Reklam
Sultan ÖZ

Sultan ÖZ

Önce Adalet

10 Mayıs 2020 - 23:22

Kelime anlamı olarak adalet,dengede olmak, hak yememek, adil olmak, hakkı vermek gibi anlamlara gelmektedir. Evrensel olarak adaletin tanımı konusunda ortak bir paydada buluşulmamış olsa da adaletin gerekliliği ve önemi konusunda bütün insanlık ortak noktada birleşmektedir.

Eski çağlardan itibaren düşünürler bu kavramla ilgilenmişler aynı zamanda kutsal kitapların hepsindede adalete ve adil olmaya önem verilmiştir. Yunanlı filozof Platon’a göre hem devlet için hemde insan için en yüce erdemlerden birisi ve olmazsa olmazdır. Yine dönemin başka bir ünlü düşünürü Aristo ise adalet ve eşitlik kavramları üzerine durmuştur. Aristo’ya göre herkese eşit davranmak adaletli bir davranış olmayacaktır.

                                                                        

Soldaki fotoğrafa bakıldığı zaman her ne kadar bir eşitlikten söz edilmiş olsa da istenilen sonuca ulaşılamamış sağdaki fotoğrafta ise ihtiyacı olana ihtiyacı kadar verildiği için adalet sağlanmıştır.

Sosyal anlamda ki bu durum devlet yönetimi ve hiç kuşkusuz yargı içinde geçerlidir.Devletin geleceği, toplumun huzuru devlet yöneticilerinin ve yargıçların adaletli olmaları ile doğru orantılıdır.  Aksi durum toplum nezdinde bir kaosa sürüklenmek olacaktır.

“Adalet mülkün temelidir” sözü mahkeme salonlarında, hakimlerin arkasında asılı olarak her zaman durur. Bu cümlede ki mülkten kasıt sahip olduğumuz herhangi bir şey veya emlak değildir.Esasen kast edilen hakimiyettir.

Tarihte baktığımız zaman adaletin hüküm sürdüğü, hak ve hukukun sağlandığı toplumların refah ve mutluluk seviyelerinin yüksek, insanların suç işleme oranının düşük, devletlerin hakimiyetlerinin uzun sürdüğü aşikardır.

Hayatımızda bu denli ve tüm insanlık için hayati olan bu konuda gerekli hassasiyetin sağlanması hepimizin görevidir. Konuyu Hz.Muhammed’in bir sözü ile bitirmek istiyorum :

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır”

Bu yazı 14591 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Dilek Turna
  2 hafta önce
  Gönlünüze sağlık. Adalet ve eşitlik farkını çok iyi göstermişsiniz. Umarım herkes bunu görür ve anlar. O zaman belki daha farklı bir ülke oluruz.
 • Deniz Kalkanoğlu
  2 hafta önce
  Adalet bir ülkenin var olabilmesi için temel yapı taşlarından birisi. Adalet kimi zaman bir insanın vicdanı kimi zaman bir davanın yargısı. Kimi zaman da sadece bir kelime...
 • Uraz Bakırcı
  2 hafta önce
  Güzel bir yazı olmuş Sultan Hanım. Elinize emeğinize sağlık.
 • Aydan
  2 hafta önce
  O kadar guzel yaziyorsunuz ki , sultan hanim.kaleminize yureginize sağlık kısa ve net hani derler ya ,tadı damagimiz , da kaldı o hesap yazılarınızın sıkı takıpcısıyim.
 • Selin
  2 hafta önce
  Çok doğru bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık.
 • Nezaket
  2 hafta önce
  Sultan hanım.. çok güzel bir söze deginmişsiniz kaleminize ve yüreginize saglık.Adalet mülkün temelidir keşke herkes adaletli davransa kimse hakka hukuka girmese..
 • Kiymet
  2 hafta önce
  Ağzına yüreğine emeğine kalemine sağlık harikasın cnmmm