Hoş Gelmedin 2020
Sultan ÖZ

Sultan ÖZ

Hoş Gelmedin 2020

06 Şubat 2020 - 00:54

2020 yılının ilk ayı bitip ikinci ayının ortalarına gelmişken gerek ülkemiz gerekse dünya açısından epey zor dönemler geçiriyoruz. Tabi bu kadar olayın üzerine daha yeni girmişken sosyal medyada “bit artık 2020” hastagleri açılmayı başladı. Kimi kullanıcılara göre söz konusu olayların ise 2020 ile bir alakası bulunmayıp yeni yılda yaşanmasının doğal bir süreç ve tesadüften başka bir açıklaması yok. Peki daha ilk ayı yeni bitirdiğimiz süreçte neler yaşandığını ufaktan bir gözden geçirelim.

 Avustralya alev alev : 4.5 milyondan fazla hektar alanın yandığı, milyonlarca milyonlarca hayvanın yaşamını yitirdiği Avustralya'daki yangınların ardından bölge sel felaketi, kum fırtınası ve ceviz büyüklüğünde doluyla karşılaştı.

Savaşın kıyasında iki ülke İran-ABD : İran Devrim Muhafızları'nın yurt dışı operasyonlardan sorumlu birimi Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani ABD’nın Bağdat’a düzenlediği saldırıcı sonucu öldürüldü. İran’da intikam sesleri yükselirken , İran misilleme olarak Irak’ta ki ABD üslerini 2 füze ile hedef aldı. İki ülke arasında ki gerilim karşılıklı açıklamalarla had safhaya yükseldi.

 Yasa boğan felakat Elazığ depremi : 24 ocak 2020 tarihinde yerel saatle 20.55’te merkez üssü Elazığ sivrice olan 40 saniye süren ve 6.8 M. Büyüklüğünde ki deprem meydana geldi. Deprem Elazığ dışında bir çok ildede yoğun olarak hissedildi. Resmi rakamlara göre 41 kişi yaşamını yitirip , 1607 kişi yaralandı.
Bir yıldız kaydı ;Kobe Bryant NBA’nın efsane basketbolcusu Kobe Bryant yaşadığı talihsiz helikopter kazası sonucu yaşamını yitirdi. Aynı kazada Bryant’ın 13 yaşındaki kızıda hayatını kaybetti.

Çin’den dünyaya ; Koronavirüs Çin'in Vuhan kentinde yeni bir tür virüs ortaya çıktı
Bulaştığı kişilerde akciğer rahatsızlıklarına yol açan ve şimdiden dört farklı ülkeye de yayılmış durumda olan virüs sebebiyle çok sayıda insan hayatını kaybetti. Bu haliyle bile dünya çapında büyük bir paniğe yol açtı.

Bir üzücü haberde Vandan ; Çığ felaketi ; Van-Bahçesaray kara yolunda seyir halindeki minibüse çığ düştü. Üzerine çığ düşen minübüste 5 kişinin cansız bedenine ulaşılırken 6 kişi sağ kurtulmuştu. Daha sonrada felaket arama kurtarma ekiplerinin üzerine ikinci kez çığ düşmesiyle oldu. 8 i jandarma 3 ü koruyucu 3 ü itfaeyi eri olmak üzere 33 kişi hayatını kaybetti.

 Bu sıraladığımız olayları aslında artırmamız mümkün. Hani eski yeniyi aratır derler ya işte 2020’de tam bu durumu yaşadık. Kaybettiklerimize rahmet geride kalanlara başsağlığı diliyoruz. Millet olarak ise böyle zor zamanlarda birbirimize sahip çıkıp, ülkece Elazığ’da olduğu gibi seferber olduğumuzu görmek insanı hem umutlandırıp hem duygulandırıyor. Zaten acılar paylaşa paylaşa azalırken sevinçlerde aynı şekilde çoğalır. Lafın özü 2020’nin başlangıcı hem bizim hem dünya için nazarlık olup bundan sonra için sevinçlerimizin hayellerimizin gerçekleştiği ve ileriki süreçte de güzel anılarla anacağımız bir yıl olması temennisi ile…

Bu yazı 915 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Ogün Okumuşer
  2 ay önce
  Gerçekleri çok güzel ifade etmişsiniz başarılarınızın devamını dilerim
 • Dilek Turna
  2 ay önce
  2020 ne yazık ki hem ülkemiz açısından hem tüm dünya açısından iyi gelmedi. Çok üzücü olaylar yaşadık. Dilerim bundan sonra her şey daha güzel olur. Yazınız olayları bilgilendirme amacından güzel olmuş. Elinize, kaleminize sağlık.
 • Kıymet ozulas
  2 ay önce
  Hayırlı olsun cnmm ağzına sağlık çok güzel yazmisin
 • Kıymet ozulas
  2 ay önce
  Hayırlı olsun cnmm ağzına sağlık çok güzel yazmisin