Çilek Reçeli
Reklam
Şükran Okutman ÖKE

Şükran Okutman ÖKE

Çilek Reçeli

20 Mayıs 2019 - 15:26

Tamda çileklerin olduğu dönem eşim reçellik çilek aldı. Akşamdan ayıklayıp şekere yatırdım, sabah erken kalkıp ocağa koydum , altını da harlı açtım ki hemen kaynasın sonra kısayım ağır ağır pişsin. Büyük bir tencereydi ve kolaya kaynamaz gittim odaya oturdum. Bu arada kapı çaldı komşular yürüyüşe gidiyoruz gelmez misin dediler, gelmez olurmuyum hemen, ve çıktık yola. Epey bir yol gittik, hızlı yürüyoruz arada konuşmalar oluyor komşumun biri bende dün çilek aldım reçel yapacağım demesiyle kafama balyoz yemiş gibi oldum. Eyvah ocakta reçelim vardı ben ışık hızıyla geri döndüm nasıl koşuyorum. Arada yavaşlıyorum  soluklanmak için , çok erken olduğu için henüz yollar tenha. Olanlarda zaten bana bakıyor, sabahın köründe canhıraş koşan bir bayan. Kan ter içinde eve ulaştım apartmana girmemle havayı koklamam bir oldu, yanık kokusu var mı diye yok. Kapıya anahtarı taktım anahtarı üzerinden almadan ayakkabılarımla doğruca mutfağa koştum ocağın altını kapattım ve ben unutkanlığımın ceremesini akşama kadar ocak temizleyerek ödedim mutfağı ve evi yakmadığıma şükrederek. Tabi reçel kaynamış taşmış artık ağdalaşmış ocak batmış kenarlardan yerlere ve dolap içlerine sızmış, her yer yapış yapış.

  Ve yine bir gün fırına pişmesi için kadayıf koydum ki kadayıf çabuk pişer, küçük oğlum henüz bebek ve odasında uyuyor, kapı çaldı karşı komşum çay demledim gel çay içelim dedi , iyi dedim iki dakka geçerim zaten çocuk uyuyor hem ona bakmaya gelirim hem de kadayıfa bakarım. Geçtim, çayın yanına ikramlıklar koymuş  bir bardak çay içtim ben çocuğa bakıp geleyim dedim. Kapıyı açtım içeri geçtim mutfak kapısını kapamıştım açmamla aman Allahım mutfak göz gözü görmüyor, koştum mutfak camını açtım fırın kapağından nasıl duman çıkıyor anlatamam fırını kapadım içinden tepsiyi alıp balkona bıraktım kadayıf kömür olmuş, oğluma baktım mışıl mışıl uyuyor mutfak kapısını  kapatıp hiç bir şey olmamış gibi komşuya geçtim. İşin ilginci benimle birlikte demek ki yanık ve duman kokusu da girdi üzerime sinmiştir, komşu kızına mutfakta bişey yanıyor yanık koktu diyor gidip bakıyorlar yanan bişey yok, ben de nedense hiç çaktırmadım yanık kokusu benden geldi diye.

  Yeni evliyim kayınvaldem ocağa hoşaf yapmak için üzüm koydu ve biz onu unutup yan apartmana komşuya geçtik. Yedik içtik sohbet ettik artık eve geliyoruz apartmana girdik nasıl yanık kokuyor acı bir koku. Kayınvaldem kızdı canınız almıya ne yaktılarsa diye. Kapıyı açtık içeri geçtik mutfak camı açık ocağın üstünde tencere içinde sanki zeytin çekirdekleri, kayınvaldem kaşığı aldı inceliyor bunlar ne diye biz hala ayıkmadık o arada kayınpeder kapıdan girdi ve bize kızdı evi yakıyordunuz ocağı açık bırakıp gitmişsiniz diye biz anca o zaman ayıktık ki ocakta üzüm hoşafı vardı. Allahtan kayınpeder eve gelmiş hoşaf suyunu çekmiş çekirdeğe dönüşmüş ocağı kapamış camları açmış ve biz bir felaketin eşiğinden dönmüşüz

Bu yazı 857 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum