Evdeki Hesap Outlet'e Uymadı!
Reklam
Özgür KALYONCU

Özgür KALYONCU

Evdeki Hesap Outlet'e Uymadı!

23 Ekim 2019 - 14:43

Fırsat mağazacılığını sembolize eden bir kelime olan ‘outlet’ kelime anlamı olarak, fabrika artığı, üretim fazlası, ihracat fazlası, seri sonu anlamlarına karşılık geliyor.

AVM sektöründe ise sezon ürünlerin satıldığı AVM’ler ve Outlet AVM’ler olarak bir ayrışma söz konusu. Kitaba baktığımızda ise mağazada satışa konu olan ürünlerin en az %70’inin ‘outlet’ olması gerekiyor. Tanımlama ve mevzuatı açıkladığımıza göre gelelim yazımızın içeriğine.

Geçtiğimiz hafta sonu, bir iş arkadaşım yaklaşan kış mevsiminden korunmak için mont almak istediğini belirtti. Daha ekonomik bir alışveriş için Ankara’da faaliyet gösteren bir Outlet Alışveriş Merkezi’ne gitmeyi önerdi. Birlikte düştük yollara, AVVA’nın geçen sezon satılan bir montunu gözüne kestirmişti, kendisine girdiği mağazanın yöneticisine outlet ürünleri göstermesini talep etmesini tembih ettim.


Outlet Ürünlerimiz Sadece İnternet Sitemizde Satılıyor!

Yaklaşık 500m2 olan bir mağazada birkaç tane pantolondan, 350m2 olan başka bir mağazada üç beş pantolondan ve iki, üç gömlekten başka ürün yoktu. AVVA mağazası ise daha ilginç bir yanıt verdi; “bizim outlet ürünlerimiz sadece internet sitemizde satılıyor” Alın size sekiz sütuna manşetlik ya da maksadını aşan talihsiz bir açıklama! Yani daha hesaplı bir alışveriş için tercih ettiğiniz outlet aslında yeni sezon ürünlerinden oluşan bir mağaza ve outlet olmayan mağazalarından bir farkı yok.

Hal böyleyken, farklılaştırma, ayrıştırma adı altında isminin sonuna outlet sözcüğünü ekleyen alışveriş merkezlerinin marka vaadini yerine getirmediği sonucu ortaya çıkmıyor mu? Bu şekilde faaliyet göstermek aslında tüketiciyi kandırmanın bir türü olmuyor mu? Uzun yıllardır üzerinde çalışılan avm mevzuatının uygulanmaması bir sorun değil midir?


Özel Markalı Ürünlerin Pazar Payı Yükseliyor!

PLAT Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği, özel markalı ürünler (Private Label) sektöründe 2019 yılının 8 aylık döneminde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Buna göre geçtiğimiz yıl cirosunu yaklaşık yüzde 70 büyüme ile 50 milyar TL’ye çıkaran özel markalı ürünler (Privatel Label) sektörü, 2019 yılında da büyümesini sürdürdü. Nielsen verilerine göre sektör, yılın 8 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30 büyüdü. Böylece özel markalı ürünlerin sigara ve alkol hariç Hızlı Tüketim Ürünleri pazarındaki payı da yüzde 21,4’e yükseldi. Aynı dönemde Hızlı Tüketim Ürünleri (FMCG) pazarı yüzde 19 oranında ciro büyümesi kaydetti.

Daha önceki yazılarımızda indirim marketlerin başarılarının altında yatan en önemli faktörlerin başında gelen özel markalı ürün satışının geldiği nokta bu şekilde.

Ocak-Ağustos aylarını kapsayan 8 aylık dönemde yüzde 30 ciro artışı yakalayan özel markalı ürünlerde (Private Label), gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 21,9’luk pay ile ilk sırada yer almayı sürdürdü. Gıda ve alkolsüz içecekler kategorisindeki PL ürünlerin cirosu geçen yılın 8 aylık dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 27 artış gösterdi.Bu dönemde en yüksek artış yaşanan ürün grupları; yüzde 44 ile ev temizlik ürünleri ve yüzde 43 ile kişisel bakım ürünleri olarak dikkat çekti. Ev temizlik ürünlerinin 2019’un 8 ayındaki özel markalı ürünler cirosundaki payı yüzde 20,3’e; kişisel bakım ürünlerinin payı ise yüzde 19,8’e yükseldi.

Nielsen’in yaptığı araştırma şu sonucu doğuruyor; durgunluğa veya belirsizliğe paralel tasarruf dönemlerinde, tüketiciler satın aldıkları ürünlerin fiyatına duyarlı. Başka bir deyişle ürünün, işlerini görmesi yeterli. Bu verilerin sektör tarafından iyi okunması çok önemli bence. Çünkü, bu araştırmada ortaya çıkan artış ve duyulan güven önümüzdeki dönemde de artarak devam edecek. Bunun en önemli dayanağı da; tüketicilerin yüzde 42’si “daha ekonomik”, yüzde 27’si “normal markalar kadar kaliteli” ve yüzde 22’si de “giderek artan bir kaliteye sahip” oldukları için Private Label ürünleri tercih ettiklerini ifade ettiler. Yüzde 17’lik bir kesim ise satın aldığı ürünün kalitesinin ödediği paraya değdiğini söyledi.

Bu yazı 1296 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum