Sıcak, Konuksever, İştahlı Adana
Reklam
Reklam
Özlem ÖZGEN

Özlem ÖZGEN

@ozlem_duran_ozgen

Sıcak, Konuksever, İştahlı Adana

09 Ekim 2020 - 13:23

Hazırlanması ile tüketilmesi arasında uzun ve zorlu bir süreç yaşanan yemek;  herkesin algılaması çerçevesinde şekillenir, bu algı bir kültür hadisesidir ve kimi seçkin kültürler vardır ki yemek bir yaşam biçimine dönüşür. Bütün bu süreçte belirleyici unsurlar coğrafya ve insandır.

İyi yemek insanı kendine çeker.

Zengin tarihi, dört mevsimin en güzel yaşandığı doğası, benzersiz yemek kültürü, sıcakkanlı insanlarıyla Türkiye’nin nadide şehirlerinden Adana’dayım.


 
Adana mutfak kültürü sekiz bin yıllık birikimin, deneyimlerinin sofralara taşınmış yüzü.
Allah vergisi bir coğrafya zenginliği ile taçlanmış.

Misafirperverliği ile tanınan Adana insanının hayatında mutfak ve yemek önemli bir yer tutuyor.
 


Adana Sıcak Ve Konuksever Bir Kent.

Özel bir şehir hem de yirmi dört saat yedi gün yaşayan ve yaşatan.

9-11 Ekim 2020 tarihlerinde online olarak gerçekleşecek 4. Adana Lezzet Festivali’nin teması da “İlham Veren Tüm Renkleriyle Adana
Festival kapsamında Adana’da iz bırakmış farklı kültürlerin lezzetleri de ön plana çıkarılacak.

Dijital festivalin odak noktası eşsiz Adana Mutfağı.

Festival gastronomi dünyasının yıldız isimlerinin katılımıyla üç gün boyunca dijital bir gastronomi şöleni sunmaya hazırlanıyor. Çıta her yıl biraz daha yükseğe çıkıyor.

Detaylarını gün gün paylaşacağım.

4. Adana Lezzet Festivali, 9 Ekim’de Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, şehir protokolü ve konuklar tarafından mangal ateşinin yakılmasıyla başlayacak. Ardından ülkemizin et profesörü olarak bilinen Cüneyt Asan’ın Adanalı ustalar eşliğindeki gastro şovu gerçekleşecek. Festivalin ikinci günü ise; Türkiye’nin ünlü şefleri Sahrap Soysal ve Ebru Baybara Demir’in Adanalı Kebap Ustası Melek Kıyan eşliğindeki “Kadın Şefler Mangal Başında” gastro şovu ile açılacak.

Gastronomi dünyasının nabzı 3 gün boyunca Adana’da atacak!

Festival boyunca ünlü şefler; Hazer Amani, Yunus Emre Akkor ve Eyüp Kemal Sevinç’in Adana’nın Varda Köprüsü ve Anavarza gibi simge mekânlarında gerçekleştirecekleri gastro şovlar canlı olarak yayınlanacak. Le Cordon Bleu İstanbul Eğitmen Şefi Luca de Astis de İstanbul’dan bağlanarak gastro şovuyla festival severlerle buluşacak.

Festival kapsamında gerçekleşecek oturumlarda gastronomi sektöründeki yeni gelişmeler, araştırmalar, üretimler, sorunlar ve çözümleri konusunda fikir alışverişinde bulunulacak. Ayrıca, yerel ustalardan şehrin mutfak zenginliğini yansıtan mutfak atölyeleri ve şovlarıyla kentin önde gelen lezzet markalarının hikâyeleri dijital dünyada geniş kitlelerle buluşacak.

Anadolu mutfağının değerine inanan ve bu mutfağı yaşatma çabasında olan insanların varlığına inanıyorum.
Bu doğrultuda Adana lezzet festivalinin içerik çalışması ve iletişimini de alanının en deneyimli ajansı Logos İletişim gerçekleştiriyor.
 
Adana’nın sofrası sadece kebaptan ibaret değil. Adana'yı sadece kebap ve şalgamdan ibaret sanmak büyük bir haksızlık olur.  Bu şehir ünlü mutfağı ile yüksük çorbasından içli köftesine, mercimekli bulgur pilavından dolma çeşitlerine, mumbarından şırdanına dek pek çok lezzeti içinde barındıran başlı başına bir lezzet şehri, biliyorum. Hepsini tadıp, yaşayarak anlatacağım. Renkli, eğlenceli, en çok da kebap kokulu bir Adana olacak.Adanalı değilim ama bu festivalle üç gün Adanalı gibi olmanın lezzetine varacağım ve bu sayede 

Festival neşesi ile

Ayşe Arman’ın dediği gibi “İçimden Adana enerjisi fışkıracak”.

Festivali sosyal medyadan ve Youtube kanalından takip etmeyi unutmayın...

@adanalezzetfestivali
 

Bu yazı 38550 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum