Neden Mutsusuz ?
Reklam
Sultan ÖZ

Sultan ÖZ

Neden Mutsusuz ?

21 Şubat 2020 - 21:16

Günümüzde herkes olmasada bir çoğumuzun mutsuz olduğu bilinen bir gerçek. Geçmiş dönemlerle kıyaslandığı zaman teknolojinin ilerlemesi, hayat koşullarının ve konforun artmasına rağmen insanların geçmiş dönemlere göre daha fazla mutsuzlar. Öyle ki mutsuzluk 21.yüzyılın önemli sorunlarından biri haline gelmiş. Bu durumun temelinde yatan sebepleri incelemeye çalışalım.

Başta ekonomik sebepler olmak üzere, çevresel faktörler, insan ilişkileri gibi durumların insanlar üzerinde etkileri mutsuzluğa ve buna bağlı olarak psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Gelişen şehir hayatına bağlı olarak insanlar günlerinin büyük bir çoğunluğunu iş hayatında geçiriyor. Bazen çalışma koşullarının ağırlığı bazen de özellikle sevmediğimiz kişilerle aynı ortamda bulunduğumuz için gerilip strese girebiliyoruz.

Çevresel faktörlere baktığımız zaman bazen sonbaharın hüzünlü ve melankolik havasından bazen ise kış mevsiminin kapalı atmosferinden ve havanın erken kararmasından etkilenebiliyor.

Sağlık sorunları ise hem günlük hayatımızı etkilerken buna bağlı olarak mutsuz olmamızda doğal oluyor. Bir hastalıkla uğraşıyor ve tedavinin zorluklarıyla karşılaşıyor olabiliriz. Bu noktoda beden sağlığımızın yanında ruh sağlığımızda önemli. İster kendiliğinden isterse çeşitli sorunlara bağlı olarak olsun kişinin ruh sağlığı bozulmuşsa mutlu olması beklenemez bu noktada uzman yardımı alması gereklidir.

Gençlerde ise özellikle sosyal hayatta kabul görme, aşk ve arkadaşlık ilişkileri, gelecekle ilgili kaygalar örneğin iş ve işssizlik sorunu başta yer alıyor.

Bütun bu sebepleri belirttikten sonra mutsuzluğun genel olarak dönemsel olduğuna da vurgu yapmak istedim. Hayata bakış açımızı değiştirerek bakar, zor ve sıkıntılı süreçlerde çözüm yollarına yoğunlaşırsak, mutsuzluğun yaşam boyu sürmeyeceğini bilirsek bu hissi azaltacağımızı düşünüyorum
 

Bu yazı 1314 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Yasemin gonca
  1 ay önce
  Kaleminözellikle sağlık güzel yorumlamişsiniz.
 • Ogün Okumuşer
  1 ay önce
  Güncel konulara bakışınız ve yorumlamanızı çok güzel ifade etmişsiniz başarılar dilerim.
 • Esra
  1 ay önce
  Mutsuzluğumuzun en önemli sebebi gerçekten de gelecek kaygısı,güzel bir yazı olmuş Sultan hanım ağzınıza sağlık
 • Nalan duru
  1 ay önce
  Gene çok başarili bir yazı olmuş sultan hanım.yazılarınızın sıkı takipçisiyim.
 • Fatma Aktan
  1 ay önce
  Çok güzel bir yazı olmuş Sultan Hanım emeğinize sağlık
 • Kiymet
  1 ay önce
  Haklısın cnmm hepside doğru çok güzel gozlemlemisin insanları Allah sonumuzu hayır eylesin ins ağzına saglik