Eve Gelen Tek Misafir
Reklam
Sultan ÖZ

Sultan ÖZ

Eve Gelen Tek Misafir

26 Nisan 2020 - 00:31

24 Nisan günü 2020 ramazanının ilk sahuruna kalkıp ilk orucunu tuttuk. Ramazan ayında oruç tutmak dinimizin beş temel ibadetinden birisidir. Oruç sadece belli bir süre kendimizi aç ve susuz bırakma işi değildir. Oruç Allah’ın rızasının kazanmanın yanı sıra; nefsin terbiye edilmesi, kötülüklerden uzak durma ve en çok da muhtaç insanların halini anlamada önemli bir yer tutuyor. Şüphe yoktur ki nefsi dizginlenmesi ve terbiye etmenin yolu bu ayda açılır.

Ramazan ayı insana normal yaşantısında yapmakta zorlanacağı değişimlerin aslında zor olmadığını, kısa sürede büyük değişimler yapabileceğini gösterir. İnsanın alışılagelmiş yaşam şekli bir anda değişir, sabretmekte zorluk çekeceği açlık, susuzluk gibi bir çok şeye sabreder.

Oruçla insan her zaman bulunduğu durumdan daha duyarlı hale gelir,attığı adımları daha dikkatli ve hesaplı atar. Oruç bir anlamda insanın uyanık kalmasını sağlar.

Aynı zamanda Ramazan ayı , zekat ve yardımların verildiği bir aydır. Böylesine bir ayda insanlar daha fazla iyilik ve hayır yapmaya çabalamaktadırlar.

Ramazan ayında yaşadığımız güzelliklerden birisi de artık geleneksel hale gelmiş ramazan davulcusu ve sahura kalkmaktır.

Ancak bu sene her zamankinden farklı bir ramazan ve sahur yaşayacağız. İçinde bulunduğumuz şartlardan dolayı kalabalık ramazan sofralarından uzak bir ramazan yaşayacağız. O iş çıkışı yaşanan kalabalıklar, pide kuyruklarıda olmayacak…

Maddi durumu yetersiz insanlarımızın bir araya gelip en azından 1 ayda hep birlikte iftar yaptığı iftar çadırlarıda yok.

Bu şartlar altında evimize gelen tek misafire hoş geldin diyor, ramazan ayının hepimize hayılara vesile olmasını diliyorum.

Bu yazı 13457 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Ogün okumuşer
  1 ay önce
  Merhaba Sultan hanım. Bu ramazan gerçekten çok farklı oluyor. Sofalarımız misafirsiz, camilermiz cemaatsiz. Ramazan şen liksiz, sessiz sedasız geçiyor. İnşallah buda geçicek eski ramazanlarımızı yaşayacağız. Başarılarınızın ve yazılarınızın devamını bekliyoruz.
 • Nalan duru
  1 ay önce
  Gene cok guzel yorumlamişsınız sultan hanım kaleminize sağlık.
 • Nezaket
  1 ay önce
  Sultan hanım Hoş gelmiş sefalar getirmiş ramazanımız , bizde inş iyi bir şekilde agırlarız memnun kalır. Bu yıl çok degişik bir yıl oldu istenmeyen misafirler geldi biride corana bu ilet sevdiklerinlimizi, dostlarımızı, tanımadıklarımızı kaybetmeden çok acı yaşamadan inş yolcu ederiz bayramımızı sevinçle kutlarız Rabbim yardımcımız olsun
 • Selin
  1 ay önce
  Durumu çok iyi anlatan bir yazı olmuş. Elinize sağlık
 • Zeynep aktan
  1 ay önce
  Eline yüreğine sağlık abla gerçekten çok farklı bir ramazan ama bu günlerde geçecek yeterki saglık olsun.
 • Suheyla
  1 ay önce
  Inşallah bayrammımiz bol misafrli gecer bugünler biter
 • Ayse kilic
  1 ay önce
  Biz de o zaman tek misafirimeze hoş gelmiş diyoruz.
 • Nazlı ateş
  1 ay önce
  Bu ramazan oyle buruk geçiyor ki... sultan hanim sizin de dediginiz gibi eve gelen tek misafir hoş gelmiş. Kaleminize saglik.
 • Asım
  1 ay önce
  Malesef öyle. Bu durum dezelecek mi? Aceba