Suriyeli Mülteciler Politikası Hakkındaki İzlenimim, Endişem ve...
Metehan Aykut Kartalkayası

Metehan Aykut Kartalkayası

Suriyeli Mülteciler Politikası Hakkındaki İzlenimim, Endişem ve Tavsiyem...

01 Temmuz 2019 - 00:00

İlk günden beri Suriye’de yanlış politika izleyen, Suriye konusunda demokrasi ve rejim karşıtı politikasından bir an olsun şaşmayan AK Parti hükümeti, sınır dışında yürüttüğü yanlış Suriye politikasını ülke sınırları içerisinde de sürdürmeye devam ediyor. Suriylilere yapılan pozitif ayrımcalıklar, kendi halkını hor görüp Suriyelilere yapılan yardımlar...

Kan, şeref, onur, mücadele ve iman gücüyle kazanılmış bir ülkenin vatandaşlığının bu denli ucuz verilmesi;
İç İşleri Bakanı’nın “15 Temmuz zaferi Suriyeliler sayesinde kazanıldı” ithamı...

Saymakla bitmez yürüttükleri yanlış politikanın ucuz söylemleri!

Her eyleminize yansıttığınız, ideolojinizin ana prensibi olan “din istismarcılığını” -hiç şaşırtmadı ki- “Ümmet Kardeşliği” adı altında Suriye politikanızda da uyguladınız. Ama bu politikanız bu ülkenin vatandaşlarına bedeller ödetti, ödetiyor ve geri adım atmazsanız da bu ülkenin vatandaşları bedel ödemeye devam edecek.

İZLENİMİM; Suriyeli ümmet kardeşlerimiz bu toprakları kendi toprakları gibi görmeye başladılar. Bu ülkenin kapılarının onlara açılmasına müteşekkir kalmayıp burayı kendi ülkeleri gibi görüp, kendilerini daha üstün kılmaya başladılar. Sokaklarda çok rahat gezip, milletin karısına kızına, anasına, bacısına laf atıp istismarda bulunmaya başladılar.

ENDİŞEM; Bu halk Suriyeliler konusunda çok fedakar davrandı. Çoğu zaman bedel de ödedi. Ancak endişem şu ki; bu halk artık ezilmekten, hor görülmekten, kendi topraklarında ikinci sınıf vatandaş olmaktan çok yoruldu. Bu halk artık ödediği bedellerin bedelini ödetmeye başladı. Bu halk öfkelendi, kışkırdı, ve ne yazık ki ayaklandı. Sizin sağlayamadığınız adaleti sağlama hakkını kendinde görmeye başladı. Üzülüyorum, endişeleniyorum...

Ama bu halk dün akşam İkitelli’de suçluluğu yahut suçsuzluğu kanıtlanmamış, şimdilik sadece bir iddiadan ibaret olmasına rağmen; bir taciz iddiasıyla bir Suriyeli mülteci yi öldürdü. Adaleti kendisi dağıtmaya çalışıyor. Ve ümmet temelli politikanızı sürdürdüğünüz, Suriyeli mültecilere ayrıcalık tanımaya  devam ettiğiniz sürece bu halk kendi adaletini dağıtmaya devam edecek. Öngörüyorum ki; bu bir iç savaşın getireceği bir ateşin küçük kıvılcımlarıdır.

TAVSİYEM;  20 yıllık iktidarınız ikili oynadığınız dış politikalarınız, akşamdan sabaha değişen siyasi söylemleriniz ile dolu.Size tavsiyem 20 yıldır oynadığınız bu “ikili siyaset” olgunuzdan asla taviz vermeyip suriyeli mülteci politikanızdan geri adım atmanızdır. Aksi taktirde kıvılcımları gün yüzüne çıkmaya başlayan “ümmet kardeşliğinin” “ümmet çatışması” gün geçtikçe harlanmaya devam edecektir.

@aykutmetehan
 

Bu yazı 471 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Perihan Temizkan
  3 ay önce
  Harika bir izlenim.Ve biz vatandaşların gerçekten endişelendiği bir sorun maalesef.Yüreğine kalemine sağlık
 • Rabia Atalay
  3 ay önce
  güzel dille gerçekler yansıtılmış, tebrikler