde şehrine hizmet etse bizlerde alkışlasak ve arkalarında dursak ama nerde çok az denecek kadar az helal olsun diyorum ve canı gönülden kutluyorum