Çocukluğumdaki Yazlar
Şükran Okutman ÖKE

Şükran Okutman ÖKE

Çocukluğumdaki Yazlar

11 Mayıs 2019 - 23:56

Henüz 7-8 yaşlarındayım, havalar havalar ısınmaya başladı. Artık okulun son günleri, okul çıkışı önlükler çıkarılıyor çantalar bırakılıyor doğruca sokağa oynamaya. O yıllarda nüfus az trafik dersen yok denecek kadar, öyle ara sokaklarda park etmiş araç bulmak çok zor. Çocuklar için ideal oyun alanları, şimdiki gibi can güvenliği kaçırılma gibi korkularımız da yok. Bütün mahalle esnafları koruyucu durumda. Yine okul sonrası sokakta arkadaşlarla oyun oynuyoruz.

Henüz akşama vakit var mahallenin köşeden babamın geldiğini gördüm.Her zaman ki geliş saatinden daha erken bir vakitti. Koşarak yanına gittim, başımı okşayarak Talastan bağ kiraladım dedi. Aman Allahım nasıl bir mutluluktur havalara uçtum babamla eve geldik. Evde babannem , annem ablam kardeşim var.Babam anlattı biz pür dikkat dinliyoruz. İlk pazarı zor ettik , pazar sabahı erkenden kalktık hazırlık yaptık , Talas otobüslerinin kalktığı durağa yürüyerek giderek otobüse binip babamın kiraladığı bağa gittik. Papatyalar açmış , yemyeşil çimenler kuş cıvıltıları, ağaçlar çiçek açmış mis gibi bir hava. Babannem annem ablam ev temizliğine kalkıştılar, kardeşimle ben çimenlerde oynadık.

Akşama kadar işler halloldu geri döndük. Bu sefer de şehir hazırlıkları başladı, ev toplandı bağa götürülecekler ayarlandı diğer kalan eşyalar odanın ortasına mafraç oldu, hazırlıklar tamam olunca bir pazar kapıya kamyon geldi eşyalar yüklendi bizde arkaya denklerin üzerine oturduk bağa yolculuk başladı Bağ evimiz iki katlıydı, aşağıda mutfak kiler antre yukarda merdivenlerden çıkınca geniş bir salon karşılıklı iki oda. Ara salonda bir adet pencere önünde sedir birde divan konuldu, divanda ben yatıyordum soldaki oda yatak odası sağdaki oda geniş bir odaydı iki penceresi vardı yine pencere önünde L sedir iki divan koyduk .Orda hem oturuyorduk hemde akşam olunca babannem le ablam yatıyordu.

O yıllar da okullar kapansın da bağa göçelim yoktu erkenden göçülür çok geçte inilir 6 ay bağda oturulurdu. Çok güzel komşuluklar oldu tek sıkıntımız yaşıtımız kız arkadaşların olmamasıydı , bir tek komşumuzun kızı vardı yaşıtım oda çok oynamaya gelmezdi , kendi yaşıtım erkek çocuklarla oynardım. Bir gün birkaç arkadaş ağaç dallarından sallanıp kendimizi ileri atıyorduk sonra atladığımız yeri çiziyorduk . Herkes birbirini geçmeye çalışıyordu. Komşu oğlu Mehmet kulakları çınlasın sallandı sallandı kendini ileri atmasıyla bağırmaya başladı , kolum kuma gömüldü diye feryat figan ediyor. Annemler onun annesi ablası koşup geldiler, meğer çocuğun kolu kırılmış .

Annesi üstünün tozunu çırptı aldılar otobüsle şehire götürdüler. Akşam kolu alçılı geldi 5 yaz boyunca aynı bağa göçtük. Çok güzel anılar biriktirdik, ordaki komşuluk ilişkilerini bu yaşıma geldim hala unutamam Okullar açılır biz hala bağda oturuyor oluruz . Nerdeyse kasım ayına kadar oturulur,okula bağdan gidip geliriz. Yine okula gideceğiz durakta otobüs bekliyoruz.

Komşu kızı ile ben ayrı okullara gidiyoruz henüz ilkokuldayız. Durakta komşu kızının annesi de bekliyor bizi bindirecek o arada bir cip geçiyordu. Komşu teyze el edip durdurdu, arkaya bizi bindirdi , arkada karşılıklı uzun oturacak yerler ve içinde büyük abiler vardı. Ne yalan söylüyeyim biraz korktuk , abiler bizim korktuğumuzu anlamış olacak ki kimliklerini gösterdiler bakın bizler polisiz dediler. Sivil kıyafetleri vardı. Arkadaş benden önce inecekti benide okuluma bırakacaklardı.

Tek kalmak istemedim , bende indim kalan yolu yürüyerek gittim. Artık havalar yavaş yavaş soğumaya başlamıştı. Eşyalarımızın çoğu toplandı, ama yinede bağda oturuyoruz . Bir pazar sabahı kalktık ki heryer bembeyaz kar yağmış. Tam kartpostallık bir manzara. Henüz toplanacak ayvalarımız vardı. Bağın içine ateş yaktık konu komşu el birliği ile ayvalar toplandı ateşte eller ısıtılarak. Bizler o işleri hallederken babam şehire kamyon ayarlamaya gitti . Öğleye doğru kamyonla geldi, eşyalar yüklendi ve şehire göçtük. Hangi yaşta olursan ol çocuklukta yaşadıkların hafızandan asla silinmiyor. İyi anılar biriktirmek dileklerimle

Bu yazı 827 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • koray topçu
  1 yıl önce
  Geçmişe ait herşeyi paylaşmak lazım unutuluyor çünkü. çocuklarımıza torunlarımıza kalması lazım. yüreğinize sağlık. lütfen bıkıp usanmadan yazın geçmişi.
 • Adnan kaya
  1 yıl önce
  Önemli anılar insanın aklından hiç silinmez ben diyorum ki o günler bu günlerden çok güzel günlerdi şükran hanım çocukluk anını okudum okurken bende kendi anılarımı yaşadım .