Corona Günleri ve Bağışıklık Sistemi
Reklam
Lütfiye Filiz TEPELİ

Lütfiye Filiz TEPELİ

Mavi Eczane

Corona Günleri ve Bağışıklık Sistemi

15 Mart 2020 - 22:46

Beklenen resmi açıklama Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin KOCA’dan geldi ve Türkiye’de ilk Covid-19 vakası resmileşti. Bununla beraber inanılmaz bir kargaşa yaşanmaya başladı. Bazı insanlar panik içinde maske, dezenfektan, kolonya temini için eczanelere akın ederken, bir yandan da seferberlik ilan edilmişçesine gıda ve zaruri ihtiyaç stoklamaya başladı. Şu aşamada sizlere iki tavsiyem var.  Birincisi sakin olmak, ikincisi tedbirli olmak.  Emin olun ikisini aynı anda yapmak mümkün.  


 
Bu dengeyi nasıl kurabiliriz? Bir önceki yazımda,  Coronavirüs’ten korunmak için yapılması gerekenleri kısaca anlatmıştım.  Şimdi ise bağışıklık sistemini nasıl destekleyeceğimizden bahsetmek istiyorum.  Şu an yapılabilecek en önemli yatırım bağışıklık sistemimize olacaktır. Bilmemiz gereken bu virüsün bulaşıcı olduğu ama bulaştığı her insanı ölüme götürmediği gerçeğidir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 60 yaş üstü kişilerde ölüm oranı  %25.4 iken 10-60 yaş arası  %1,23 tür.  10 yaş ve altı çocuklarda ölüm hiç görülmemiştir. Çünkü esas öldürücü olan virüsün kendisi değil yol açtığı akciğer yetmezliğidir. Eğer kişinin immün sistemi kuvvetliyse mücadeleyi kazanabiliyor. Bu durumda bizim immün sistemimizi nasıl kuvvetlendireceğimiz üzerine kafa yormamamız daha doğru olacaktır.

 

Bunun için neler yapabiliriz? 

Öncelikle immün sistem ile beslenme arasındaki sıkı ilişki göz ardı edilmemelidir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenme yerine,  vitamin ve mineral yönünden zengin beslenmemiz gerekiyor. Özellikle C ve D vitamini almak, demir, selenyum, çinko gibi eser elementler ile vücudu desteklemek çok önemli. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, arginin, glutamin gibi aminoasitler, beta glukan, beta kroten, astragalus, kolostrum güçlü bir bağışıklık sistemi için önemli desteklerdir. Ayrıca probiyotik ve prebiyotiklerle güçlendireceğimiz bağırsak floramız sayesinde hastalıklarla mücadelemiz daha kolay olacaktır. Ancak sadece beslenme ile istediğimiz seviyeye ulaşmamız pek kolay olmuyor. O nedenle ihtiyacınıza göre gıda takviyelerini, doktor, eczacı veya diyetisyeninize danışarak dışarıdan almanız gerekebilir. 
 

Bağışıklık sistemimiz için bitkilerden alacağımız yardımı hiç küçümsemeyelim. Mürver başta olmak üzere ekinezya, zencefil, zerdeçal, kekik çok kıymetli bitkisel desteklerdir. Bitkiler kadar bitki özlerinden elde edilen tıbbi aromatik uçucu yağlardan da virüslerle olan mücadelemizde yardım alabiliriz. Diffüzer adı verilen benimde yıllardır hem eczanemde hem de evimde kullandığım hava yayıcılara damlatabileceğiniz mür, paçuli, selvi gibi uçucu yağların antiviral etkisinden faydalanabilirsiniz. Eczacınızdan size bu amaçla kullanılan sprey karışımlar, burun açar damlalar hazırlamasını isteyebilirsiniz. 


Son olarak doğanın mucizesi olarak nitelendirebileceğimiz şifa kaynağı doğal bal ve arı ürünlerinden elde edilen propolis ve arı sütünü gıda takviyesi olarak kullanmanızı tavsiye ederim. 
 


Unutmayalım ki biz bağışıklık sistemimizi ne kadar güçlü hale getirirsek sadece coronavirüs değil diğer tüm hastalıklarla olan bu savaşı kazanma şansımız o kadar yükselir. Bu mücadelede lütfen sağlıkla ilgili hiçbir eğitim almamış, sosyal medya fenomenlerini ya da network usulü çalışan firma temsilcilerini dinlemeden önce sağlık profesyonellerine danışın. Emin olun çok daha doğru ve sağlıklı bilgiye bu şekilde ulaşabilirsiniz. 


Sağlıklı günler dilerim

Ecz. Lütfiye Filiz TEPELİ

mavieczanekayseri@gmail.com
@eczacisohbetleri
 

Bu yazı 32031 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum