2 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı ve "LUPPO"
Reklam
Sultan ÖZ

Sultan ÖZ

2 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı ve "LUPPO"

11 Nisan 2020 - 18:06

10 Nisan 2020  Cuma günü gece saatler 22.30 civarında 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlara ilan edilen sokağa çıkma yasağı havaların ısınması ve haftasonununda gelmesiyle olacak ki 31 ilde 2 gün boyunca tüm vatandaşları kapsayacak şekilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Amaçlanan şey ise haftasonu baharın gelmesine mütakip ısınan havanın insanı dışarıya yöneltmesi ve hafta sonununda etkisiyle insanların sokağa çıkmasının engellenerek kısmı anlamda ilerleme kaydedilen hastalığın yayılmasını engellemek olacaktı. Sokağa çıkma yasağı haberini tesadüfen öğrendim, şöyle ki sessiz sakin olan caddenin birden araç ve insanlarla dolması, yine camdan baktığımda marketlerin önünde sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede kuyruklar olmasını görünce ilk aklıma gelen şey sokağa çıkma yasağının ilan edildiği idi, bu konuda yanılmasam da sürenin 2 gün ile sınırlı olduğu hiç aklıma gelmemişti.

Öncelikle şunu açık bir şekilde belirtmek de yarar var ki ;Türkiye virüs vakası görüldüğü andan itibaren alınması gereken bir çok tedbiri almış, başta sağlık bakanımız ve tüm sağlık çalışanlarımız olmak üzere büyük bir özveri ile çalışmalarına devam etmiş, sürekli olarak halk bilinçlendirilmeye ve evde kalmaya davet edilmiş, avmler başta olmak üzere toplu olarak çalışılan bir çok mekan kapatılmış ekonomik anlamda sıkıntı yaşanması ihtimaline karşı iş yerlerine devlet desteğinin verileceği belirtilmiş, e-devlet üzerinden ücretsiz maske talep halinde dağıtımına varıncaya kadar yapılmış ve yapılmaktadır.

Tüm bu olumlu gelişmeler olup, dün itibariylede 2 günlük sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle birlikte çok kısa süre içerisinde marketlere ve fırınlara akın etti. Öyle ki sosyal medyada yayılan bir görüntü de bir fırının önünde bir grubun sıra yüzünden birbirleriyle yumruk yumruğa kavga ettiği görüntüler yayıldı. Ancak içlerinde öyle birisi vardı ki aldığı “Luppo” ile kuyrukta beklerken sosyal medyanın gündemine oturdu. “Luppo nedir” şeklinde google aramaları başladı. Luppo benimde bazen aldığım şölen markasının vişneli sandviç kekidir. Ülker’in “Halley” ürününe benzerlik gösterir. Söz konusu fotoğraf karesiyle bir çok hesap “İllede Luppo isterim” “Luppo yemezsek olmak” vb. şekilde dalga geçti. Aslında işin bir diğer boyutuda Luppo’nun yapamadığı reklamı söz konusu vatandaş ve sosyal medya 1 günde yaptı.

Tüm bu olanları şaşkınlıkla izlerken dün gece aslında gözden kaçan bir şey oldu. Üzülerek belirtmek istiyorum ki bugüne kadar virüs ile mücadelede iyi gidiyorduk.Ancak sokağa çıkma yasağından dakikalar sonra sokağa çıkan insanların etkilerini maalesef kısa bir süre sonra acı şekilde yaşayacağız.Görünen o ki onca emek 1-2 saatte heba oldu. Bir doktor kardeşimiz olayı çok güzel özetlemiş:

 “Günlerdir kürekle kar temizliyorduk, bu gece çığ düştü”

Bu yazı 12860 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 14 Yorum
 • Nezaket
  1 ay önce
  Sultan hanım güzel yazmışsın eline saglık. bir paket luppa almak için çıkıyor bizim insanımıza korono testinden önçe zeka testine ihtiyacı var. 2 günde ölmezsin 2 günde yayılmayacak virüsü 2 saatte yaydılar sözün bittigi yer.
 • Özge Baktir
  1 ay önce
  2 gun yemeseydi luppo aşermis belli ki bunun baska aciklamasi olamaz
 • Esra
  1 ay önce
  Çok güzel bir yazı olmuş Sultan Hanım,ellerinize sağlık. Türkiye iki pandemi ile savaşıyor. CEHALET ve Covid-19
 • Begüm
  1 ay önce
  İki gün luppo yemese ölecek insanlar var demek ki. Çok yazık. Çanakkale'de her gün hoşaf yiyen ekmek bile bulamayan cesur kahramanları hak etmiyoruz.
 • Uraz Bakırcı
  1 ay önce
  Elinize sağlık güzel özetlemişsiniz.
 • Deniz Kalkanoğlu
  1 ay önce
  Dediğin gibi Sultan Hanım amaçladığımız onca şey bir gecede gitti. Bir kez daha nasıl insanların var olduğunu gördük. Bir ekmek için birbirlerine yapmadıkları şey kalmadı.. Kaleminize sağlık.
 • Ogün Okumuşer
  1 ay önce
  Evet bütün emekler boşa gitti. Keşke 1,2 gün önceden söylenseydi
 • Mehmet Aktan
  1 ay önce
  Cok guzel bir yazi tebrik ederim basarilarinin devamini dilerim Guncel bir yazi
 • Selin
  1 ay önce
  Dün gerçekten çoğu şeyi kaybettik. Belki 1 ayda yayılacak olan virüs 1 saatte yayıldı. Yetkililerin gecenin bir saatinde yasak ilan edip açıklamasını sonra yayınlamasına mı yoksa insanların hemen panikleyip sokaklara dökülüp birbirini kırmasına mı yanalım bilemedim. Ama bunun acısını sonra çekeceğimiz mâlum. Bir ekmek bir ay daha evde oturmamıza mâl olmaz umarım. Dediğiniz gibi olan sağlıkçılara oldu..
 • Nalan duru
  1 ay önce
  Sabirsizlıla bekledigim yaziniz geldi fevkalde yazmışsiniz kaleminize sağlık.
 • Ayse kilic
  1 ay önce
  Mükemmel ozetlemışsiniz elinize saglik.
 • Mehmet Aktan
  1 ay önce
  Guzel bir yazi tebrik eder basarilarinin devamini dilerim
 • Yavuz
  1 ay önce
  Ne guzel degerlendirmişşiniz kaleminize sağlık aynen katılıyorum.
 • Zeynep aktan
  1 ay önce
  Eline yüreğine sağlık abla herkes bir gece de daha çok yaydı virüsü ☹️