Bir Hikaye, Bir Nasihat
Mehmet AKGÜN

Mehmet AKGÜN

Bir Hikaye, Bir Nasihat

22 Temmuz 2020 - 18:36

Günün birinde ormanın derinliklerinde büyük bir yılan, bir ayıya sarılarak ayıyı boğmak üzereydi. O esnada ormandan geçen yürekli ormancı, ayının feryadını duydu ve ayının çaresizliği karşısında vicdanı sızladı. Merhametli olan ve gördükleri karşısında kayıtsız kalamayan ormancı,  hemen ayıyı yılandan kurtarmak için ayının yardımına koştu. Büyük bir mücadele sonucu ormancı ayıyı kurtardı. Sonrası ayı, kendini ölümden kurtaran ve ona şefkat gösteren bu yiğide hayranlık duydu ve sadık bir köpek gibi ormancının peşine takılıp onun yanından hiçbir zaman ayrılmadı. Gel zaman git zaman derken ormancı ve ayının dostluğu iyiden iyiye pekişti.

Günlerden bir gün, yaz ayının sıcak ve bunaltıcı bir öğle vaktiydi. Ormancı, ormanda çalışırken çok yorulmuştu.Dinlenmek içinse gölgede bir ağaç buldu, altına uzandı ve uyumaya başladı. Ormancı o kadar güzel uyuyordu ki, ayı gördüğü bu manzara karşısında hayranlık duydu.Ormancının uykusu derinleştikçe,ayının büyülü bakışlarında ki hayranlıkta artıyordu artmasına ama ayının görmüş olduğu manzara karşısında; sanki bir anda büyü bozulmıuştu. Peki ayının bakışlarında ki büyüyü bozan şey neydi?

Evet bizim ormancı mışıl mışıl uyurken başında bir sinek dolanıyordu ve bunu gören ayı hani ormancının sadık bir dostuydu ya !sineğinormancıyı rahatsız edip, onun güzel uykusunu böleceği kaygısıyla,hiç düşünmeden o sineği pençesiyle uzaklaştırmaya karar verdi ve sonra ayı ormancıyı düşünmeden, elini kaldırdı ve pençelerini rastgele havada uçan sineğe doğru savurmaya başladı. Ayının savurduğu pençe sayısı, bir pençe, iki pençe derken, ayı ıskalamanın verdiği öfkeden olsa gerek gözü hiçbir şey görmez oldu. Sonra öfkeden gözü kör olan ayı, o öfkeylekoca pençesiniküçük sinek yerine ormancının başına isabet ettirdi.

Sonuç mu?

Ayı’nın dostluğu ormancının kellesini uçurdu.

Nasihat mi?

Evet dost olmak, dosta fedakârlık yapıp onu koruyup kollamak güzel bir şey ama herkes ile dost olunmayacağını özellikle de cahillerin fedakârlıkile ahmaklığı karıştırdığını bilmekse farkı bir şey.

 Eee !Voltaire ne demiş ‘’ Büyük cinayetler ancak büyük cahiller tarafından işlenir ‘’

Bu yazı 8235 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Güzin yiğit
    2 ay önce
    Akıllı düşman akılsız dosttan hayırlıdır. Kaleminize yüreğinize sağlık..