Söz Milletin, Karar Milletin
Kurşun Kalem

Kurşun Kalem

Söz Milletin, Karar Milletin

23 Haziran 2019 - 22:51

Herkesin bildiği gibi İstanbul'da 31 Mart mahalli idareler seçimlerini Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu kazanmıştı. Ancak, İktidar partisi seçimde oyların çalındığı gerekçesiyle YSK'ya başvurmuş yeniden seçimin yapılmasını istemişti.

YSK üyeleri yaptığı toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık seçiminin yeniden yapılmasını oy çokluğuyla kabul etmiş, seçim tarihini 23 Haziran olarak açıklamıştı.

Bugün 23 Haziran ve İstanbullular sandık başına gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre Ekrem İmamoğlu yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.  Resmi sonuçlar açıklanır açıklanmaz Cumhur ittifakı adayı Binali Yıldırım, rakibinin önde olduğunu belirterek büyük erdem gösterip tebrik etti. 31 Mart mahalli idareler seçimlerinde Ak Parti'de Binali Yıldırım 25 i aşkın ilde birinci olurken, 23 Haziran seçimlerinde bu sayı 10'a kadar düştü. (Resmi olmayan sonuçlara göre) Ekrem İmamoğlu açık ara fark attı.
 
Peki, ortaya çıkan sonuç, bu kadar farkın nedenleri nelerdir ?

1- İstanbullular, İmamoğlu'nun haksızlığa uğradığını söyleyerek ve göstererek bu seçimde seçilmiş belediye başkanına sahip çıkmıştır.

2- Seçimde İmamoğlu'na Pontus benzetmesi yaparsanız, Karadenizliler bunun cezasını keser.

3- Ekrem İmamoğlu'na FETÖ yakıştırmasında bulunmak, çok büyük bir yanlışlıktır. Çünkü bu yakıştırmayı yapanların birçoğu geçmiş dönemde Pensilvaya'ya gitmiş ve şeref yoksunu kişinin yanında fotoğraf çekinmiş kişilerdir. FETÖ yakıştırması İmamoğlu'na yapışmamıştır. Yanından bile geçmemiştir.

4- Bölücü başının tarafsızlık çağrısı, HDP seçmeninin de hiçbir etki göstermemiştir. O şeref yoksununa yerli ve milli deme onursuzluğunda bulunan kişiye İstanbullular cevabını vermiştir.

5- Zabıtaları, İmamları, İtfaiye çalışanlarını Belediye kapısı önüne çıkararak açıklama yaptırmak ters tepmiştir.

6- Bu seçimde hiçbir şekilde BEKA sorunundan bahsedilmemesi İstanbulluların dikkatini çekmiş ve seçmen gereğini yapmıştır.

7- Ekrem İmamoğlu'nun 18 günlük Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı hizmetler İstanbulluların gözünden kaçmamıştır. ( Su indirimi, ulaşım indirimi)

8- Sayın Cumhurbaşkanının SİSİ  mi?  Binali Yıldırım mı? kıyaslamasını  millet kabul etmedi.

9- YSK 'nın kararına millet tepki gösterdi. Ve sandığa gidenlerin birçoğu Ekrem İmamoğlu'na oy verdi.

Seçimi kazananı İstanbul oldu.  Şimdi, İmamoğlu için görev zamanı. Oy veren vermeyen herkese sahip çıkmalıdır, çıkacaktır.  Kimseyi ötekileştirmemelidir. Dünya şehri İstanbul'un marka değerini daha da artırmalıdır.  Kesinlikle geçmiş dönem mercek altına alınmalı, varsa usulsüzlük ortaya çıkarılmalıdır. Belediyeye çöp dahi alınacak olsa, ihaleler canlı yayınlanmalı ve şeffaf hale getirilmelidir.
 
 

Bu yazı 169 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum