TURİST NEDEN KAYSERİ'YE GELSİN
Kurşun Kalem

Kurşun Kalem

TURİST NEDEN KAYSERİ'YE GELSİN

09 Haziran 2019 - 15:53

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Selçuklu şehri Kayseri'ye neden yerli ve yabancı turist neden gelmiyor diye kendinize sordunuz mu?

100 bine yakın Suriyeli Kayseri'de

Daha ne istiyorsanız diyorsanız....

O başkan tabi...

Siz bakmayın birilerinin kış döneminde charter seferi ile Erciyes'e  Polonya, Ukrayna, Rusya'dan gelenler var dediğine... O kadar yapılan yatırıma rağmen gelmezseler, getirilmezseler yazık...  Peki Erciyes'e gelenler neden Kayseri merkezine gelmezler. Gelseler bile neden 1 bardak kent merkezinde çay içmezler. Neden, iki lokma Kayseri yemeklerinden yemezler.

Hemen yanı başımızda bulunan Kapadokya'ya yıllık 3- 6 milyon arasında değişen yerli ve yabancı turisti ağırlarken, Kayseri'de 500 bin turist gelmez.  Ben hemen nedenleri sıralayayım?

 Kayseri, Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir olmasına rağmen, birçok tarihi mekan bitap vaziyette. Çeşmeler, medreseler, bitmeyen Kayseri kalesi.... Gelen turist neyi gezecek. Üzerine sprey boyalarla yazılmış, musluk çevreleri yosun tutmuş Selçuklu çeşmelerini mi?... Yoksa Germir'de bulunan ve milli içine ettiği kiliseleri mi?

Gerçekten yaşadığım şehir adına üzülüyorum. Meydana yakın yerlerin görünen kısmı makyajlanırken, arka sokaklar Allah'a emanet. Selçuklu ve Osmanlının hüküm sürdüğü Gazi Meclisin Kayseri'ye taşınmak durumunda olduğu bir dönemde neden Kayseri'ye turist gelmez. diye hep kendime soruyorum.
 Gelse ne yapacak ne yiyecek.

 Bir iki lüks restourant dışında kent merkezinde Kayseri yemeklerini tadabileceği bir yer var mı. Mantısı, yağlaması, pastırması, sucuğu, tatlısı ile meşhur Kayseri neden G.Antep, Diyarbakır gibi gastronomi şehri yapılmadı. Şehrin hiçbir lezzeti ülke çapında, dünya çapında tanıtılmadı. Ülke genelinde Afyon sucuğuyla, Kastamonu Pastırmasıyla ünlü bir şehir olurken, Kayseri neden geriledi. Bir festival yaptık, gerisini getiremedik.

Otopark rezaletinin yaşandığı bir şehire gelen turiste söyleyin nereye gösterilim. Her yerde otopark rezaleti var. Yerli ve yabancı turist aracını park edecek yeri bulamıyor ki. Nasıl bulsun.! Esnaf kendi dükkanını önünü kendi arabasıyla kapatıyor. Hele bir de kalfa, çırak, diğer çalışanların arabasın varsa ver coşkuyu. Adam babasının malı gibi koyuyor dubaları....Sonra niye işler kötü...
Lan, gelecek adama yer mi bıraktın ki gelsin, alışveriş yapsın...
Bu şehir'e bir şeyler yapmak istiyorsak, önce şehrin zihniyeti değiştirmemiz lazım.

Ahilik kültürünün doğduğu Kayseri'de, BAZI işletmecilere esnaflık dersi verilmesi lazım.

Bu şehirde müzik, sanat, resim, konser, festivaller yapmak lazım.

Bu işler yoğurt, kaymak festivali yapmakla olmaz.

Adam gibi, sokak sokak cadde cadde iyileştirilmeler yapılmalı,
Karanlık sokaklar yeme içme mekanlarıyla hareketlendirilmeli...
Hayırlı olsun, geçmiş olsun, afiyet olsun bültenleri bir kenara bırakılıp,
Şehrin eminler artık hünerlerini göstermelidir.
 
 
 
 Kurşun Kalem
 
 
 
 
 
 

Bu yazı 316 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum