Şohben Kazası
Reklam
Şükran Okutman ÖKE

Şükran Okutman ÖKE

Şohben Kazası

02 Aralık 2019 - 13:20

( Ömrümüz varmış )

Bu dünyada aldığımız nefes sayılı, ne bir eksik ne bir fazla, nefesimiz bittiğinde günü geldiğinde göçüp gideceğiz Yıllar önceydi, aylardan ramazan ve arefe günü. Bayramı memleketimiz Kayseride yapacağız. Akşam iftara yetişiriz dedik. Eşim iki oğlumla sabah evden çıktılar , ben küçük oğlumla evde kaldım , ortalığı topladım , çantamı hazırladım akşama gideceğiz diye yemek yapmadım , alışverişe çıkacaktım halsizlik var çıkamadım çocukla vurduk kafayı yattık, kalkmak istiyorum kafamı kaldırınca tepem zonkluyor geri yatıyorum. Akşama doğru eşim aradı , hazırmısın diye hazırım ama kalkacak halim yok iyi değilim dedim. O zaman iftardan sonra gidelim , ben Kayseriye haber veririm iftara beklemesinler dedi.

Akşam eve geldiler ben hala yatıyorum , yemek te yok bişeyler hazırladılar yediler, havalar soğuk o dönem sobalı evdeyiz, gideceğiz diye sobayı yakmamıştım. Hala kalkamadım hiç iyi değilim, eşim eve doktor çağırdı , tansiyonuma baktı normal üşütmüş olabilirsin dedi iğne yaptı gitti. Eşim baktı kalkacak durumda değilim sobayı ayarladı balkon kapısını açtı tutuşturmalık odun parçaları aldı girdi çıktı oda da kendi de hava almış oldu. Oturma odasıyla çocuk odası iç içe , oturma odasından giriliyor, ben çocukların odada yatıyorum , sabah ki yatışla kalkamadım yerime gidecek gücüm yok. Vakit geçti çocuklarda yatacak , büyük oğluma sen bizim yatağa yat ben kalkamıyorum dedim, ortanca kendi yatağına yattı küçük beşiğinde yatıyor. Bu arada eşim hala oturuyor arada balkona girip çıkıyor, benim yanıma geldi nasıl oldun diye ortancada baba benim de başım ağrıyor dedi. Eşim hemen büyük oğlanı kontrol etmeye gitti çocuk kalkmak istemiş kalkamamış yatağa kusmuş , hemen kaldırmış antrede yere yığılmış.

( mutfakla yatak odası yakın kapıları açık , oturma odasında soba yandığı için kapısı kapalı, çocuk odasıda zaten odanın içinde, en çok etkilenen büyük oğlum ) anladımki zehirlendik diyor. Doktor arkadaşımız vardı hemen onu aramış abi biz zehirlendik yetişin diye, dış kapıyı camları aç ambulans alıp geliyoruz demiş, bana seslenmiş ben hiç hatırlamıyorum o arada yaşananları ,yardım etmiş kaldırmış antreye çökmüşüm, çocuklar yine aynı durumda. Ambulans geldi eşim hariç hepimiz hastanede serumlara bağlandık. Tabi bu arada soruşturuyorlar , nedenini bulmak için ,sobadan desek gündüz soba yanmadı, şohben açık değil , yediğimiz içtiğimiz cola içtiler yemeğin yanında ben en küçükle bir şey yemedik oda tutmadı. Bayram sabahını hastanede geçirdik Bayram bitti , hayat devam ediyor ama neden oldu şüphe içerisindeyiz Bir gün mutfakta yemek yapıyorum güneş vurdu , mutfağın ortasında gaz bulutu gibi bir yoğunluk var , şohbenim açık değil, benden olamaz. Hemen komşuları araştırmaya başladım , tek tek şohben açık mı diye soruyorum. Ben üçüncü kattayım , birinci kattaki komşum açık dedi, bakabilirmiyim dedim. Normalde alevin mavi olması gerekiyor , bu kırmızı alev çıkarıyor, arefe günüde akşama kadar şohbeni açıkmış. Tamir ettirin bizi zehirleyen sizin şohbenin gazı olabilir dedim , tamir ettirdiler Yani ömrümüz varmış, eşimin soba yakmak için balkona girip çıkması ve uyumaması hepimizi kurtardı oda bizle yatsaydı şimdi hiçbirimiz hayatta değildik , tv lerde haberlere konu olacaktık Şimdi ne zaman böyle gazdan sobadan zehirlenenlerin haberi geçse yaşadığımız olay aklıma gelir

Bu yazı 9826 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum