Güvenilir misin?
Reklam
Mehtap Kaplan

Mehtap Kaplan

Güvenilir misin?

11 Mayıs 2020 - 10:22

Bu hafta Nesrin Bayraktar’ın kaleme aldığı muhteşem bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Kendinizi güvenilir biri olarak görüyor musunuz? Verdiğiniz sözlerde duruyor, içinizin dışınızın bir olduğunu düşünüyor musunuz? Peki, kendiniz hakkındaki bu düşüncelerinizin başkaları tarafından da onaylanacağını söyleyebilir misiniz? Yani diyorum ki, birileri yakınlarınıza sizin ne kadar güvenilir biri olduğunuzu sorsa, alacağı cevaplar nasıl olur, bunu tahmin edebilir misiniz?

Evet, güvenilir olmak hiç şüphesiz hayatın her alanında kişiye artı değer katıyor. İnsanlar hem iş hem de özel hayatlarında güvenilir insanlarla ilişki kurmak, sözünün eri kişilerle yakınlaşmak istiyor. Özellikle de kimsenin kimseye sırtını dönemediği şu zamanda. Sahte yüzlerle gerçeklerinin birbirinden ayrılamadığı, kimin doğru kimin yalan söylediğinin anlaşılamadığı şu gelişmiş medeniyet çağında. Dürüst gibi görünen kişilerin sahtekâr, sahtekâr izlenimi verenlerin ise dünyanın en güvenilir kişisi çıkabildiği zamanımızda, güvenilirlik gerçekten mumla aranır bir nitelik haline geldi. İnsanlar aldatılmaya o kadar alıştı ki, her taşın altında bir şey aramak artık bir nevi önlem gibi oldu.

Güvenilirlik! Evet, çağımızın mumla aranan özelliklerinden bir tanesi! Peki, ama bu bir kişilik özelliği midir yoksa başka bir şey mi? Yani bazıları güvenilir doğarken diğerleri bu özellikten mahrum bırakılmış olarak mı dünyaya geliyor? Tabii ki hayır. Aslına bakarsanız, güvenilirlik bir kişilik özelliği falan da değil. Bu kavram insanın kişilik özellikleri ile yaşadıklarının ortak bir sonucu. Mesela; parası olmayan bir kişi borcunu zamanında ödeme konusunda daha çok güvenilir olurken, maddi durumu iyi olan biri ise borcunu ödeme konusunda daha duyarsız olabiliyor. Güvenilir insanlar, söz verip de tutmayan ama sözde iyi kalpli olan kişiler gibi olmak yerine gerçekçi sözler veriyor ve bir söz verdikleri zamanda ne olursa olsun arkasında duruyorlar. Çünkü onlar etrafımızdaki sayısız insanın yaptığı gibi boş yere söz vermenin kişinin kendisine yapacağı en büyük kötülüklerden biri olduğunun açıkça farkındalar.

Günümüzde ne yazık ki güvenilir insan bulabilmek mumla aranacak hale geldi. Ne diyelim Allah her zaman karşımıza güvenilir ve dürüst insanları çıkarsın.
 
 

Bu yazı 53706 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Canan
  1 yıl önce
  Bi zaman da guvenilir insan bulmak o kadar zor ki.
 • Habibe Dağlı
  1 yıl önce
  Amin insallah.