Aman Ha Dikkat!
Reklam
Selda Avcı

Selda Avcı

selda.avci38@hotmail.com

Aman Ha Dikkat!

02 Mayıs 2021 - 14:07

Allah azan karıncaya kanat takar, uçan kuşa yem edermiş. Her yükseliş hayrınıza olmayabilir. Belki de sonunuzadır... (Alıntı)

Herşey yolunda giderken saniyeler sonra ne olacağını Allah'tan başka kimse bilemez. Ne oldum demeden, ne olacağım düşüncesi ile yaşamaktır esas olan bu hayatı...

Hem çok azgınlığın,sapkınlığın sonu hüsrandır. Vakit varken yol yakınken uyanmak gerek bu gaflet uykusundan...

Öyle bir zamandan geçiyoruz ki;
Her şey yerlerde, Sezen Aksu diyor ya:
“Ne ağzımın tadı var,
Ne canda huzur, gönül nasıl bir kederde” diye,“ hiç bir şeyin tadı da, hatrı da kalmamış günümüzde!

İnsanların bir kısmı vefasız, pervasız, acımasız ve ne oldum delisi olmuşlar.

Bulundukları yer mi veriyor onlara bu cahil cesaretini, yada arkalarını yasladıkları, güvendikleri dağları mı orası muamma!

Her şeyin bitme zamanının olduğu unutuluyor işte. Sanki herşey ebediyyen onların istediği gibi devam edecek!

Az yaşasan da, çok yaşasan da, dünyalar senin olsa da götüreceğin bir top kefen oda nasip olursa!

************
Şimdilerde yeni moda bir dolandırıcılık türedi! İnsanlar kendilerine gelmek yerine şeytani fikirlerine her geçen gün yenilerini eklemekte hiç vakit kaybetmiyor. Bahsettiğim dolandırıcılık yöntemi sosyal medya üzerinden yapılıyor!

Keşke dolandırıcılıkta kullandıkları dahiyane (zekice) fikirlerini hem insanlığın, hem kendilerinin faydasına kullansalardı. Eminim daha karlı çıkarlardı. Emek vermeden, birilerini üzerek, bir ailenin ekmek parasına göz dikerek elde edilen kazanç kimseye fayda vermez. Helal kazancın adıdır emek!

Peki bu dolandırıcılık nasıl mı yapılıyor?

Instagram, Twitter, Facebook vb. sitelerde güvenilir, takipçi sayısı ve beğeni sayısı çok olan kişiler hedef alınıyor. Bu kişiler günlerce takibe alınıyor ve zayıf noktaları, ilgi alanları tespit ediliyor.

Daha sonra ise yaptığı işi ile alakalı olarak gönderilen link ile ne yazık ki hesabı ele geçiriliyor bu şebeke tarafından. Şebeke diyorum çünkü bunlar bir iki kişinin yapabileceği işler değil. Çok büyük paralar gasp ediliyor, haksız kazanç sağlanıyor.

Hesabı ele geçirilen kişinin hikayesinde veya normal paylaşımda hiç aslı astarı olmayan, şu işe şu parayı yatırdım. Şu kadar kazanç elde ettim gibi paylaşılan yazıyı görenler. Güvendikleri kişilerden böyle bir paylaşımı görünce buna itibar ediyorlar ve hemen dolandırıcı olduklarını bilmedikleri insanlarla irtibata geçerek ne yazık ki tuzağa düşüp, maddi zarara uğruyorlar.

Son zamanlarda çevremde tanıdığım bir kaç kişi bu mağduriyeti yaşadığı için uyarı maksadı ile bu yazıyı kaleme almak istedim.

Sosyal medya üzerinden gönderilen hiç bir linki kim olursa olsun kesinlikle tıklamayın!

Tanımadığınız kişiler ile ikili muhabbetlere fazla girmeyin.

Şayet bir arkadaşınızın paraya ihtiyacı varsa, sizden para isteyecek kadar samimiyetide vardır, bunu mesajla yapmaz. Sizi telefonla arayıp durumunu anlatır. Bu şekilde olmayan sosyal medyadan gelen hiç bir mesaja itibar etmeyin derim.

Sosyal medya hesapları kişiye özeldir, buna saldırıya teşebbüs edenlerin ağır cezalar alması gerektiği düşüncesindeyim. Aksi halde dolandırılan, dolandırıldığı ile kalıyor.

Çağımızın yeni dolandırıcılık yöntemi sosyal medya tacirlerinin tuzağına düşmeyin. Lütfen dikkatli olun... Saygıyla!

Bu yazı 10450 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum