Özüne Dönme Vaktidir!
Reklam
Remzi YILDIRIM

Remzi YILDIRIM

Deklanşör

Özüne Dönme Vaktidir!

03 Nisan 2021 - 23:19

Atalarımızdan bize kalan, yazılı ve yazılı olmayan kurallara Türk Töresi olarak geçmişten bugüne isimlendirilir…

Türk kültür yapısının en hassas ve ince dokusunu ise“Türk Töresi” oluşturmaktadır… İnsanın Şah damarı kadar kıymetlidir..!

Töre, tüm ırkları ve dinleri özgürleştiren, bireysel, sosyal ilişkileri düzenleyen, kişisel disiplini otoriteye bağlayan, milli barış, dayanışma ve beraberliği sağlayan bir kültür kurumudur. 

Türk töresinde her bireyin toplum içindeki yeri, sırası ve görevleri belirli kurallarla belirlenmiştir. 

TÖRE KURALLARI

Kural 1-Doğaseverlik;

Türk boyları içerisinde yaşayan ihtiyarlar, gençler doğa ile bütünleşmişti, Bitkilere, suya, havaya zarar vermez. Ekolojik dengeye önem verir, sağlam kafa sağlam bedende olur savıyla faydalı yiyeceklerle, doğal ve sağlıklı beslenir. Spor yapar, bedensel güce önem vermişlerdi.

Kural 2-Kadın hakları;

Aile içinde kadın erkek eşit haklara sahipti. Tek eşlidirler. Eş, Sultan Kaan/Kaan olarak temsil edilirdi. Türk töresinde, kıyafet, mevsimsel olarak hava durumuna göre, Türk örf ve adetlerine göre giyilirdi.

Kural 3-Erdemlilik;

Türkler ve Türk egemenliğinde yaşayan herkes güvenilir, çalışkan, konusunda uzman olmalıdır. Türk töresi, tüm diğer kabilelerin ve dünya milletlerin “evrensel” ahlak değerleriyle örtüşür. Türklerde su kaynaklarında beraberce yıkanıldığı bilinmektedir. Sevişmek adam öldürmekten daha ayıp değildi.
Cinsel taciz asla olmaz, hiç kimse cesaret edemez, aklından bile geçiremezdi. Çünkü, töreye göre çok ağır cezalar uygulanırdı. Hırsızlık, devlet malına zarar verme vs. asla olamazdı çünkü; Türklere göre devlet malı, ulusun malı olarak bilinirdi, kutsaldı. Devlete zarar vermek, ideallerin alçaltılması, ahlaki değerleri kıymetten düşürmek, sır saklamamak aynı şekilde cezalandırılırdı.

Kural 4-Adalet;

Türk töresinde cezalar çok nettir. Tüm toplum bireyleri tarafından bilinir ve kesin uygulanır. Herhangi bir boy üyesi, kurultaylarda Kaan’dan hesap sorabilir. Yönetici / yönetilen/ceza veren omuz omuza çalışır, birbirine karşı sorumludur. Doğuya, güneşe bakan evlerinin kapısı kilitlenmez. Hırsızlık yoktur. Hakan kendi özel varlığını belli zamanlarda halka eşit dağıtılırdı. Eski Türklerde suç: “şerefli” suç: “şerefsiz suç” diye ikiye ayrılırdı. Türk töresine karşı çıkan hanedan mensuplarına ölüm cezası verilince, kendi yayının kirişi ile boğulurdu. Osmanlılar devrinde bile bu böyle olmuştur. Namussuzluğun, iffetsizliğin cezası ölümdü.

Kural 5-Aile;

Büyüğe saygı, küçüğe şefkat ve sevgi zorunludur. Toplumun inşa edildiği temel noktadır. Anne ve baba, çok küçük yaşlardan başlayarak töre kurallarını ve bildiği her şeyi çocuklarına öğretir.

Kural 6 -Etik anlayış;

Toplum faydası için dürüst davranan her bireyin önü açılır. Yönetici sınıfına geçer. Töre dışı, bencilce davranan birey, sınıfı, yaşı ne olurda olsun toplum dışı bırakılır. Hiç kimse onla konuşmaz, sofraya alınmazdı. Oba tarafından dışlanırdı.

Kural 7-Özgürlük;

Türk ulusunun Türk’ten başka efendisi olmaz. Hür yaşar.

Kural 8- İnanç;

Türk devleti laiktir. İnanç, kişisel bir şeydir. Türk egemenliğinde, Türk töresine göre, Musevi, Hristiyan, Budist, Şaman vs. mutlu bir şekilde yaşamışlardır. Türkler, din sömürüsüne dayanan tüm iktidarların yıkıldığını görmüştür. Töre, din sömürüsünü affetmez. Din görevlileri siyasete karışmaz. Onlar; ait oldukları topluma efsun, ölüm, doğum sırasındaki ritüelleri yerine getirme işini yapar.

Kural 9-Yönetim şekli;

O zamanın koşullarına göre, en ileri demokrasidir. Devlet yapılanmasında töre esastır. Devlet yurttaşlarının ücretsiz ulaşım, sağlık, eğitim, güvenliğini sağlar. Bu bağlamda ipek yolu ile tüm Asya ve Avrupa, binlerce Türk ürünü yapıtlarla, kervansaraylarla doludur.

Kural 10- Kültür;

Diğer kültürlerin gelenek göreneklerine, sağlıksız yiyeceklerine ve giysilerine özenilmez. Taklit edilmez. Gösterişe ve debdebeye önem verilmez. Yöneten / yönetilen hiçbir şeyi israf etmez, aynı şeyleri giyer, aynı şeyleri içerler. Sosyal felaketlerde /kıtlık /deprem/ sel olduğunda ortak akıl ile birlik olup, her türlü zorluğun üzerinden gelirler.

Kural 11-Eğitim;

Çok küçük yaşlardan itibaren çocuklara Türk töresi öğretilir. Barışta ve savaşta tam olarak ne yapacakları konusunda bilinçlendirilirler. Hakanlar tüm buyruklarını bilinçli verir. Halklar ve beyler cesur ve bilgedir. Türk Milletini sevmek üzere yetiştirilir.

Türk töresi, yüksek çok küçük yaşlardan başlayan sorumluluk duygusu demektir. Devlet hizmetinde, insanların ilişkilerinde millete hizmeti ve insanlara saygıyı esas alır. Ağırbaşlı, vakarlı, ciddi, çok konuşmayan, gerektiği zaman az ve öz konuşan, soğukkanlı olan, birden öfkelenmeyen, cesur, ahlaklı, azimli, sözüne ve vazifesine sadık, disiplinli, yalan söylemeyen kişiler yetiştirilir. En önemlisi, topluma ihanetin zararları ve cezası öğretilir.

Kural 12- Antlaşma, Söz Vermek;

Örneğin; Avrupa’ da fertler karşılıklı münasebetlerinde “Türk sözü mü?” derler. Onlar Türk sözüne güvenileceğini bilmektedirler. Büyüğünün emrinden çıkmamak, Türk töresinin esas unsurlarıdır.
Türkler bütün devletlerini bu töre ile kurmuşlar, töreyi bozunca da yıkılmışlardır.

Sonuç; Özenti, Moda, Benim Sitilim, Ben bilirim, Biz değil benlik arttı Süngünün açtırtmadığı eteği moda denilen illet açtırdı. Töre unutuldu! Televizyon programlarında kadın erkek yaşamları hadsizlik okyanusa ulaştı. Kim kim, belli değil. Bıçak sırtı yaşamlar her geçen gün yaşanmaya başlandı. Ülkesini terk etmek isteyen de var istemeyende. Yüreklerdeki hayaller çalındı. Gençlere robot hayatı bilimin gereği diye aşılandı. Komşuluk bitti. Mahalle unsuru yok oldu. İnsan kendini kaybeder oldu. Nereye koşuyor Millet, Dolar, Euro Döviz Kurları, Borsa, mahvetti ekonomiyi… Üretimde şartel durdu… Çiftçi köyden indi şehre kayboldu..!  Nereye gidiyor yaşam belli değil… Her genç her yaşta insanın elinde cep telefonu robot bir hayata demir atıldı… Kul olmak unutuldu. Doğal felaketler çoğaldı… Hırsızlık, olayları artış oldu… Keşmekeşlik bir hayat ülkemizi sardı sarmaladı… Ey Türk titre ve kendine gel, Bu yaşam Türk yaşamı değil, Bir elinde bilgisayar, araştıran proje üretme vaktidir artık... Marka olma ve ihracatta milyar dolarlık satışlar yapma anıdır. Bu kudret senin asil kanında ve geçmişteki atanda örnekleri vardır… Geriye sadece vira Bismillah kalmıştır haydi rastgele. Aile fertlerin ile üretmeye, sevgiye birlik beraberliğe vesselam.

Bu yazı 13284 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum