Ömer Gülsoy ile özel röportaj
Yusuf AĞAŞE

Yusuf AĞAŞE

Ömer Gülsoy ile özel röportaj

25 Haziran 2019 - 11:34

Hafta içi KTO Başkanı Ömer GÜLSOY bey ile yaptığımız özel röportajı köşemde siz takipçilerimizle paylaşmak istedim...

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Sayın Ömer GÜLSOY, ekonomideki son durumu ve gelişmeleri Gastepress.com ailesine değerlendirdi. Kurucumuz Ersin ÖZDEN ve Genel Yayın Yönetmenimiz Yusuf AĞAŞE’ in gerçekleştirdiği özel röportajın tamamı şu şekilde;

GASTEPRESS.COM : Başkanım, Kayseri Ticaret Odası'nda son durumlar nelerdir, nereden aldınız nereye getirdiniz önce onu sormak isteriz.

ÖMER GÜLSOY : Hoşgeldiniz öncelikle; tabi Kayseri Ticaret Odası, 19.750 üyesi olan Kayseri’deki iş aleminin en büyük ve en saygın sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi. 

Yönetime geldiğimizden günden bugüne kadar geçmişe bakmadan daha çok neler yapabiliriz, Kayseri’nin ekonomisine, ticaretine nasıl katkıda bulunabiliriz, Kayseri’nin hayat standardını nasıl yükseltebilir, Marka Şehir olarak bilinen bir Kayseri’nin, Marka Şehri sözünün üzerine ne gerekiyorsa koyarak daha ileri seviyelere daha hakettiği noktalara nasıl taşıyabiliriz bu çalışmaları yapacak şekilde devam ediyoruz.
Tabi ki hedeflerimiz var. En önemlisi de Kayseri’yi daha güçlü şehir haline getirebilmek. Artık Kayseri eskisi gibi değil büyüyen, gelişen bir Türkiye içerisinde aynı şekilde gelişerek büyüyen bir şehir. Eskiden olduğu gibi artık kendi yağımızda kavrulamıyoruz, kavrulamayacak kadar büyüyoruz; ama bu büyümenin de farkında olmalı ve o farkındalığı yaratmalıyız, böyle bir fırsatı değerlendirmeliyiz. Bu kapsamda Kayseri Ticaret Odası olarak çok çeşitli adımlar atıyoruz.

Ticaret Odası olarak sürekli çalışmalarımızda İş dünyasına ve tabiki üyelerimize nasıl daha iyi hizmet verebilir,onların önünü, yolunu nasıl açabilir ve üyelerimize nasıl daha iyi rehberlik yapabilirizgibi sürekli kendimizi sorgulayarak ve güncelleyerek çalışıyoruz.

Sonuçta burası bir sivil toplum kuruluşunun temsil makamıdır ve bizler aynı zamanda yarı resmi bir kurum olduğumuz için de gittiğimiz her platformda üyelerimizi ve Kayseri Ticaret Odasının saygınlığını en iyi şekilde temsil ederek, yine üyelerimize faydalı olmaya gayret gösteriyoruz. 

Çalışmalarımız içerisinde de eğitimler ve konferanslar yapıyor, reel sektör ile finans sektörü buluşmaları gerçekleştiriyoruz. Devlet temsilcileri ve Kayseri’deki yerel yöneticilerle iyi ilişkiler sağlayarak birlik ve beraberlik içerisinde Kayseri’nin ekonomisine katkı sağlayabilmek için sürekli çalışmalarımızısürdürüyoruz.

GASTEPRESS.COM : Şu an içinde yaşadığımız ekonomik durum size göre piyasaları nasıl etkiliyor?

ÖMER GÜLSOY : Biliyorsunuz 2018 in 2. Yarısından sonra ülkemiz bir ekonomik saldırı ile karşı karşıya kaldı.Bu ekonomik saldırı içerisinde biz her zaman şunu söyledik ve savunduk; evet her şey güllük gülistanlık değil, her şey yolunda da gitmiyor.Bu sıkıntıları bize, ülkemize yaşatan dış mihraklar var ama her olumsuzluğa rağmen moralimizi bozmadan herkes işini iyi yapsın ve işine iyi odaklansın ki bu zorlukların üstesinden gelebilelim. Zaten bize göre işini en iyi yapan vatanı en çok sevendir. Kim ne iş yaparsa yapsın işini iyi yapabilmenin kaygısını gütmelidir ki zaten her insan işini daha iyi, daha mükemmel nasıl yapabilirim diye uğraşması lazım.

Bizim en önemli odak noktamız ekonomi olmalı, biz iş dünyasının temsilcileriyiz o yüzden de diyoruz ki evet sıkıntılar var ama sıkıntılar aşmak için olur, biz birlik ve beraberlik içinde olursak, dürüst, doğru ve verimli bir biçimde çalışırsak aşamayacağımız sıkıntı yoktur.

Hedefimiz ise, Dünyadaki 10 büyük ekonomi içerisinde olmak, olabilmek için ise neler yapmalıyız; öncelikle birlik be beraberlikle devletimize güvenmeliyiz, Ticarette ise yapacağımız en önemli şey birbirimize olan güveni kaybetmeden daha fazla özveri ve azimle çalışmaya, üretmeye ve satmaya devam etmektir.GASTEPRESS.COM : Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Kobi Değer Paketi hakkında neler söylersiniz?

ÖMER GÜLSOY : : İş dünyasının yaşadığı en büyük sıkıntılardan birisi finansa erişim noktasında. Hükümetin ve özellikle Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanan paketlerin birçoğu piyasalara olumlu olarak yansıyor. Finans kaynaklarının son derece kısıtlı olduğu bir dönemden geçerken, imalat sanayimiz, KOBİ'lerimiz ve ihracatçılarımız için hazırlanan 'KOBİ Değer Kredisi' destek paketi, ekonomimiz için çok önemlidir.

“KOBİ Değer Kredi Paketi" adıyla devreye alınacak bu paketle 12 bankanın da katılımıyla reel sektöre toplam 25 milyar lira tutarında finansman imkanı sağlanacak. Ekonomi Değer Kredi Paketi'yle firma bazında ciroya göre 5 milyon lira ile 50 milyon lira arasında değişen tutarlarda kredi kullandırılacak. Bu pakete Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, Garanti BBVA, Yapı ve Kredi Bankası, VakıfBank, Akbank, QNB Finansbank, DenizBank, TEB, Şekerbank ve Eximbank destek verecek. Bu bankalarımıza da ayrıca teşekkür ederiz. Faiz oranı hesaplanırken kullandırma tarihindeki yıllık TÜFE oranı baz alınacak ve bu tarihten itibaren 6 ayda bir güncellenecek. Dolaysıyla enflasyon etkeni bu paket için büyük önem arz etmekte. Paketin, beklenen olumlu etkiyi yaratması için enflasyonda hızla düşüş yaşanması gerekmektedir.

GASTEPRESS.COM : BDDK'nın almış olduğu kararla Kredi Kartlarındaki taksitlendirme sayılarının artması ve asgari ödeme oranlarının düşürülmesinin avantajları size göre nelerdir?

ÖMER GÜLSOY : : Öncelikle bu konu; Kasım 2018’de odamız ev sahipliğinde TOBB Başkanımızın da teşrifiyle reel sektörü ve finans sektörü bir araya getirdiğimiz toplantıda istişare edilen konular arasındaydı. Bizim de zaman zaman çeşitli platformlarda da dile getirdiğimiz bu konunun cevap bulması bizleri mutlu etti. Üretici ve tüketici adına sevindirici bir haber oldu.

Biliyorsunuz ki özellikle son yıllarda iç piyasada maalesef daralan bir yapı mevcut.  Bu çalışmanın da aynı şekilde piyasalara bir canlılık getireceğini tahmin ediyorum. Taksit sayılarının bazı ürünlerde 12’ye hatta 18’e çıkması uzun vadelere yayılması ile iş dünyasının yüzünün güleceğini düşünüyoruz.

Tabiki buradaki en önemli detay çarkların dönmesi, ticaretin ve alış verişin olması, bu nedenle BDDK’nın Kredi Kartları özelinde aldığı bu kararları çok olumlu karşılıyoruz. Piyasalara yansıyacak olan olumlu etkilerini de ilerleyen günlerde daha net göreceğimizi tahmin ediyorum. Aynı zaman da kart ödemeleri noktasında gecikme faizlerinin de düşürülmesi, asgari ödeme tutarlarının %30 oranına çekilmesi de piyasalara mutlaka olumlu olarak yansıyacaktır.

Bu tip uygulamaların ülkemizin ekonomisine, istihdama ve gelişmemize katkılara sunacağı bir gerçek, sonuç itibariyle alınan bu kararlar da gösteriyor ki hükümetimizde canla başla çalışıyor, bizde iş dünyası olarak herkes gibi işimize odaklanıyoruz, ekonomimize nasıl katkılar sağlarız diyerek sürekli düşünüyoruz. Biz başından beri birbirimizden alacağımız güce inanarak, “Birlikte Güçlüyüz” dedik. Sıkıntıları, engelleri aşabilmemiz hatta badireleri, zorlukları atlatabilmemiz için bir ve beraber olmalıyız. Bu minval içerisinde de çalışmaya devam ettiğimiz müddetçe de inşallah aşamayacağımız sıkıntı kalmayacaktır.

GASTEPRESS.COM : Son olarak 23 Haziran İstanbul seçimleri için neler söylersiniz?

ÖMER GÜLSOY : 31 Mart seçimleri öncesinde de biz şunu söylemiştik; artık önümüzde seçimin olmayacağı yada seçimin öngörülmediği çok iyi şekilde değerlendirebileceğimiz bir 4,5 yıl var. Altın değerinde olan bu 4,5 yıl süresince bizim işimiz ekonomi olmalı ve ekonomiye odaklanmalıyız. Ülke ekonomimizi devler ligine taşımamız ve ülkemizin hayat standartlarını üst seviyelere çıkarmamız için gerekli adımların atılması gerektiğini söyledik..İnşallah 23 Haziran’daki seçimi ülkemizin hayrına olan iyi bir sonuçla bitirerek normal hayatımıza döneriz ve ekonomiye odaklanarak, ülkemizi daha refah bir düzeye, muhasır medeniyetler seviyesine hatta daha üstüneyükseltebilmek  bütün iş dünyası ve bütün paydaşlarımızla yani devletin idarecileri, özel sektör, çalışanlar, işverenler olarak hepimiz bir ve beraberce çalışacak hedeflerimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.


 

Bu yazı 191 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum