Çocukluğumdaki Ramazanlar
Reklam
Şükran Okutman ÖKE

Şükran Okutman ÖKE

Çocukluğumdaki Ramazanlar

31 Mayıs 2019 - 16:48

Ramazanın sonuna yaklaştığımız şu günlerde,hani hep denir ya nerde o eski ramazanlar diye bende çocukluğumdaki ramazanlar için nerde o eski ramazanlar diyorum Çocuklukta yaşanan her şey çok özel ve güzeldir. Bende çocukluğumdaki ramazanları unutamıyorum. Ramazan gelmeden evlerde hazırlıklar başlardı. Her evde mutlaka yufka ve halka yapılırdı, kete daha sonra yapılır taze olması adına . Büyük bir heyecanla ramazan karşılanırdı.

Çocuklukta sahura kalkmak bir ayrıcalıktı, oruç tutalım tutmayalım akşamdan büyükler tembihlenir sahura kaldırmaları için. Gece ramazan öncesi yapılan yufkalardan kızartma börek yapılır, tadına doyum olmazdı. Gündüz mahalle çocukları sokakta toplanır oyunlar oynanır iftar top vaktine yakın bütün çocuklar pür dikkat topun atılmasını beklerdik ve topun atılmasıyla birlikte atıldı atıldı diye bağrışarak evlere dağılırdık. İftardan sonra büyüklerle camiye teraviye gitmekte bizim için olmazsa olmazlardandı. Komşular birbirine seslenir hep birlikte toplanıp teraviye gidilirdi. Bayram yaklaştıkça evlerde bayram temizliği başlar dip köşe heryer temizlenir ikramlık baklavalar börekler açılırdı. Bayram öncesi çocuklara bayramlık almakta olmazsa olmazlardandı.

Öyle mutlu olurduk ki, bir an önce bayram gelse de yeni kıyafetlerimizi giyinsek diye saatleri sayardık. Arefe akşamı mutlaka banyo kazanı yakılır, aile fertleri sıra ile banyosunu yapar huzurlu bir şekilde uykuya dalınır. Bayram sabahı evin erkeği bayram namazına gider evin hanımı akşamdan ıslatılmış nohutu ocağa koyardı. Bayram sabahı yahni pilav da olmazsa olmazlardandı. Evi saran yahni kokusuyla uyanılır, evin erkeği camiden gelince sofraya oturulur daha sonra bayramlıklar giyilir büyüklerin elleri öpülür ve harçlıklar alınırdı. Bayram gezmeleri de unutulmazlar arasındadır. Mutlaka bayramlarda akraba ziyaretleri yapılır bayramlaşmaya gelen de çok olurdu. Kapı zili hiç susmazdı gelenlere mutlaka baklava börek ikram edilirdi. Gittikçe bu değerlerden uzaklaşıyoruz. Şimdilerde bayram demek tatil demek kapısını kitleyen tatile gidiyor gitmese bile evinde dinlenerek geçiriyor

Bu yazı 669 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • koray topçu
    1 yıl önce
    Keşke şimdiki çocuklar bunları yaşayabilse. Kaleminize sağlık.